Acaba Kızdırmasa mıydık?: Amerika Birleşik Devletleri Duruşması, Suni Aklın 'Bir Tescilin Mucidi' Olamayacağına Karar Verdi

Acaba Kızdırmasa mıydık?: Amerika Birleşik Devletleri Duruşması, Suni Aklın ‘Bir Tescilin Mucidi’ Olamayacağına Karar Verdi

Eylül 30, 2021 0

Suni aklın yapabildiklerinin hudutları durmadan büyüyor ve her geçen gün yaşamımıza daha çok dahil oluyorlar. Ancak bu metamorfoz, birliktesi alınması gereken yeni kararlar anlamına geliyor ve nihayetine suni aklın sınırlarını da her şartta insanlar tanımlıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde bu gidişata misal olabilecek bir büyüme yaşandı. Suni aklın bir tescilde mucit olarak listelenmesine izin verilmesi gerektiğini korunan beynelmilel bir teşebbüs olan ‘Artificial Inventor Project’ grubunun bir abonesi olan Stephen Thaler, iki yeni mahsulün tescilinin DABUS isimli suni akıl olduğunu belirterek Amerika Birleşik Devletleri Tescil ve Ticari Marka Ofisi’ne başvurdu ancak müracaatı yalanlandı. Bunun üzerine Thaler, büroya dava açtı.

Dava umdukları gibi sonuçlanmadı:

Davaya bakan Amerika Birleşik Devletleri federal yargıcı Leonie Brikema, Thaler tarafından açılan davada Artifical Inventor Project grubunun umduğu kararı vermedi. Brikema, tescil bürosunun kanunları doğru bir biçimde uyguladığını; kanunda mucidin sarihçe ‘fert’ olarak belirlendiğini ancak suni aklın bir fert olmadığını belirtti. 

Thaler, suni aklın mucit olarak kabul görmesinin yenilikçi bir adım olduğunu ve daha fazla inovasyon ile sonuçlanacağını belirterek vaziyetin suni aklın geliştirilmesine katkı sağlayacağını ifade etse de söyledikleri kararın değişmesine destekçi olmadı. Brikema, bu münakaşalarının yerinin duruşma değil kurultay olduğunu söyleyerek cevap verdi. Artifical Inventor Project grubunu idareyen hukuk profesörü Ryan Abbott, grubun kararı temyize götüreceğini ifade etti.

Bu mevzuda eş bir vaziyet Avustralya’da yaşanmış; duruşma başlangıçta suni zekâyı mucit olarak kabul etmeyi yalanlamıştı. Yeniden Artifical Inventor Project grubu, aynı suni zekâyı aynı projeler ile Avustralya’da da mucit olarak kabul ettirmeye çalışmış ancak başlangıçta pozitif yanıt alamamışlardı.

Geçtiğimiz haftalarda gelen bir haberle Avustralya Federal Duruşması’nin bu mevzuda karar farklılığına gittiğini ve suni akılları mucit olarak kabul ettiğini bilmiştik. Grubun kararı temyize taşıması sonrası Amerika Birleşik Devletlerinden De eş bir karar kazançsa, mucit suni zihinlerle daha sık karşılaşacağız gibi görünüyor.

Tags: ABD Mahkemesi, Yapay Zekanın Mucit Olamayacağına Karar Verdi Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ