Apple’dan iPhone 13 sızıntılarına önemli tedbir

Haziran 25, 2021 0

Apple’ın sene sonunda duyurduğu yeni iPhone modelleri bir kaç yıldır pek de sürprizler içermiyor. Bunun temel nedenlerinden biri de toplumsal medyada modelleri sızdıran hesaplar. Fakat Apple, hem iPhone hem de başka Apple modelleri için tıpkı sıkıntıyla karşı karşıya kalmak istemiyor. Apple bu manada avukatları aracılığıyla iPhone 13 sızıntısı başta olmak üzere yapılan sızdırmaları engellemenin peşinde.

iPhone 13 sızıntısı yapanlara Apple avukatlarından ihtar mektubu

iPhone 13 ya da öbür bir argümana nazaran iPhone 12S için hazırlıklarını hızlandıran Apple, avukatlarına yeni bir talimat verdi. Yaptığı dengeli Apple sızıntılarıyla tanınan Weibo hesabı Kang, Apple avukatlarının kendisiyle temasa geçtiğini açıkladı. Buna nazaran Apple, sızıntılarıyla ünlü olan hesaba bir ikaz yaptı.

Apple avukatları bu ikazda sızıntıların, tüketicileri yanlış yönlendirmeye neden olabileceğini belirtti. İhtar mektubunda bu sızıntıların şirketin ticari sırlarını afişe ettiğinin altı çizildi. Bu ticari sır ve özelliklerin ise rakipler tarafından taklit edilmesi ihtimali de bu ikaz mektubunda değinilen değerli noktalardan biri.

Kang özelinde olmasa da bir çok değerli hesap iPhone 13 sızıntısı için birinci paylaşımı iPhone 12 modelinin dumanı üstündeyken yaptı. Bu manada Apple’ın şimdi üretime geçmemiş ya da tanıtılmamış aygıtların sızdırılmasına hukukî bir tedbir almak istediği ortada.

Uzmanlara nazaran Apple’ın kendi içinde bu sızıntıları önleyemiyor ve sızıntı yapan hesaplara baskı kurmaya çalışıyor. Kang ise eserlerin fotoğraflarından çok teknik ayrıntılarını paylaşan bir Weibo hesabı. Çin’in toplumsal medyası olan Weibo üzerinden Kang, iPhone 12 serisinin tüm teknik ayrıntılarını telefon tanıtılmadan yayınlamıştı.

Apple’ın bu manada yalnızca görsel sızıntılara değil teknik özelliklerle ilgili sızıntılar için de avukatlarını devreye soktuğu ortada. Fakat Kang avukatlarla gönderilen ikaz mektubunun tahlil ve geleceğe dair yorumlamaların da önüne geçmeye çalıştığı argümanında. Kang hesabında genel olarak Apple ile ilgili gelecek öngörülerine yer veriyor. Avukatların gönderdiği mektubun ise tam olarak hangi sızıntıları kapsadığı muhakkak değil.

Ortaya çıkan iPhone 13 sızıntısı haberlerinde yeni modellerin pek de iPhone 12 serisinden farklı olmayacağı ortaya çıkmıştı.

Tags: Apple, Avukatları, iPhone, Sızıntı, Uyarı Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts