Ahlaki Çöküş Yaşadığına İnanan Cemiyetlerin 'Sistemi Sallayacak Miktarsız Liderleri' Seçtikleri Bilimsel Olarak İspatlandı

Ahlaki Çöküş Yaşadığına İnanan Cemiyetlerin ‘Sistemi Sallayacak Miktarsız Liderleri’ Seçtikleri Bilimsel Olarak İspatlandı

Aralık 3, 2021 0

Queensland Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırma, politik tercih zamanında insanların kararlarını etkileyen etkenlere dair oldukça garip neticeler elde etti. Araştırmanın neticesine göre cemiyetin ahlaki açıdan ufalanmış ve bölünmüş olduğunu düşündüklerinde insanların, mevcut politik sistemi derinden sallaması olası olan alışılmışın dışındaki liderleri seçmesi çok daha muhtemel.

 Neticelere dair konuşan UQ Psikoloji Okulu’ndan Dr. Charlie Crimston, insanların ahlaki kumpası yine kurma lüzumu sezdikleri takdirde kendi politik yönelimlerinin dışında rey kullanabileceklerini belirtti. 

Cemiyetin ufalanmış olduğu algısı, hakikat cemiyetsel ayrılınmalardan daha büyük bir tehdit

görüş farklılığı

4 değişik misale ve iki ayrı çalışmaya direnen ve deneysel olarak, kurgulanmış bir cemiyet paradigması kullanarak, ahlaki polarizasyon ile tutucu/otoriter ve ilerici/demokratik güçlü liderleri seçme tutkusu arasındaki sebepsel iletişimin araştırıldığı araştırmada; iki partili liberal demokrasilerde yüksek idrak edilen ahlaki polarizasyonun potansiyel politik neticeleri vurgulandı. Araştırma ayrıca, güçlü liderlere destek sağlamada cemiyetsel etkenlerin rolüne dikkat toplayan artan araştırmalara da katkıda bulunuyor. 

“Çalışma, insanlar cemiyetsel dokuda bir çöküş olduğuna inanırlarsa, kumpası yine sağlamak için Donald Trump veya Pauline Hanson gibi otoriter bir figür seçme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu buldu “ ifadelerini kullanan Crimston, araştırmalarının, ahlaki ufalanma ve buna potansiyel bir çözüm olarak çok uçlarda fikirleri olan politik liderleri seçme isteği arasında neden-netice ilişkisi olduğunu ispatlayan ilk araştırma olduğunun da altını çizdi. Buna ek olarak Crimston, cemiyette bir liderlik noksanlığı hissi olması halinde seçmenlerin ülkeyi yeni bir güzergaha doğru birleştirip yönlendirebilecek bir lideri seçmeye daha yatkın olabileceğini kaydoluyor. 

kutuplaşma

Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’deki sağ ve sol seçmenler gibi grupların temel kıymetlerini ve karşıt grupların geçimsiz ahlaki kıymetlere sahip olduğu algısını araştıran yazıya dair profesör Jolanda Jetten ise cemiyetin iyiyle makûs arasında bir savaş olduğu fikrinin temelinde de bu yosunu olduğunu aktardı. Jetten’a göre cemiyetin ufalanmış olduğu algısı, reelde var olan cemiyetsel ayrılınmalardan çok daha büyük bir tehdit oluşturuyor. 

Dr. Hema Preya Selvanathan da Jetten’a hak vererek sosyal geçimi ve politik kararı tehdit eden şeyin cemiyetin giderek ayrılındığı ve ahlaki dokusunun çökmekte olduğu mevzusundaki algılarımız olduğunu belirtiyor. Selvanathan ayrıca; ister siyasetçi, ister medya yorumcuları veya çıkar grupları olsun fark etmeksizin bunları kendi çıkarları için kullanan şahıslara karşı toplamın özellikle dikkatli olması gerektiği mevzusunda ihtarda bulunuyor. 

Tags: Ahlaki Çöküş Olan Toplumlar Sistemi Sarsan Liderler Seçiyor Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ