BBVA, TL'deki Düşüş Suratından Garanti Bankası'nı 500 Milyon Dolar 'Ucuza' Alıyor

BBVA, TL’deki Düşüş Suratından Garanti Bankası’nı 500 Milyon Dolar ‘Ucuza’ Alıyor

Aralık 2, 2021 0

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, Türkiye’deki en popüler özel bankalardan olan Garanti’nin tamamının BBVA’ya geçeceğinden bahsetmiştik. O günün bilgilerine göre İspanya merkezli BBVA, Garanti Bankası’nın sahip olduğu 2.106.300.000 adet pay lotu için lot başına 12,2 TL’den toplamda 2,2 milyar euro ödeyecekti. Ancak bu gidişat, Türk lirasının değer kaybetmesi sebebiyle değişti. BBVA, Garanti Bankası’nın satın alınışı işin 500 milyon euro etrafında tasarruf etmiş oldu.

Mevzuyla alakalı açıklamalar, BBVA’nın CEO’luk görevini sürdürmekte olan Onur Genç tarafından yapıldı. “Para ünitesindeki değer kaybı alım önerimizin değerinin değişmesini sağladı.” ifadelerini kullanan Genç, uyuşmaya varıldığı için de kontratta farklılık yapılamayacağını söyledi. 

BBVA, Garanti Bankası’nı satın almak için 1,8 milyar euro ödeyecek şimdilik

Garanti BBVA

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na KAP açıklamalarda bulunan Garanti Bankası’na göre BBVA, Garanti Bankası’nın elindeki paylar için lot başına 12,2 TL ödeyecekti. Bu da 25 milyar 697 milyon TL etrafında para yapıyor. Artık bu para, 1,8 milyar euroya tekabül ediyor. Bu gidişat Garanti Bankası için iyi bir şey değil ancak BBVA’da suratların güldüğü besbelli…

Tags: BBVA, Garanti Bankası'nı 500 Milyon Dolar 'Ucuza' Alıyor Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ