Akaryakıtı Unutturacak Argümana Sahip 15 Elektrikli Araba

Ocak 23, 2021 0


Günden güne gelişen otomotiv bölümüne son vakitlerde elektrikli araba trendi hâkim. Elektrikli arabaların bu kadar tanınan hâle gelmesinin ana sebepleri ise hem bu modellerin etrafa faydalı olmaları hem de uzun vadede kullanıcıların yakıt masrafından oldukça bir tasarruf etmesi diyebiliriz. Bilhassa tanıtılan Cybertruck ve gibisi modeller ile elektrikli arabaların, önümüzdeki periyotta iş hayatında bile etkin olarak kullanılması bekleniyor.

Son teknolojinin eseri olan elektrikli araba modelleri, sahip oldukları özellikler ve güvenlik uygulamalarıyla da klasik son model araçların gerisinde kalmıyorlar. Hazırsanız daima birlikte heyecanla beklediğimiz yeni elektrikli araba modellerine göz attığımız listemize yanlışsız geçiş yapalım. Listeye geçmeden evvel listede yer alan arabaların belli bir özelliğe nazaran sıralanmadığını da belirtmekte yarar var.

Yakın gelecekte göreceğimiz 15 elektrikli araba:

 • Apple iCar
 • Volvo XC40 Recharge
 • Bollinger B1/B2
 • Audi E-Tron GT
 • Lucid Air
 • Mercedes-Benz VISION EQS
 • Nissan Ariya
 • Tesla Cybertruck
 • BMW Concept i4
 • GMC Hummer KONUT
 • Maserati MC20 MESKEN
 • Porsche Macan MESKEN
 • Tesla Roadster (İkinci Nesil)
 • Volkswagen I.D.Buzz
 • Cadillac CELESTIQ
 • Subaru Evoltis MESKEN

2021’in en beğenilen elektrikli SUV’lerinden olacak Volvo XC40 Recharge

 • Fiyatı: 700.596 TL (Başlangıç)

İsveç’in araba devi Volvo, XC40 Recharge modeli ile elektrikli araba pazarına epey sağlam bir giriş yapmayı hedefliyor. Volvo’nun büsbütün elektrikli yeni SUV modeli Volvo XC40 Recharge, 408 beygir gücünde elektrikli bir motora sahip ve 0’dan 100 kilometreye 4,9 saniyede çıkabiliyor. Her ne kadar XC40 Recharge en süratli elektrikli araba olmasa da kullanıcılara 418 km üzere uzun bir menzil ve her şartta sürüş yapabilecekleri kâfi gücü sunuyor. Süratli şarj takviyesine de sahip olan Volvo XC40 Recharge’ın bataryası 40 dakika %80 civarında doldurulabiliyor. 2021 yılı ortalarında ülkemizde de satışa sunulacak olan bu modelin en dolu kasasının fiyatı 800.000 TL bandında listeleniyor.

Adeta Tankı andıran Bollinger B1/B2

 • Fiyatı: 125.000 Dolar (Başlangıç)

Tesla, Cybertruck modelinin tasarımı ile öteki elektrikli araba pazarına sağlam giriş yapmak isteyen üreticilere bir nevi ilham vermiş oldu. ABD merkezli Bollinger Motors ise iş dünyasının yeni yıldızı olacak büsbütün üretkenliğe dayalı dizayna sahip Bollinger B1 ve B2 modellerini 2021 yılında sahiplerine teslim etmeye başlayacak. 614 beygir gücü üretebilen büsbütün elektrikli bir motora sahip olan bu modeller, 320 km menzil ile gelecek. Görünüşleri ile adeta tankı andıran Bollinger B1 ve B2 modelleri Tesla Cybertruck’ın en büyük rakiplerinden olacak üzere duruyor.

Kablosuz şarj olabilen Audi E-Tron GT:

 • Fiyatı: 100.000 – 130.000 Dolar (Tahmini başlangıç fiyatı)

Avengers: Endgame sinemasında Tony Stark ile birlikte uzunluk gösteren konsept araba Audi E-Tron GT, önümüzdeki periyotta yollara da çıkacak. 4 kapılı bir coupe olan bu model büsbütün elektrikli 590 beygir gücü üreten bir motora ve 400 kilometrenin üzerinde menzile sahip olarak karşımıza çıkıyor. Audi’nin yeni geliştirdiği kablosuz şarj dayanağına de sahip olan Audi E-Tron GT, kablolu olarak yalnızca 20 dakikada %80 şarj doldurabiliyor ve bu dolum ile 320 km yol alabiliyor.

Lüks ve uzun menzilli Lucid Air:

 • Fiyatı: 69.900 Dolar (Başlangıç)

2007 yılında kurulan ABD merkezli Lucid Motors, birinci elektrikli araba modelleri Air üzerinde uzun yıllardır çalışıyor. Lüks kategorisinde satışa sunulacak büsbütün elektrikli sedan Lucid Air, Tesla Model S ile rekabet edecek. ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve birtakım Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak olan Lucid Air için şu an ön sipariş verilebiliyor. Arabanın başlangıç fiyatı 69.900, en yüksek paketi ise 161.500 Dolar olarak listeleniyor. 2022’nin başlarında sahiplerine teslim edilecek Lucid Air, 480 beygir gücü üreten bir motora ve 650 km civarında menzile sahip olacak.

İçi dışı bir Mercedes-Benz VISION EQS:

 • Fiyatı: Bilinmiyor

Listenin en çok heyecanla beklenen modellerinden biri olan Mercedes-Benz VISION EQS, şimdi daha üretime geçmemiş bir konsept otomobil. Lakin önümüzdeki devirde bu modelin üretimine başlanması bekleniyor. Mercedes’in göstermeyi çok sevdiği VISION EQS konsept arabası bilim kurgu sinemalarından fırlamış bir dizayna sahip. 2019 yılında tanıtılan ve geleceğin arabası tarifini hayli karşılayan Mercedes-Benz VISION EQS, 700 kilometrenin üzerinde menzile sahip olacak. Her ne kadar aracın 2021 yılı içerisinde üretileceği söylense de şimdi kesin bir bilgi bulunmuyor.

Kent içi kullanım için ülkü Nissan Ariya:

 • Fiyatı: 40.000 Dolar (Başlangıç)

Yeniden birinci evvel konsept araç olarak çıkıp daha sonradan üretim yoluna giren bir elektrikli araba olan Nissan Ariya, 2021 yılında sahiplerini bulacak üzere duruyor. Nissan’ın büsbütün elektrikli yeni SUV modeli Ariya, başlangıç düzeyinde 360 km civarında menzile ve 218 beygir gücüne sahip olacak. Bilhassa kent içi için tasarlanan ve başka elektrikli araba modellerine nazaran düşük fiyatıyla öne çıkan Nissan Ariya, Tesla Model Y ile rekabet edecek. Nissan Ariya hakkında daha çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tanıtıldığı günden itibaren bir efsaneye dönüşen Tesla Cybertruck:

 • Fiyatı: 39.900 Dolar (Başlangıç)

Dizaynıyla çok konuşulan Tesla’nın büsbütün elektrikli kamyonet modeli Cybertruck, 2021 yılında sahipleri ile buluşmaya başlayacak. Tesla Cybertruck’ın başlangıç modeli ise en erken 2022 yılında teslim edilecek. Tasarım bakımından hem sevilen hem de çok dalga geçilen Tesla Cybertruck, Cyberpunk temalı sinemalardan fırlamış görünümüyle birçok kişinin de gönlünü fethetmiş durumda. 400 km menzilin üzerine çıkabilecek olan Cybertruck, ABD kamyonet pazarının yeni gözdesi olacak üzere duruyor.

İkonik ızgaradan vazgeçmek yok: BMW Concept i4

 • Fiyatı: 50.000 Dolar (Tahmini başlangıç fiyatı)

Araba severlerin heyecanla beklediği ve yakından takip ettiği bir başka konsept model BMW Concept i4 de konsept olmaktan çıkacak üzere duruyor. 2021 yılında üretime alınması beklenen BMW Concept i4, hem tasarım hem de barındırdığı güç bakımından hayli lüks bir sedan modeli olarak karşımıza çıkacak. Bir adet 537 beygir gücü üreten elektrikli motora sahip olacak BMW Concept i4’ün 80 kWh kapasitesindeki bataryası, kullanıcılara yaklaşık 500 km menzil sağlayacak.

625 beygirlik elektrikli motoru ile GMC Hummer MESKEN

 • Fiyatı: 79.995 Dolar (Başlangıç)

Tesla’nın Cybertruck dizaynının başka ABD’li araba üreticilerine ilham verdiğini söylemiştik. GMC de bir mühlet üretimine son verdiği Hummer serisini büsbütün elektrikli olarak geri döndürüyor. Tasarım bakımından göz dolduran yeni GMC Hummer KONUT, en dolu paketiyle 2021 yılında 112.595 Dolar fiyatından satışa sunulacak. Öbür modeller ise sırasıyla 2022, 2023 ve başlangıç modeli ise 2024 yılında satışa çıkacak.

Sahiden heyecan verici dizayna ve özelliklere sahip olan GMC Hummer KONUT serisinin en düşük modelinde dâhi 625 beygir gücü üreten elektrikli motor kullanılıyor. Tekrar GMC Hummer KONUT en düşük modelde 400 km menzile sahip olurken, 2021 yılında çıkacak en yüksek modelde menzil 600 km civarına kadar çıkıyor.

Maserati MC20 MESKEN

 • Fiyatı: Bilinmiyor

Maserati’nin Ferrari’den yardım almadan büsbütün kendi ürettiği yeni MC20 modelini heyecanla bekliyoruz. MC20 serisine ise bir de büsbütün elektrikli olan Maserati MC20 MESKEN modeli eşlik edecek. Maserati’nin kendi geliştirdiği birinci motor olan Nettuno’nun elektrikli versiyonunu kullanacak bu model, daha çok performans odaklı olacak. 0’dan 100 kilometreye 2,8 saniyede çıkması beklenen MC20 KONUT modeli yaklaşık 320 km menzile sahip olacak.

Porsche Macan MESKEN

 • Fiyatı: Bilinmiyor

Porsche’nin en çok satan modeli olan Macan, büsbütün elektrikli versiyonu Porsche Macan KONUT ile önümüzdeki devirde sahiplerini bulacak. Şimdi hakkında pek bir bilgiye sahip olmadığımız Macan KONUT modelinin render manzaraları sızdırılmıştı. Ortaya çıkan öbür bilgilere nazaran Macan MESKEN modelinin 500 km civarında bir menzile sahip olması bekleniyor. Porsche’nin bu yeni elektrikli modelini en erken 2022 yılında üretime sokacağı düşünülüyor.

Birinci modeli Mars yörüngesine gönderilen Tesla Roadster (İkinci Nesil)

 • Fiyatı: 200.000 Dolar (Başlangıç)

2017 yılında duyurulan Tesla’nın en yüksek spor modeli olacak ikinci kuşak Tesla Roadster, en erken 2022 yılında sahiplerine teslim edilecek. Birinci kademede ön sipariş için 1.000 adet üretilecek olan bu modelin stoğu şu anda tükenmiş durumda. Pekala ikinci jenerasyon Tesla Roadster 200.000 Dolar fiyat etiketini nasıl karşılayacak? 250 km üzerinde suratlara ulaşabilecek olan Tesla Roadster, 1.000 kilometreye yakın süper bir menzile sahip olacak. Ayrıyeten 0’dan 100’e 1,9 saniye üzere komik bir müddette ulaşabilen bu model, dünya süper-otomobil sanayisinin yeni kilometre taşı olacak üzere duruyor.

Unutulmaz çizgilerin yeni kuşak teknolojilerle buluştuğu Volkswagen I.D.Buzz

 • Fiyatı: Bilinmiyor

Listemizin bir öteki heyecanla beklenen aracı Volkswagen I.D.Buzz, Volkswagen’in çok sevilen klasik Microbus dizaynını günümüz çağdaş dünyası ile tekrar buluşturacak. I.D. 3 serisi ile elektrikli araç üretimine giriş yapan Volkswagen; tıpkı Nissan’ın çağdaş dizaynla buluşturduğu yeni 400Z modeli üzere I.D.Buzz modeli ile klasik sever kullanıcıların gönlünü kazanmayı planlıyor. Birinci olarak 2017 yılında tanıtılan bu hoş modelin ise en erken 2022 yılında üretim bandına çıkması ve 450 – 600 km ortasında bir menzile sahip olması bekleniyor.

Cadillac’ın en lüks elektrikli model olacak CELESTIQ

 • Fiyatı: 200.000 Dolar (Tahmini başlangıç fiyatı)

General Motors’a bağlı Cadillac da önümüzdeki devir için elektrikli araba üretimine yük veren en büyük üreticilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 2023 yılında satışa çıkması beklenen büsbütün elektrikli Cadillac CELESTIQ ise markanın en lüks sedan modeli olacak. General Motors’ın şimdi yeni tanıttığı Cadillac CELESTIQ modeli hakkında şimdi pek bir bilgi olmasa da yeni jenerasyon Ultium bataryalarını kullanacak modelin 600 km civarında menzile sahip olması bekleniyor. Büsbütün otonom ve akıllı sisteme sahip olacak olan Cadillac CELESTIQ modelinin 200.000 Dolar civarında başlangıç yapması bekleniyor.

Cybertruck’a dişli rakip: Subaru Evoltis KONUT

 • Fiyatı: Bilinmiyor.

Subaru’nun Toyota ile işbirliği yaparak çıkardığı BRZ/86 modelleri, otomobil tutkunları ortasında kısa müddette tanınan olmayı başarmıştı. Artık ise bu iki kardeş üretici büsbütün elektrikli bir crossover modeli üzerinde çalışıyor. Subaru’nun tasarladığı Evoltis KONUT modeli konsept olarak ortaya çıkmış olsa da teknik özellikleri ve donanım açısından şimdi bir bilgi bulunmuyor. Subaru Evoltis MESKEN modelinin en erken 2022 yılında üretime girmesi bekleniyor.

Apple’ın artık bir sır olmaktan çıkan otonom otomobil projesi: iCar

 • Fiyatı: 55.000 Dolar (Tahmini başlangıç fiyatı)

Önümüzdeki devirde Apple’ın el atmadığı bir dal kalmayacak üzere duruyor. Bunun en somut örneklerinden biri de şirketin bir müddettir üzerinde saklı kapalı çalıştığı büsbütün elektrikli otonom araba projesi. Alışılmış şu an için Apple’ın otomobil fabrikaları kurup büsbütün kendi arabasını üretip üretmeyeceği bilinmiyor. Ancak bu türlü bir proje var ve en makûs ihtimalle Apple iCar’ın teknolojisini tasarlayıp, öbür bir araba devi ile ortak çalışma yoluna gidebilir. Önümüzdeki devirde Tesla’ya rakip olması beklenen Apple iCar ile daha çok ayrıntısı sizlerle paylaşıyor olacağız.

Dizaynları ve sahip oldukları teknolojileri ile göz dolduran yeni kuşak elektrikli araba modellerine yakından baktığımız listemizin sonuna geldik. Daima gelişen otomotiv sanayisinde elektrik ve otonom araç devri artık uygundan düzgüne başlıyor üzere duruyor. Sizler elektrikli araba modelleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Listede bulunan hangi arabaları heyecanla bekliyorsunuz? Fikirlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Tags: 2021 Yılı, dolar, Model, Olacak, tasarım Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
maltepe escort ataşehir escort kartal escort pendik escort mecidiyeköy escort pendik escort ümraniye escort ataşehir escort şerifali escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort