20.000 Kullanıcının Bilgileri Paylaşıldı: Yemeksepeti'ne Müteveccih Hakikatleştirilen Siber Atakta Yeni Büyüme

20.000 Kullanıcının Bilgileri Paylaşıldı: Yemeksepeti’ne Müteveccih Hakikatleştirilen Siber Atakta Yeni Büyüme

Aralık 1, 2021 0

Bundan takribî olarak 1 hafta evvelinde Yemeksepeti siber hücuma uğramış; 30 milyon kullanıcının bilgilerinin sızdırıldığı hücumu yapan hackerların, işletmenin kurucusu Nevzat Aydın ile olan konuşmaları Mesut Çevik’e yollamasıyla hücum ortaya çıkmıştı. Bu hadiselerin devamında gazeteci İbrahim Haskoloğlu da iddiaların doğruluğunu ispatlamak emeliyle hackerlara erişerek adresini ve telefon numarasını yollamalarını istemiş, sonrasında da sevk edilen adres ve numaranın doğru olduğunu açıklamıştı. Hackerların, taraflarına yüklü ölçüde para ödenmesi vaziyetinde bilgileri sızdırmayacağını söylemesi üzerine Yemeksepeti hücumu ayıplayan bir açıklama yapmış, bunu takiben hadiselerin iyice gelişmesiyle korsanlar bu sefer de işletmeyi, çalışanların sarih adres ve telefon numaralarını yayınlamakla tehdit etmişti. 

Yemeksepeti’nin, hackerlara erişerek hücumu doğrulayan de duyuran gazetecilere dava açması ise kadehi taşıran son nokta oldu. 27 Adalenin 2021 tarihli bir aktüelleme ile saldırganlar, işletmenin gazetecilere açtığı davayı mazeret göstererek gelişigüzel 20.000 kullanıcının bilgilerini, daha evvel de pek çok sızıntının reelleştiği bir forumda yayınladı. Değişik bir yandan İbrahim Haskoloğlu, havlerların bilgileri e-posta aracılığıyla yolladığını belirtti.

İhtar: Hackerların sızdırmış olduğu bilgileri indirmek ve herkese sarih biçimde paylaşmak KVKK kapsamında kabahat teşkil etmektedir ve netlikle yasaktır.  

Sızdırılan bilgiler arasında hepimizin adını bildiği, son derece ünlü adlar de bulunuyor

hacker

Forumda yapmış oldukları açıklamada hackerlar, sızıntının sebebini de belirterek Yemeksepeti’nin en kısa vakitte istenen ödemeyi yapmaması haline daha da fazla bireyin bilgilerinin sızdırılacağı ihtarında bulundu: 

“we decided to share 20k random yemeksepeti customer information cuz we heard that yemeksepeti sue few turkish journalists who shared this leak with turkish people on their twitter accounts

If yemeksepeti don’t stop to do that and anekdot gonna make an offer soon we will share more data with a few famous person information “

“Yemeksepeti’nin bu sızıntıyı twitter hesaplarında türklerle paylaşan birkaç türk gazeteciye dava açtığını dinlediğimiz için gelişigüzel 20k yemeksepeti alıcı bilgilerini paylaşmaya karar verdik. yemeksepeti bunu yapmaktan bırakmaz ve yakın zamanda öneri vermezse birkaç ünlü birey bilgisiyle daha çok bilgi paylaşacağız” 

Misal olarak sızdırılan bazı ünlü bireylerin kısmi sansürlü bilgilerini yayınlayan hackerların paylaştığı adlar arasında büyük işletmelerin idareyicilerinden sporcu ve oyunculara kadar pek çok ünlü adın telefon numaraları ve sarih konut adresleri gibi bağlantı bilgileri bulunuyor.

Bunlara ek olarak @Gyemeksepeti kullanıcı ismiyle bir Twitter hesabı açan ve burada yeni bilgiler paylaşacaklarını söyleyen hackerların bu hesabı ise kısa bir vakit sonra kapandı. Hadiseden bu yana 400’den fazla mail aldıklarını belirten saldırganlar, bu maillerin %95’inin atağın hakikatliğini sorgular kalitede olduğunu, ancak paylaştıkları bilgilerin tamamıyla doğru olduğunun onaylandığını kaydoldu.

Tags: Yemeksepeti'ni Hackleyenler 20.000 Kişinin Verisini Sızdırdı Categories: İnternet
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ