ABD’den Xiaomi’ye sevindiren kara liste kararı

Mayıs 26, 2021 0

Çin ile ABD ortasındaki ticaret savaşlarında yeni bir gelişme yaşandı. Mahkemenin Xiaomi için aldığı karar, öbür Çin şirketlerine de emsal oluşturabilir.

ABD’nin Columbia Bölge Mahkemesi, Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi için aldığı Komünist Çin Askeri Şirketi (CCMC) tanımlamasını iptal etti. Mahkeme ayrıyeten Amerikalıların Çinli teknoloji şirketine yatırım yapmalarını yasaklayan buyruğu kaldırdı.

Xiaomi karardan mutlu

TheVerge‘ye bahisle ilgili açıklamalarda bulunan şirket sözcüsü, “Şirket, global kullanıcılarının, ortaklarının, çalışanlarının ve hissedarlarının itimadı ile dayanağı için minnettardır. Bu karar, açık, şeffaf, halka açık, bağımsız olarak yönetilen bir kurum olduğumuzu kanıtlamaya yetiyor” dedi.

Sözcü ayrıyeten, kullanıcılara sağlam tüketici elektroniği eserleri hizmetleri sunmaya ve dünyada herkesin yenilikçi teknolojiyle daha yeterli bir hayat sürmesine müsaade vermek için dürüst fiyatlandırma siyasetine gideceklerinin altını çizdi.

Kelam konusu CCMC kararı, Trump idaresinin son haftasında, 14 Ocak‘ta yayınlanmıştı. Sonraki ay hükümete dava çan Xiaomi, Mart ayında kara listeye alınmayı keyfi ve kaprisli bir tavır olarak nitelendirerek ön önlem alınmasını sağladı. Bu ayında başlarında da şirketle Savunma Bakanlığı, sorunu kendi ortalarında çözmek için mutabakata vardıklarını duyurdu.

Xiaomi, ABD hükümeti ile ortasını düzeltmeyi başarırken, Biden idaresi de bir öteki Çinli firma Huawei‘yi maksat alan yaptırımların kaldırılacağına dair rastgele bir tüyo vermedi. Huawei’nin tüketici kısmı ABD merkezli şirketlerle iş birliği yapılamamasının sonucu olarak aksadı. Fakat şirket birebir vakitte birkaç siyasetçinin ulusal güvenlik tehdidi oluşturmakla suçladığı ağ ekipmanlarını üretmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz gün Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, şirketin yaptırımları aşmasının yolunun yazılıma dönmekten gerektiğini söylemişti.

Tags: çin, Şirket Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts