11'le Çarpınca İyi Para: Apple'ın Sarihini Bulan Türk Yazılımcı, İki Ayrı Ödül Kazandı

11’le Çarpınca İyi Para: Apple’ın Sarihini Bulan Türk Yazılımcı, İki Ayrı Ödül Kazandı

Aralık 1, 2021 0

Bir yazılımı kusurlarını o yazılımın geliştiricisi olarak bulmak o kadar kolay değil. İnsan kendi ürünşana yeterince dışarıdan bakamayabiliyor ve yazılımlardaki ehemmiyetli yanılgılar bazen rastgele bir insan tarafından ortaya çıkarılabiliyor. Kullandığımız uygulamalar bu biçimde tehlikesiz kalıyor ve bu tavır, uygulamanın ya da rastgele bir yazılımın sahibi tarafından ödül yoluyla pekiştiriliyor.

Apple’ın yazılımlarında yanılgı bulup bildirenlerin işletme tarafından ödüllendirildiğini duymuşsunuzdur. Bu ödül, yanılgının büyüklüğüne göre 200 dolar gibi bir maliyetten binlerce dolara kadar çıkabiliyor. Trendyol’un geliştirici takımından Rıza Sabuncu da fark ettiği yanılgılar sayesinde bu ödüllerden payını alıyor.

İkinci 7 bin 500 dolarlık ödülşöhreti aldı

rıza sabuncu

Daha evvel video konferans usulüyle bağlanarak sohbet bu mevzu hakkında sohbet etmiş olduğumuz yazılım geliştirici Rıza Sabuncu, geçen sene Apple’dan 7 bin 500 dolarlık ödül almıştı. Güvenlik sarihini firmaya bildirmesiyle bu ödülü alan Sabuncu, yakın zamanda yeniden 7 bin 500 dolarlık bir ödül daha aldı.

Rıza Sabuncu, Twitter’daki gönderilerinde belirttiğine göre Apple’da fark ettiği ilk güvenlik sarihini firmaya 2020 senesinin ocak ayında bildirmişti. Bunun ödülşöhreti ise takribî 4 ay sonra almıştı. Apple’ın ürün güvenliği kısmından yeni bir dönüş daha alan Sabuncu, yeni güvenlik zafiyetlerinden de aynı ödülü aldığını bilerek bunu Twitter’dan duyurdu. Sabuncu, biri 5.000 öbürü 2.500 dolarlık olmak üzere toplamda 7 bin 500 dolarlık bir ödül aldı. Natürel dolar kurunun geldiği nokta sebebiyle alakalı gülünç yorumlar da yetersiz olmadı:

Tags: Apple'ın Açığını Bulan Türk Yazılımcı, İki Ayrı Ödül Kazandı Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ