Adını Görünce Geçmişe Gideceğiniz Bilgisayar Programları

Adını Görünce Geçmişe Gideceğiniz Bilgisayar Programları

Aralık 4, 2021 0

Günümüzde her gün kullandığımız bilgisayarlarımızın oranla kısa bir geçmişleri var. Ancak teknolojik büyümelere o kadar hoş ayak uyduruyorlar ki her geçen gün bir hayli bilgisayar programı yazılmaya devam ediyor. Bilgisayarlarımızı kendi şahsi emellerimiz için şekillendirmemize dayanakçı olan bu programlar, bilgisayar buluş edildiğinden beri geliştiriliyor.

Şimdilerde çoğu işimizi telefondan ya da bulut sistemleri üzerinden halledebiliyorken, geçmişte böyle değildi. Günümüzde telefonumuzdan gittiğimiz her yerde istediğimiz her müziği dinleyebiliyorken, çok fazla değil 10 yıl evvel bunu yapabilmek için bilgisayarımıza program indirmemiz gerekiyordu. Hem nostaljik duygular uyandırmak hem de günümüz teknolojisinin bize sunduklarına bir defa daha şükretmek için daha önceki bilgisayar programlarını listeledik.

Adını Görünce Geçmişe Gideceğiniz Bilgisayar Programları

Winamp LimeWire ZoneAlarm Norton AntiVirus MSN Messenger Nero Burning ROM Komut İstemi

Müzik dinlemenin en nostaljik yolu: Winamp 1997

winamp

Bir medya oynatıcı uygulaması olan Winamp, 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında en popüler yazılımlardan biriydi. İlk günlerden paylaşılan Freemium modeli, kullanıcıların programdan fiyatsız olarak faydalanabileceği, ancak ekstra özelliklerin kilidini açmak için ödeme yapması gerektiği anlamına geliyordu. 

Winamp eklentiler, harika görsel efektler ve kitaplığınızı rejisörün kolay yolları ile kullanıcıların gönlünü fethetti. Ancak, sonunda AOL tarafından satın alındı ​​ve yokuş alt gitmeye başladı.

Günümüzde, masaüstünüzde geniş bir MP3 koleksiyonunuz varsa, Winamp gibi vasıtalar hala kullanışlı olabilir, ancak Spotify ve diğer stream servislerinin yükselişi ile genç bilgisayar kullanıcılarının muhtemelen Winamp’ın ne olduğuna dair bir fikirleri dahi yok.

Müzik indirirken yanlış şeylere de tesadüftüğümüz: LimeWire 2000

limewire

Eşler arası peer to peer bir dosya paylaşım programı olarak planlanan LimeWire, müzikten çok daha aşırısını indirmek için kullanılıyordu. LimeWire, kullanıcıların filmleri ve diğer dosyaları paylaşmasına izin vererek, zaman zaman sistem üzerinden virüslerin dağılmasına neden oluyordu. LimeWire, geçmişte çok kullanılan Java ile yazılmış bir programdı, bu da birden fazla işletim sistemine ayrılmasına destek etti.

Varsayım edilebileceği gibi legal meselelerle karşılaştıktan sonra, LimeWire 2010’da kapatıldı. Ancak program bugün hala değişik bir şekilde var olmaya devam ediyor: FrostWire. Bir grup geliştirici, LimeWire’ı taklit etti ve 2004’te başlangıçta orijinaline oldukça benzeyen bu seçenek yazılımı yarattı, ancak zamanla yeni özellikler kazandı ve kendiliğindene bir yazılım haline geldi. Günümüzde FrostWire sadece BitTorrent için kullanılabilir, bu sebeple LimeWire’ın tüm işlevlerine sahip değil, ancak fikir devam ediyor. 

Windows Güvenlik Duvarı’ndan evvel: ZoneAlarm Güvenlik Duvarı 2000

ZoneAlarm

Günümüzde, Windows Güvenlik Duvarı, vasati bir kullanıcının gereksinim dinlediği güvenliği kendi başına sağlayabilen bir güvenlik sistemi.

Ancak ZoneAlarm ilk çıktığında, sistemlerine bütün olarak hangi bilgilerin gelip gidebileceğini kilitlemek isteyen kullanıcılar arasında oldukça popülerdi. ZoneAlarm’ın ilk versiyonlarını kullandıysanız, internet trafiğini sorgulamanızı isteyen kesintisiz açılır pencereleri görmenin nasıl bir şey olduğunu öğrenirsiniz.

ZoneAlarm ilk piyasaya sürüldüğünde, yazılımların kesintisiz İnternet’e ulaşması o kadar yaygın değildi, bu surattan olup bitenleri takip etmek daha manalıydı. Günümüzde, bilgisayarınızdaki her uygulama her zaman internet ulaşımı istiyor, bu sebeple bu cins katı güvenlik duvarı kullanmak pek iyi netice vermeyebilir. Tüm bu büyümelere karşın ZoneAlarm hala kullanılabilir vaziyette. Şu anda ZoneAlarm’ın ana sayfası mobil güvenlik uygulamalarının reklamını yapıyor, ancak mobil antivirüs bir gereklilik değil. İşletme ayrıca birinci sınıf antivirüs ve güvenlik duvarı yazılımı da satıyor, ancak çoğu fiyatlı antivirüs mahsulü gibi ZoneAlarm da gerçekten istenen maliyete dokunmuyor. 

Antivirüs programlarının en öğrenileni: Norton AntiVirus 1991

norton

Windows’ta virüsten koruma yazılımı mevzubahisi olduğunda, önde gelen net bir kazanan yazılım bulunmuyor. Ancak, uzun zamandır bilgisayar kullanan kullanıcılarının usunda kalan birkaç antivirüs programı illa ki vardır. Norton AntiVirus da bu programlardan biri.

Her ne kadar kullanıcıları tarafından bilgisayar performanslarını negatif etkilediği söylense de virüse karşı oldukça tesirli bir programdı. Norton günümüzde hala satın alınabilen bir yazılım ancak piyasadaki fiyatsız seçeneklerinden çok aşırısını da sunmuyor.

Bir zamanların efsanesi: MSN Messenger 1999

MSN Messenger

Bir zamanın gençliğinin en çok kullandığı chat programı olan MSN Messenger, internet üzerinden sosyalleşmenin başlangıcı olarak sayılabilir. Sonrasında adını Windows Live Messenger olarak değiştiren bu program MSN Messenger adıyla ilk olarak 1999’da karşımıza çıktı. Çıkış zamanına göre efsanevi yeniliklerle gelen MSN, ICQ ve MIRC gibi rakiplerine kısa vakit içinde fark attı.

Windows XP ile 2001 senesinde gelen aktüellemesi ile internet üzerinden bağlantı sağlayabildiği gibi aynı zamanda dosya gönderimine de izin vermeye başladı. Kullanıcıları tarafından oldukça hoşlanılsa da MSN’den Skype’a geçiş hiç sürpriz olmadı. Microsoft, 2011 senesinde Skype’ı 8,5 milyar dolara satın aldı. Skype’ın MSN’in yerini yakalayabileceği öngörülüyordu ancak Skype, 8 Nisan 2013’te aramızdan dağılan MSN’in popülerliğine asla erişemedi.

MP3 CD’lerimizi oluşturabildiğimiz Nero Burning ROM

Nero Burning ROM

Nero Burning ROM, işlerimizi hala CD ve DVD’ler üzerinden hallederken oldukça kullandığımız bir yazılımdı. Microsoft ile beraber Linux işletim sistemlerine de geçimli biçimde çalışan bu yazılım bir disk yakma yazılımı. Gelişimi devam ederken Nero, Newo Wave Editor, Nero ImageDrive, Nero Recode gibi diğer yan yazılımlarla birlikte satılmaktaydı. Kendisini teknolojik büyümelere paralel biçimde geliştiren Nero Burning ROM, hala kullanılmaya devam ediyor. Evvelleri 13 şarkılık diskler yakarken Nero günümüzde Blu-ray Disc yazma özelliğine de sahip.

Windows farklılıklarını manuel olarak yapmak isteyenler için Komut İstemi 1981

komut istemi

Vasati bir Windows kullanıcısı, muhtemelen komut istemini hiç kullanmamıştır. Özellikle Windows 10’da komut istemine lüzumumuz bulunmuyor zira hemen  hemen her şey kolay bir grafik arayüz aracılığıyla yapılabiliyor. Ancak modası geçmiş bu alternatife hala sahibiz.

Her ne kadar çok daha kolay arayüzlerle bilgisayarımızda istediğimizi yapabiliyor olsak da, komut istemi yapacağımız tüm farklılıkları manuel olarak kod yazarak yapmamızı sağlıyor.

Tags: İsmini Görünce Geçmişe Gideceğiniz Bilgisayar Programları Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ