AMD’den makus haber geldi!

Mayıs 26, 2021 0

Koronavirüs ile gelen talep patlaması, kripto para madencileri, Tayvan’daki çip üretimine darbe vuran kuraklık, Japonya’da çip fabrikasında yangın derken dünyadaki çip krizi gitgide derinleşiyor. Araba fabrikaları üretimlerine orta veriyor. Bilgisayar donanımları daha kıymetli hale geliyor. Artık de işlemci dünyasından berbat bir haber geldi.

Son yıllarda Ryzen mimarisi ile harika bir geri dönüş yapan ve işlemci satışında kendisinden katlarca daha büyük bir firma olan Intel‘i düzgünce köşeye sıkıştıran AMD de çip krizinden nasibini alacak üzere görünüyor. Çünkü AMD’nin şimdiden efsaneleşmiş olan CEO’su Dr. Lisa Su‘nun açıklamaları pek beğenilen değil.


AMD CEO’su Dr. Lisa Su

AMD Lisa Su öncülüğünde yükselişine devam ediyor

AMD, 2018’de Ryzen’ın ikinci jenerasyonu ile bir arada satışlarını katlamaya başlamış, bu yıl da Ryzen 5000 ile Intel’in en büyük argümanı olan tek çekirdek performansında da Intel işlemcileri geçerek rakibini her alanda oyun dışına itmeyi başarmıştı. Ne var ki az evvel bahsettiğimiz çip krizi bu ortalar AMD’ye rakibi Intel’in yapamadığı kadar büyük ziyan vermekte.

Çip krizi derinleşiyor

Pazartesi günü AMD yatırımcılar toplantısında CEO Lisa Su çip krizinden ötürü AMD’nin giriş düzeyi işlemcilerin üretimini terk ederek odağını üst düzey işlemci ve oyun işlemcileri üretimine çevireceğini duyurdu.

Bu yıl Ryzen 3 işlemciler çıkmayabilir

Ryzen 5000 serisinin başarılı çıkışından sonra gözler giriş düzeyi Ryzen 5000 işlemcilere dönmüştü. Uygun fiyata kaliteli bilgisayar toplamak isteyenler Zen 3 çekirdekli alt düzey eserleri beklemekteydi. Lakin Ryzen 5000’in piyasaya sürüldüğü Kasım 2020‘den beri çip krizi daima derinleşiyor. Bu da malesef şimdiye kadar Ryzen 5 5600X‘ten daha alt düzeyde bir işlemci göremememize neden oldu.

Yurtdışında 299 Dolar düzeyinde gezen Ryzen 5 5600X ülkemizde şu anda 3000 TL’nın çabucak altında seyrediyor. Maalesef şu anki durumda giriş düzeyi Ryzen 3 5000 serisi işlemciler gelecek üzere durmuyor. Uygun fiyata AMD işlemcili bilgisayar kasası toplamak isteyenler maalesef 2022 yılının başlarında Ryzen 3 6000 serisi işlemcilerin çıkmasını bekleyecek üzere. Tabi ki o vakte kadar çip krizi çözülebilirse…

Tags: AMD, Çi̇p Kri̇zi̇, işlemci, Ryzen, Ryzen 5 Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts