Apple ve Samsung, premium telefon satışlarına damga vurdu

Mayıs 31, 2021 0

Pazar araştırma şirketi Strategy Analytics 2021 yılının birinci çeyreğine ait global akıllı telefon pazarının tamamını baz alan toptan satış geliri raporlarını yayımladı. Gelirlerin yıllık %37 artışla 100 milyar ABD dolarını aştığı belirtilirken, Apple ve Samsung’un küresel pazarı domine etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Apple ve Samsung liderlik koltuğunu paylaştı

Strategy Analytics’in raporlarına nazaran, toptan satış gelirlerinde Apple’ın yüzde 46, Samsung’un da yüzde 19 hissesi bulunuyor. Yılın birinci çeyreğini kapsayan tabloda toplam yüzde 65’lik pazar hissesinin bu iki şirkete ilişkin olduğu anlaşılıyor. Datayı yorumlayan Strategy Analytics, Apple ve Samsung’un kendi alanlarındaki rakiplerine kıyasla açık orta önder pozisyonda olduğunu belirtti.

Başka akıllı telefon üreticilerinin de küresel pazardaki hisseleri açıklandı. Vivo, rakibi Huawei’yi yüzde 8’lik bir gelir hissesiyle geride bırakarak birinci sefer üçüncü sıraya yerleşti. OPPO ve Xiaomi’nin, global akıllı telefon gelirlerinin yüzde 7’sini oluşturduğu söz edildi. Onları yüzde 3’lük pazar hissesiyle da Huawei takip etti.

Strategy Analytics, bu çeyrekte global akıllı telefon pazarının gelirlerinin yüzde 25’lik kısmının toptan satış fiyatı 900 doların üzerinde olan ultra üst seviye akıllı telefonlardan oluştuğunu açıkladı. Şu anda Apple ve Samsung bu segmentin neredeyse tamamına hakim. Vivo, 400 ile 499 dolar ortasındaki fiyat aralığıyla birinci sırada yer alıyorken; OPPO, 191 ile 299 ABD doları aralığında telefonlarıyla rapordaki yerini alıyor.

Tags: akıllı telefon, Geli̇r, Pazar, samsung Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts