Android 12’nin Sizi Takip Etmesini Nasıl Engellersiniz?

Mayıs 27, 2021 0


Geldi gelecek, bugün yarın, betası alfası derken artık çok yakın vakitte kullanıcılar Android 12 sürümü ile buluşacaklar. Google I/O etkinliğinde epey samimi bir ortamda tanıtımı yapılan Android 12 işletim sisteminin öne çıkan özelliklerinden ve hangi telefonların bu yeni güncelleme ile buluşacağından bahsetmiştik. Artık ise biraz daha ayrıntıya girelim ve güvenlik konusuna bakalım.

Uzun yıllardır Android kullanıcılarının en büyük sorunu güvenlik olmuştur. O denli ki hangi taşınabilir uygulamaların hangi bilgilerinize erişeceğini denetim etmek için bile bazen üçüncü taraf uygulamalar kullanmanız gerekiyordu. Android 12, bu sorunu Zımnilik Paneli özelliği ile ortadan kaldırıyor. iOS işletim sistemine misal bir yapı üzerinden artık kullandığınız taşınabilir uygulamaların hangi bilgilerinize erişeceğini düzenleyebiliyorsunuz.

Android 12 Kapalılık Paneli ile uygulama erişimlerini düzenleyin:

  • Adım #1: Android 12 Kapalılık Paneli’ni açın.
  • Adım #2: Hangi uygulamaların hangi bilgilerinize eriştiğini görün.
  • Adım #3: Düzenlemek istediğiniz müsaadeye dokunun.
  • Adım #4: Müsaadesi Yönet butonuna dokunun.
  • Adım #5: Uygulamanın hangi bilgilere erişebileceğini seçin.
    • Süratli prosedür için;
  • Adım #6: Bildirim ekranını açın.
  • Adım #7: Kamera ya da mikrofon özelliğini kapatın.

Adım #1: Android 12 Kapalılık Paneli’ni açın:

Android 12 sürümü ile birlikte gelen en dikkat çeken özelliklerden biri olan Zımnilik Paneli ile birlikte, aygıtınızda yüklü olan taşınabilir uygulamaların eriştiği bilgilerinizi basitçe görebilir ve birkaç kolay süreç ile erişim bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Bu özellik ile birlikte tıpkı iOS aygıtlarda olduğu üzere kamera ya da mikrofonunuz açık olduğu vakit aygıtın sağ üst köşesinde yeşil bir nokta göreceksiniz.

Adım #2: Hangi uygulamaların hangi bilgilerinize eriştiğini görün:

Gizlik Paneli sayfasının ana ekranında, aygıtınızda yüklü taşınabilir uygulamaların son 24 saat içinde hangi bilgilerinize ulaştığını göreceksiniz. Bu bilgiler kamera, mikrofon, pozisyon ve kişi bilgilerinden oluşuyor. Ana ekran üzerinden sadece hangi saatte, hangi uygulama, hangi bilgiye erişti üzere temel erişim bilgilerini görürsünüz.

Adım #3: Düzenlemek istediğiniz müsaadeye dokunun:

Zımnilik Paneli ana ekranında temel olarak kamera, mikrofon, pozisyon ve kişi bilgilerinizin hangi taşınabilir uygulamalar tarafından kullanıldığı göreceğini söyledik. Çok daha ayrıntılı bilgi edinmek için kelam konusu bilgi erişim müsaadesine ya da düzenleme yapmak istediğiniz uygulamaya dokunun.

Adım #4: Müsaadesi Yönet butonuna dokunun:

Kapalılık Paneli üzerinden temel kamera, mikrofon, pozisyon ve kişi bilgilerinize erişim bilgilerinizi gördükten ve ayrıntılara girdikten sonra karşınıza biraz daha fazla ayrıntı içeren bir ekran çıkacak. Buradan sayfanın en altında bulunan Müsaadesi Yönet butonuna dokunarak kelam konusu uygulama ve müsaade hakkında düzenlemeler yapabilirsiniz.

Adım #5: Uygulamanın hangi bilgilere erişebileceğini seçin:

Bu nokta daha evvel iOS işletim sistemine sahip bir aygıt kullanmış bireyler için son derece tanıdık gelecek zira emsal bir yapı kullanılıyor. Müsaadesi Yönet butonuna dokunduktan sonra kelam konusu uygulamanın kameranıza, mikrofonunuza, pozisyonunuza ya da bireylerinize erişip erişmeyeceği konusundaki tüm müsaadeleri düzenleyebilirsiniz.

Adım #6: Süratli metot için Bildirim ekranını açın:

Birinci 5 adım, uygulama ve bilgi odaklı erişim müsaadelerini düzenlemek için atılacak adımlardı. Android 12 ile birlikte bir de süratli yol geliyor. Ekranın üst noktasını aşağı kaydırarak ulaşabileceğiniz bildirim ekranı, yeni güncelleme ile birlikte çok daha gelişmiş olacak ve pek çok özelliğe buradan ulaşabileceksiniz.

Adım #7: Kamera ya da mikrofon özelliğini kapatın:

Bildirim ekranını açtığınız vakit Wi-Fi, bluetooth, pozisyon özelliklerini açma / kapatma butonu üzere kamera ve mikrofonu da açma / kapatma butonları göreceksiniz. Göremezseniz de ekleyebilirsiniz. Buradan mikrofonu ya da kamerayı kapattığınız vakit büsbütün kapatmış oluyorsunuz. Aygıtınızda yüklü olan tek bir taşınabilir uygulama dahi, erişim müsaadesi olsa bile, mikrofon ya da kameranıza erişemiyor. İşte güvenlik diye ben buna derim.

Android 12 Zımnilik Paneli ile tam güvenlik mümkün mü?

Her vakit dediğimiz üzere internete bağlı olarak çalışan hiçbir aygıt için tam güvenlik mümkündür diyemeyiz. Lakin Android 12 ile birlikte gelen Zımnilik Paneli özelliğinin bugüne kadar Google tarafından yapılmış en başarılı güvenlik tedbirlerinden biri olduğunu hatta yıllar evvel gelmesi gereken bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Kameranız, mikrofonunuz, pozisyonunuz ve bireyleriniz genel olarak siber taarruzlar sırasında ele geçirilmek istenen birinci bilgiler ortasındadır. Kamera başlığı altında fotoğrafların da müdafaa altına alınması gerekiyor. Tanıtımda bu mevzuda verilmiş bir ayrıntı bulunmuyor lakin iOS güvenlik yapısı ile emsal olduğunu düşünürsek bu bahiste da alınmış bir tedbir olacağını düşünüyoruz.

Gizlik Paneli üzerinden tüm erişimleri kapattık, kamera ve mikrofonu da kapattık, artık tam olarak inançta miyiz? Bunu söylemek biraz güç. Zira sağlam olmayan bir taşınabilir uygulama ile bu tıp bilgilerinizi bir defa paylaşsanız bile güle güle, bilgiler ele geçirilmiş olabilir. Fakat en azından çalıntı bilgileri devamlı güncellememiş olursunuz.

Çok daha inançlı bir Android tecrübesi için ne yapmak gerekiyor?

Artık lisanımızda tüy bitse de tekrar edelim, sağlam olmayan kaynaklardan indirdiğiniz üçüncü taraf taşınabilir uygulamaları kullanmayı bırakın. Birebir biçimde Google Play Store’da yer alıyor olsa bile geliştiricisini bilmediğiniz, birkaç bin indirilmiş, bot hesaplar dışında yorum almamış, yanlışsız düzgün puanı olmayan taşınabilir uygulamalardan da uzak durun.

Bu durum sırf Android için değil, tüm işletim sistemleri için geçerli. Toplumsal medya hesaplarınıza bakanları gösteren, fotoğraflarınızla mükemmeller yaratacağını sav eden, olağanda ulaşması imkansız hizmetleri fiyatsız olarak vereceğini söyleyen taşınabilir uygulamalardan kaçının. Kim kime ücretsiz bu türlü bir hizmet verir?

Saklılık Paneli, güvenlik konusunda atılmış başarılı bir adım. Sağlam bir antivirüs taşınabilir uygulaması da indirirseniz muhtemel ataklardan çok daha erken haberdar olabilirsiniz. Her taşınabilir uygulamanın her bilginize erişmesi gerekmiyor. Müsaadesi kaldırın gitsin. Bakalım o erişim müsaadesi isteyen uygulama hala başarılı formda çalışacak mı? Çalışmayacaktır. Silin gitsin.

Android 12 sürümü ile birlikte gelen Saklılık Paneli üzerinden aygıtınızda yüklü taşınabilir uygulamaların sizi takip etmesini nasıl engellersiniz sorusunu yanıtladık ve adım adım erişim müsaadelerini nasıl düzenleyeceğinizi anlattık. Saklılık Paneli hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Tags: Adım, Androi̇d 12, İçi̇n, Kamera, uygulama Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts