‘Bi Versene Şu Kraterden Dönüp Geleyim’: Skoda'dan İlham Alınarak ‘Ay Keşif Vasıtayı’ Planlandı

‘Bi Versene Şu Kraterden Dönüp Geleyim’: Skoda’dan İlham Alınarak ‘Ay Keşif Vasıtayı’ Planlandı

Kasım 30, 2021 0

Araba sektörü, teknolojik alanlar içerisinde belki de en kısa zamanda en büyük başkalaşımı yaşayan alan oldu. Apple ve Xiaomi gibi firmaların araba sektörüne giriş yapmasının yanı gizeme köklü otomotiv devleri de elektrikli vasıta imaline başlamak için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu sektörde gündeme oturan en son haberse Xtend Design isimli tasarım işletmesinden geldi.

Uzay yarışının hiç olmadığı kadar sürat kazandığı bu yarıyılda büyük otomotiv işletmeleri gözlerini ‘Ay keşif vasıtalarına’ dikmiş gibi görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri’li General Motors, Lockheed Martin isimli uzay işletmesiyle ortaklaşa bir projeye girdiklerini açıklamış, bu proje kapsamında bir Ay keşif vasıtayı yapacaklarını söylemişti. Eş biçimde Japon otomotiv devi Toyota da ‘Lunar Cruiser’ isminde bir keşif vasıtasını tasarlamaya başladı. Xtend Design da planladığı Ay keşif taşıtıyla ‘bu yarışta ben de varım’ dedi.

Skoda’dan ilham alındı:

ay keşif aracı luniaq

‘Luniaq’ olarak adlandırılan taşıtın tasarımcısı Tomas Rousek, bu keşif vasıtasının NASA’nın MMSEV, başka bir deyişle ‘Uzay Keşif Vasıtayı’ misyonları kapsamında kullanılabileceğini ifade ediyor. Çek Cumhuriyeti ve Londra’da merkezleri olan Xtend Design, keşif vasıtasını ‘Çekya Uzay Haftası’ kapsamında tanıttı. Tanıtım sırasında taşıtın tasarımın ilham kaynağından da bahsedildi.

Rousek, keşif vasıtasının tasarımında Skoda’dan ilham aldıklarını ifade ediyor. Skoda Enyaq olarak adlandırılan elektrikli SUV model, ad olarak da Luniaq ile bir hayli eşlik taşıyor. Rousek, şu an sadece ‘tasarım’ düzeyinde olan keşif vasıtasının, Ay’ın fiziksel etrafının getirdiği zorlu şartlara uygun olarak planlandığını belirtiyor. İnsanlığın Ay üzerinde ne zaman araba sürerek gezeceği belirsiz ama teknoloji bu süratle ilerlemeye devam ederse çok da uzak olmayacağı ön görülebilir. 50 sene sonra Ay’da drag yarışlarından bahsedersek afallamamak gerek.

Keşif vasıtasının ilk görüntüleri tasarım:

ay keşif aracı luniaq

ay keşif aracı luniaq

ay keşif aracı luniaq

Tags: Skoda Otomobilden İlham Alınarak ‘Ay Keşif Aracı’ Tasarlandı Categories: Otomobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ