3D Modelleme Programı Sketchup Hakkında 14 Tüyo

3D Modelleme Programı Sketchup Hakkında 14 Tüyo

Aralık 1, 2021 0

Sezgisel çalışma vasıtaları, sarih kaynak kitaplıkları ve rakamsız eklentisiyle kullanımı epey bir kolay olan SketchUp, tasarım dünyasının en iyi öğrenilen programları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hatta 3 ebatlı modelleme yapmayı bilmenin en kolay yolu olma unvanının sahibi olan SketchUp’ı kullanması o kadar kolaydır ki 3 ebatlı modelleme yapmaya arzulu bir hayli insan, rastgele bir kılavuz okuma ya da ek destek alma gereksinimi sezmeden, yalnızca SketchUp’ta bulunan taşıtların ikonlarına bakıp ne işe yaradıklarını varsayım ederek vakaya bodoslama dalmayı seçim ediyor.  

Kullanıcı arkadaşı arayüzü ile modellemeye yeni başlayacaklar için harikulade bir uygulama diyebileceğimiz SketchUp, kapsadığı bir dizi işlev sayesinde hem talebeler hem de kıdemli tasarımcılar için bereketli ve belirgin bir biçimde karışık neticeler üretebilecek kapasitededir. Biz de bu yazımızda, 3 ebatlı modelleme yapmayı yeni bilenler ve SketchUp’ı kullanmaya yeni başlayanlara özel olarak, kullanması zati bir hayli kolay olan SketchUp’ı daha da kolaylaştıracak 14 tüyoyu sizler için derledik. 

SketchUp ile tasarlanmış bir model

SketchUp’ı daha neşeli hale getirecek 14 tüyo

Kılavuzu kullanmaktan ve destek almaktan çekinmeyin  Kısayolları kullanın  Direktif çizgilerini kullanın  Yüzey problemlerinden kaçının  Üzerinde çalıştığınız elemente odaklanın  Evvel gruplayıp daha sonra katanlam geçin  Bileşenleri usluca kullanın  Şablonları kullanarak standartları tanımlayın  Pivotu modelin rastgele bir yerine yerleştirin  Taşıt çubuğunuzu şahsileştirin  Görsel tarzlardan yararlanın  Modelinizi sık sık kaydolun  Birden fazla kopya oluşturun  Kullanıcı topluluklarından yararlanın

Kılavuzu kullanmaktan ve destek almaktan çekinmeyin

SketchUp eğitmen paneli

SketchUp’ı kullanmaya yeni başlayanlar için verilecek en uygun nasihat sarih bir biçimde ‘kılavuzu elinizin altında bulundurun’ olmalı, değil mi? SketchUp bu noktada sizlere ‘Eğitmen Oturumu’ ismi altında hehangi bir kılavuzdan çok daha iyi olan bir şey sunar. Bir kenara yerleştirilmiş olan bu oturum sayesinde, o an şeçili olan taşıt hakkında her şeye bakabilirsiniz. 

Şayet bir taşıt muhtelif çalışma modlarına sahipse; o vasıtaya dair kısa bir açıklama, operasyon özellikleri ve daha ayrıntılı destek için olan linkler ile beraber nasıl kullanıldığını gösteren döngüsel bir animasyona da buradan erişebilirsiniz.  

Kısayolları kullanın 

StechUp klavye kısayolları

Kısayollar, taşıt çubukları ve menüler arasında istediğiniz gibi süratlice gidip gelmenize imkân tanıyarak üretkenliğinizi büyük miktarda çoğaldırır.  Bu, daha seri çalışmanızı sağlayabileceği gibi ara suratınızı tertip ederek size modelleme yapacağınız daha geniş bir alan sunar. 

SketchUp’ın kısayolları evvelden ayarlanmıştır ancak dilerseniz bu kısayolları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Misal vermek gerekirse; en sık kullandığınız taşıt için klavyenizdeki en keskin tuş kombinasyonlarını mesela vasıtanın baş harfiyle Shift, Ctrl ve Alt kombinasyonu gibi kullanmak işinizi büyük miktarda kolaylaştırabilir 

Direktif çizgilerini kullanın

SketchUp yönerge çizgileri 

SketchUp direktif çizgileri; çok istikametli ve yine kullanılabilir olan ebedî bir ızgara sistemi gibidir. Ölçüm vasıtasını kullanarak paralel kılavuzlar ilave edip mesafeleri hakimiyet edebilir, açıölçer taşıtı sayesinde ise meyilleri ayarlayıp açıları hakimiyet edebilirsiniz. 

Direktif çizgileri her zaman muhtelif ızgaralar düzenlemek; ölçüm, çizgi ve meyilleri hakimiyet etmek gibi şeyler için oldukça kullanışlıdır. Baktınız elinizde çok fazla talimat mı var- hepsini tek bir kısayol kombinasyonuyla arının ve gerekirse baştan başlayın. 

Yüzey problemlerinden kaçının 

SketchUp'ta yapılmış bir model

Çizgi, Shetchup’ın en temel yapı taşıdır. Çizgilerin kesişmesi veya bir döngüyü kapatmak için birleştirilmesiyle yüzeyler oluşur; ancak bu süreç bazen istediğiniz gibi gitmez ve yüzeyler olması gerektiği gibi olmaz. 

Bunu önlemek için Çizgi Profil Tarzı kalınlığını görsel bir ipucu olarak kullanabilir ve böylece bir yüzeyde düzgün bir biçimde birleşmeyen çizgileri fark edebilirsiniz. Bir nesnenin görsel etrafındaki  tüm sabit olmayan profil çizgilerinin kalınlığını 2 veya daha fazla olarak ayarladığınız taktirde SketchUp, nerede mesele yaşayabileceğinizi anında gösterir. 

Üzerinde çalıştığınız elemente odaklanın

SketchUp'ta yapılmış bir model 

Modelin Geri Kalanını Gizle ve Eş Bileşenleri Gizle gibi geçişler çok işinize gelebilir. Bu iki komut sayesinde hakikat üzerine çalıştığınız şeye odaklanabilmeniz için tasarımdaki değişik ögeleri soluklaştırabilir veya dolaysız saklayabilirsiniz. Pak ve geniş bir çalışma alanında modelleme yapmak çok ehemmiyetli olduğundan, süratli hakimiyetler ve yine manipülasyon için değişik ögeler ve modelin tamamı arasında her an geçiş yapabilirsiniz. Ögeleri ne kadar soldurup arka tasarıya atmak istediğinizi ise Model Bilgisi bağlantı kutusundan hakimiyet edebilirsiniz. 

Evvel gruplayıp daha sonra katanlam geçin 

SketchUp ile tasarlanmış bir model

Modelleme yaparken rastgele bir şeyi evvel gruplayıp, daha sonra katmanlamanız sizin ve tasarımınız için en iyisi olacaktır. Bu sayede geometrik bir ayrım elde eder ve grupların içindeki tüm geometrinin, SketchUp’ın evvelden belirlenmiş zannedilen katmanını olan katman 0’da kalmasını sağlarsınız. Gruplandırarak ve bu grupları katmanlara soyarak, sahne sistemini sadece bakış açılarını kaydolmaktan daha aşırısı için kullanabileceğiniz geliştirilebilen iki seviyede bilgi ayrımı elde edebilirsiniz. 

Bileşenleri usluca kullanın

SketchUp ile tasarlanmış bir model 

Bileşen, rastgele bir tertip etmeyi o grubun tüm misallerine uygulayan bir gruptur. Bildiğiniz tüm ögeleri gruplandırıp bir bileşene dönüştürerek model süresince aynı özellikleri gözetebilirsiniz. En düşük ortak paydayı bulup daha eşsiz bileşenler yapmak için lüzumunuzun olabileceği karışık ögelere dönüştürmek yerine, onu bir bileşene dönüştürmeyi deneyin. Bunu, ilerleyen süreçte istediğiniz zaman eklemeler yapabileceğinizin şuurunda olarak, düşük seviyede detayla olabildiğince erken yapmanız sizin için en iyisi olacaktır. 

Mesela; birkaç kat üzerinde yinelenen tipik bir zemin bir bileşen olmaya aday olarak düşünülebilir. Şimdi bir de, birbirinin benzersi dört apartman dairesinin olduğu bir apartmanı gözünüzde canlandırın. Ya baktıkları doğrultuya ve bulundukları kata göre temelde aynı olan bu apartmanların yalnızca balkonları farklılık gösteriyorsa? 

İşte bu noktada uslu bileşen oluşturma, çok az rakamda tekil ögeyi değiştirmenize imkân tanır ve böylece tüm model daha süratli bir biçimde değiştirilebilir. Karışık modellerde ise, ana modele hiç değmeden, yalnızca bu cins bileşenlerin her birinin bir kopyasını ana model yapısının dışına yerleştirerek dahi farklılık yapabilirsiniz. 

Şablonları kullanarak standartları tanımlayın 

SketchUp şablonlar

Bir SketchUp dosyasını daha sonra yeni bir dosya başlatırken zannedilen olarak ayarlayabileceğiniz bir şablon olarak kaydedebileceğinizi öğreniyor muydunuz? Artık öğreniyorsunuz. 

Bir şablon dosyası, gerçeğinde yeni bir dosya başlattığınızda yine işinize yarayabilecek iş akışınızla alakalı bilgileri ilave edip kaydolduğunuz sıradan bir SketchUp dosyasıdır. 

İşbirlikçi bir çalışma civarıyla ortak kullanım standartlarını ve iş akışını kolaylaştırmanın harika bir yolu olan şablonlar sayesinde seçim ettiğiniz birim, geometri, katman, malzeme, tarz, coğrafi konum, telif hakkı kredisi ve çok daha aşırısını kaydolabilirsiniz. 

Pivotu modelin rastgele bir yerine yerleştirin 

SketchUp Pivot

SketchUp; bileşenler ve gruplar için evvelden tanımlanmış, taşıma vasıtasıyla istediğiniz yere konumlandırabileceğiniz taşıma ve döndürme hakimiyetleri sunar. Bunları kullanmak süratli ve kolay olsa dahi, pivot olarak kullanılan kütle merkezi –ya da aks-  döndürme operasyonlarında kasvet çıkarabilir. Tamamıyla simetrik olan nesneler için bu bir mesele teşkil etmez; ancak bu kategoriye girmeyen gruplar ve bileşenler için de bir çözümümüz var. 

SketchUp, kütle merkezi hesaplarken bir grup içindeki tüm geometriyi dikkate aldığından, siz aksini isteyene kadar saklı kalan özel bir katanlam yerleştirilmiş bir çizgi çalışmasını grubun içine ilave edebilirsiniz. Bu çizgi çalışması sayesinde pivot noktası olarak öğrenilen kütle merkezinizi uygun gördüğünüz biçimde değiştirebilirsiniz. Grupları bileşen olarak belirlediğiniz taktirde, sağ tık bağlam menüsünde bulunan Aksları Değiştir özelliğiyle, seçtiğiniz yerel aksları istediğiniz rastgele bir rotasyon düzlemiyle hizalayabilirsiniz. Bu metod; kapı, pencere, spot ışıkları gibi şeyler için doğru pivot noktaları tanımlamanıza destekçi olur. 

Taşıt çubuğunuz şahsileştirin 

SketchUp araç çubuğu

Gereksinim ve seçimleriniz istikametinde şekillendirilmiş bir çalışma etrafı, projeleriniz üzerine daha iyi odaklanmanıza destekçi olur. Taşıt çubuğunuzu istediğiniz gibi özelleştirmeniz azıcık zaman alabilir; ancak elde edeceğiniz netice buna dokunacaktır, bize güvenebilirsiniz. 

Görsel tarzlardan yararlanın 

SketchUp ile tasarlanmış bir model

SketchUp’ın kendisine ait grafik tarzları vardır ve bu tarzları artistik tesirler yaratmak veya geometrileri gizlemek için kullanabilirsiniz. Şayet modelinizin neyi temsil etmesini istediğinizi öğreniyorsanız, görsel tarz da buna uygun olacak biçimde seçilebilir. Bu özelliğin, çoğu tasarımcının gözdesi olduğunu da ayrıca belirtelim. 

Modelinizi sık sık kaydolun

SketchUp otomatik kaydetme 

Çoğunuzun da bildiği gibi, yazılım ve bilgisayarlara asla güven olmaz. SketchUp da, değişik rastgele bir program kadar çökmeye ve yanılgı ihtarlarına yatkındır. Siz de hak verirsiniz ki, saatlerce emek verdiğiniz bir işin böyle beklenmedik nedenlerden çöpe gitmesi kadar makûs bir şey yoktur; bu surattan otomatik kaydolma alternatifinin sarih olduğundan ve her 5 dakikada bir tasarımınızı kaydolduğundan emin olmanız, mümkün bir asap krizi geçirmenizi yasaklayabilir. 

Birden fazla kopya oluşturun 

SketchUp ile tasarlanmış bir model

Kopya oluşturmak, SketchUp’ta modelleme yaparken çok verimini göreceğiniz bir başka özellik. Yapılışı ise çok kolay. 

İlk olarak kopyalamak istediğiniz objeyi seçin, ardından da objeyi taşımak için Taşıma vasıtasını kullanın ve Ctrl tuşuna basın. Bu, orijinal objeyi kopyalamak istediğinize dair bir sinyal yollar. Şayet 1000 mm gibi bir mesafe tanımlarsanız, obje o mesafeye kopyalanır. Şayet denk aralıklarla parçalamış birden fazla kopya oluşturmak isterseniz de, yaratılacak kopya rakamının yanına bir ‘*’ ilave etmeniz yeterli olacaktır. Mesela, birbirinden 1000 mm uzakta 10 adet kopya oluşturmak isterseniz yapmanız gereken tek şey 10* yazmaktır.  

Kullanıcı topluluklarından yararlanın

Çalışma topluluğu

SketcUp’a dair sizlere bulunacağımız son teklif, kullanıcı topluluklarından yararlanmanız. Kullanıcısı çok olan SketchUp’in haliyle sıradan kalabalık bir kitlesi ve bu kitlenin yarattığı topluluklar mevcut. Bu topluluklar, SketchUp ile ilgili her şeyi inceleyip, profesyonel tasarım hakkında tüyolar alıp verebileceğiniz çok kullanışlı lokasyonlardır. Böyle bir fırsatınız varken bundan faydalanmamak doğrusu çok absürt olur.

3 ebatlı modelleme programı SketchUp’ı kullanmanızı daha neşeli hale getirecek 14 teklifimiz bu biçimdeydi. Umarım SketchUp’a dair kafanızda bulunan suallerden kimilerine yanıt verebilmişizdir. 

 

Tags: 3D Modelleme Programı Sketchup Hakkında 14 Tüyo Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ