22 Yaşındaki Türk Teşebbüsçülerin 3 Ebatlı Yazıcı Projesine 100 Bin Dolarlık Bağış

22 Yaşındaki Türk Teşebbüsçülerin 3 Ebatlı Yazıcı Projesine 100 Bin Dolarlık Bağış

Aralık 3, 2021 0

Son senelerin en gözde teknolojik büyümelerinin başında, hiç kuşkusuz 3 ebatlı yazıcılar yer alıyor. İlk yarıyıllarında sadece muhtelif numunelerin imali için kullanılan ürünler, son yarıyıllarda suni uzuv yapımında dahi kullanılmaya başladılar. Şimdi sizlere, bu sektördeki sarihin farkında olan iki Türk teşebbüsçü ve bu teşebbüsçülerin planladığı 3 ebatlı yazıcı modülünden bahsedeceğiz.

Fatih Kazım Dinlemez ve Hüseyin Özen tarafından kurulan Co Print 3D Yazıcı Teknolojileri adlı firma, kısa geçmişlerine karşın sektör için ehemmiyetli çalışmalar yürütmeyi muvaffak oldular. Geliştirdikleri özel bir modül ile 3 ebatlı yazıcıların 7 rengi aynı anda basabilmesini sağlayan takım, bu sayede “bowden” olarak kategorize edilen yazıcılara sanki ebat atlatıyor. 

Geliştirilen modül, 3 ebatlı yazıcılarla alakalı zorlukları ortadan kaldırıyor

Co Print

3 ebatlı yazıcı sahipleri öğrenirler, ileri teknolojiye sahip olmayan modellerde birden çok rengi kullanarak baskı yapmak, oldukça zorlu bir iştir. İşte iki Türk teşebbüsçünün geliştirdiği modül, tüm bu zorlukları ortadan kaldıracak bir potansiyele sahip. Modülün finansmanı için Kickstarter üzerinden bir kampanya başlatan takım, yazıcı sahiplerini nasıl bir yükten kurtardığını da kanıtlamış gidişatta. Çünkü Kickstarter’daki kampanya, sadece 36 saat içerisinde 100 bin dolarlık fon toplamayı muvaffak oldu.

Geliştirilen modülü araştırdığımızda, neredeyse tüm 3 ebatlı yazıcı sahiplerinin bu ürünü kullanabileceklerini görüyoruz. Zira ürün, rastgele bir modele özel değil. 10 dakika gibi kısa bir zaman içerisinde entegre edilen modül, renk farklılığı için baskı durdurma, filament değiştirme ya da sonradan boyama yapma gibi tüm harekâtları ortadan kaldırarak, eşsiz bir tecrübe sunacak gibi görünüyor.

Kickstarter

Geliştirdikleri modül ile alakalı açıklamalarda bulunan Co Print 3D Yazıcı Teknolojileri ortaklarından Fatih Kazım Dinlemez, “2.5 yıldır en büyük motivasyonumuz 22 yaşında 2 teşebbüsçünün Türkiyeden dünyaya yüksek teknoloji ihraç edebileceğini, bizim yaşımızda olan teşebbüsçülere bunun ihtimalsiz olmadığını göstermekti.’’ ifadelerini kullandı. Kickstarter’daki kampanya ile alakalı da konuşan Dinlemez, teknoloji kategorisindeki 8.000 proje arasında ilk sıraya yükselmenin haklı onurunu yaşadıklarını belirtti.

Şayet siz de bir 3 ebatlı yazıcıyı 7 renk baskı yapabilir hale getiren modül ile alakalı ayrıntılı bilgi edinmek ve projeyi desteklemek isterseniz, buradaki irtibat aracılığıyla Kickstarter’daki kampanya sayfasına erişebilirsiniz.

Tags: Türk Girişimcilerin 3D Yazıcı Projesine 100 Bin Dolar Bağış Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ