Bilgisayarı yavaşlayanların denemesi gereken çözümler!

Mayıs 25, 2021 0

Bilhassa konuttan çalışma ve eğitim günlerinde bilgisayarlarımız hiç olmadığı kadar kıymetli. Lakin eski ya da yeni fark etmeksizin kullanıcıların yaşadığı sorun tıpkı. Birinci alındığı vakit hayli süratli olan bilgisayarlar, kısa müddet içerisinde yavaşlamaya ve problemler çıkarmaya başlıyor. Bu durum bilgisayarım yavaşladı cümlesinin sık sık lisana getirilmesine neden oluyor.

Fakat kullanıcıların kafayı yemeden ve bilgisayarlarını teknik servise göndermeden evvel yapması gereken şeyler var. Sizin için bunları araştırdık.

Microsoft, uzaktan çalışma sürecinde kullanıcılara kolaylık sağlayacak yenilikler getiren Windows 10 Mayıs 2021 (21H1) güncellemesini bugün kullanıma sundu.

Bilgisayarım yavaşladı ne yapabilirim?

Unutmayın ki yavaşlamanın sürekli birden çok nedeni olabilir. Şayet sorun donanımdan kaynaklanıyorsa kullanıcıların yapabileceği pek bir şey yok. Lakin birden fazla vakit sorunun kaynağının yazılımdaki kolay sıkıntılardan kaynaklandığını biliyor muydunuz? işte bunlardan kimileri.

  • Art planda çalışan uygulamaları kısıtlama

Bilgisayarlarımıza pek çok yazılım yüklüyoruz. Müzik dinlemek için Spotify, sesli sohbet için Discord ya da çevrimiçi eğitim için Zoom derken onlarca farklı program birikiyor. Bu programların pek birçok bilgisayarımız ile birlikte açılıyor ve art planda çalışarak RAM üzere kaynakları tüketiyor. Bu sorun, her kullanıcının birinci denetim etmesi gereken şeylerin başında geliyor.

Yapmanız gerek şey ise epeyce kolay. Arama çubuğuna yazarak ya da Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basarak Vazife Yöneticisi’ni açmak. Daha sonra başlangıç kısmından işletim sistemi ile açılan uygulamaları görebilir ve otomatik çalışmasını istemediklerinizi etkisizleştirebilirsiniz.

  • Hard Disk kapasitesi

Neredeyse her elektronik eser üzere bilgisayarlar da belli bir depolama alanına sahip. Her ne kadar kıyas yaptığında bu alan epeyce büyük olsa da yetersiz kalabiliyor. Kısa müddet içerisinde dolan Hard Disk, vakitle dolduğunda bir bilgiyi arayıp bulması daha uzun sürüyor.

Bu nedenle yavaşlık sorunu yaşanabiliyor. Bilgisayarı yavaşlayan kullanıcıların, kesinlikle depolamayı denetim etmesi gerekiyor. Tahlil olarak ise kullanılmayan ve artık muhtaçlık olmayan programları kaldırmayı deneyebilirsiniz.

  • Tozlanma

Bilgisayarlar da öteki elektronikler üzere elektrik tüketerek çalışır. Tüketilen güç ortaya ısının çıkmasına neden olurken, modüllerin bozulmaması için soğutma sistemleri devreye girer. Lakin vakit içinde bilgisayarın içinde biriken toz, hava kanallarının tıkanmasına ve soğutma modüllerinin düzgün çalışmamasına neden olur. Yavaşlık şikayetlerinin nedenlerinden biri olan bu durum, kolay bir paklık ile çözülebilir.

  • Yanlış yazılım kullanımı

Teknoloji ilerledikçe işin yazılım kısmı da gelişiyor. Fakat tıpkı akıllı telefonlarda olduğu üzere bilgisayarlarda da yazılımlar daha çağdaş teknolojilere uygun geliştiriliyor. Windows 10 üzere daha yeni donanımlar için yapılan işletim sistemleri, eski donanımlarda gitgide daha makûs performans sergiliyor. Ne yazık ki bu sorunu yaşayan kullanıcıların ya yeni donanıma geçmesi ya da eski yazılımı kullanması dışında tahlili bulunmuyor.

Tags: Bi̇lgi̇sayarlar, İçi̇n, Neden, Sorun, Yazılım Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts