Apple Mac küçük’ün Özellikleri Ortaya Çıktı

Mayıs 25, 2021 0

Markanın hayranları ve geliştiriciler tarafından heyecanla beklenen Apple’ın geliştirici konferansı WWDC (Worldwide Developers Conference) için önümüzde fazla vakit kalmamışken Front Page Tech, M1X işlemci kullanacak olan yeni Mac küçük hakkındaki ayrıntıları ortaya çıkardı.

Tasarım alanında evvelki kuşaklardan kendisini birinci bakışta ayıran aygıt, yeni ARM mimarisiyle çalışacak. Boyutu, genel tasarımı, donanım özellikleri ve cömertçe davranıldığını gördüğümüz art taraftaki girişleriyle yeni Mac küçük, birçok ilgi cazibeli özellik sunuyor.

Tasarım:

Yeni ARM mimarisi sayesinde daha çok fonksiyonellik sunmasına rağmen evvelki kuşaklardan daha küçük bir boyuta sahip. Fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere alt tarafa pozisyonlandırılmış olan havalandırma, birinci bakışta soğutma konusunda yetersiz kalacakmış üzere görünse de yeni ARM mimarisine sahip M1X işlemci sayesinde ziyadesiyle kâfi olacak üzere görünüyor.

Jon Prosser’ın aktardığına nazaran Mac küçük üzerinde alüminyum yerine pleksi dediğimiz plastik cama benzeyen bir gereç kullanılmış. Ayrıyeten Prosser, eseri farklı renk seçenekleriyle pazara sunmak için Apple’ın bu yola başvurduğunu ama bu renklerin piyasaya çıkıp çıkmayacağından emin olmadığını söyledi.

Art tarafa geçtiğimizdeyse; söylenenlere nazaran Thunderbolt teknolojisiyle gelen dört USB Type-C girişi, iki USB Type-A girişi, HDMI ve Ethernet girişleri bizleri karşılıyor. Bunların yanında da yeni iMac üzerinde de kullanılan manyetik güç adaptörü için bir giriş bulunuyor.

Donanım:

Yeni Mac küçük, bahsettiğimiz üzere yeni M1X işlemci ile gelecek. M1 çipindeki çekirdeklerin dördü performans, öteki dördüyse verimlilik üzerine kuruluyken yeni M1X işlemcide 8 performans ve 2 verimlilik çekirdeği olması bekleniyor. Çıktığı vakit da ziyadesiyle ilgi gören M1 işlemciden çok daha üstleri hedefleyen M1X işlemcinin, 16 GB yerine 64 GB RAM belleği desteklemesi de beklenenler ortasında.

Apple’ın geliştirici konferansı WWDC’nin 7 Haziran tarihinde başlayacağını biliyoruz. Konferans, bir evvelki yıl olduğu üzere çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Tags: işlemci, yeni Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts