Apple'a Dava Üstüne Dava: Bir Kripto Yatırımcısı, Bir Uygulamanın Yatırımını Çaldığı Mazeretiyle Apple'ı Dava Etti

Apple’a Dava Üstüne Dava: Bir Kripto Yatırımcısı, Bir Uygulamanın Yatırımını Çaldığı Mazeretiyle Apple’ı Dava Etti

Eylül 26, 2021 0

Bir kripto yatırımcısı, App Store’dan indirdiği makûs emelli bir uygulama suratından kripto para ünitelerinin çalınması üzerine Apple Inc.’e karşı toplu dava açtı. 

Şikayetçi; Apple’ın, uygulamanın makûs emelli olduğunu bildiği halde bu mevzuda hiçbir tedbir almadığını iddia ediyor.

Mali bilgilerinin ele geçirildiğine dair bilgilendirilmemiş:

Apple

Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland eyaletinde yaşayan ve bütün zamanlı bir siber güvenlik BT uzmanı olan Hadona Diep, Apple’a dava açtı. Firmanın kabahatten haberi olduğu halde App Store’da “makûs emelli bir uygulama”ya yetki verdiğini öne süren Diep, buna ek olarak işletmeyi mali bilgilerinin ele geçirildiğini kendisine ve öbür sınıf abonelerine bildirmemekle yargılıyor. 

Davada, “Şikayetçi, Apple’ın uygulamaları App Store’da izin vermeden evvel kapsamlı bir biçimde araştırdığını bildiği veya en azından bildiğini düşündüğü için Toast plus olarak öğrenilen uygulamayı Apple App Store’dan Mart 2020’de ya da o ortamlarda telefonuna indirdi. “ ve “Toast Plus, adları eş olan ve App Store’daki uygulama için kullanılan logo aynı veya neredeyse aynı olduğu için tanınmış bir kripto para cüzdanı olan Toast Wallet cüzdanının bir versiyonuydu. “ ifadelerine yer veriliyor. 

XRP

Dava da ayrıca Ocak 2018’de şikayetçinin, kripto borsası Bittrex’deri Rippex isimli tehlikesiz bir kripto cüzdanına takribî 474 XRP aktardığı; ancak bundan bir ay sonra Rippex’in kapanması üzerine şikayetçinin tehlikesiz cüzdan aracılığıyla coinlerine ulaştığı ve “özel XRP anahtarını veya bir tohum ifadesini 2021’de Toast Plus’a bağladığı. “dan bahsediliyor.

Dava belgesinde, “Şikayetçi, XPR’yi bir yatırım olarak tutmayı ve etkin olarak ticaret yapmamayı kastettiğinden, tohum ifadesini girdikten sonra Toast Wallet Plus uygulamasını hakimiyet etmedi. Şikayetçi, Ağustos 2021’de Toast Plus’taki hesabını hakimiyet etti ve cüzdanında XPR olmadığının yanı gizeme hesabının 3 Mart 2021’de “silindiğini” keşfetti” ifadeleri geçiyor.

Uygulama, bir dizi yasayı ihlal ediyor

Toast Wallet

Bunun üzerine mevzuyu araştırmaya başlayan Diep, Toast Plus’ın reelinde yasal Toast Wallet uygulamasının bir versiyonu değil de, “Bunun yerine harcayıcıların kripto para ünitesini elde ederek sadece kripto para ünitesini çalmak emeliyle oluşturulmuş bir ‘sahtekarlık’ veya ‘kimlik avı’ programı “ olduğunu keşfetti. 

Şikayetçi; Apple’ın Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Makûsa Kullanımı Kanunu, Elektronik İrtibat Saklılığı Kanunu, Maryland Şahsi Bilgilerin Korunması ve Harcayıcının Korunması Kanunları ve her bir eyaletin Şahsi Bilgilerin korunması ve Harcayıcının Korunması Kanunları dahil olmak üzeri bir dizi yasayı ihlal ettiğini iddia ediyor. 

Diep, “kanunların izin verdiği miktarda” kendisine ve sınıfına “legal, fiili veya tazmin edici hasarların ödenmesini “ ve ayrıca “sınıf temsilcisi olarak hizmet etmek için makul tazminat” ve “duruşma evveli ve sonrası legal oranda faiz” dahil olmak üzere “ duruşmanın adaletli ve uygun gördüğü rastgele bir ek destek” arz ediyor. 

Bir XRP bu yazıyı yazdığımız anda 7,91 TL‘ye tekabül ediyor.

Tags: Bir Kripto Yatırımcısı Hırsızlık Sebebiyle Apple'ı Dava Etti Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ