Bilgisayarı yavaşlayanların denemesi gereken tahliller

Mayıs 26, 2021 0

Bilhassa konuttan çalışma ve eğitim günlerinde bilgisayarlarımız hiç olmadığı kadar değerli. Lakin eski ya da yeni fark etmeksizin kullanıcıların yaşadığı sorun birebir. Birinci alındığı vakit hayli süratli olan bilgisayarlar, kısa müddet içerisinde yavaşlamaya ve sıkıntılar çıkarmaya başlıyor. Bu durum bilgisayarım yavaşladı cümlesinin sık sık lisana getirilmesine neden oluyor.

Lakin kullanıcıların kafayı yemeden ve bilgisayarlarını teknik servise göndermeden evvel yapması gereken şeyler var. Sizin için bunları araştırdık.

Bilgisayarım yavaşladı ne yapabilirim?

Unutmayın ki yavaşlamanın sürekli birden çok nedeni olabilir. Şayet sorun donanımdan kaynaklanıyorsa kullanıcıların yapabileceği pek bir şey yok. Fakat birçok vakit sorunun kaynağının yazılımdaki kolay sıkıntılardan kaynaklandığını biliyor muydunuz? işte bunlardan kimileri.

  • Art planda çalışan uygulamaları kısıtlama

Bilgisayarlarımıza pek çok yazılım yüklüyoruz. Müzik dinlemek için Spotify, sesli sohbet için Discord ya da çevrimiçi eğitim için Zoom derken onlarca farklı program birikiyor. Bu programların pek birden fazla bilgisayarımız ile birlikte açılıyor ve art planda çalışarak RAM üzere kaynakları tüketiyor. Bu sorun, her kullanıcının birinci denetim etmesi gereken şeylerin başında geliyor.

Yapmanız gerek şey ise epeyce kolay. Arama çubuğuna yazarak ya da Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basarak Misyon Yöneticisi’ni açmak. Daha sonra başlangıç kısmından işletim sistemi ile açılan uygulamaları görebilir ve otomatik çalışmasını istemediklerinizi etkisizleştirebilirsiniz.

  • Hard Disk kapasitesi

Neredeyse her elektronik eser üzere bilgisayarlar da muhakkak bir depolama alanına sahip. Her ne kadar kıyas yaptığında bu alan hayli büyük olsa da yetersiz kalabiliyor. Kısa müddet içerisinde dolan Hard Disk, vakitle dolduğunda bir bilgiyi arayıp bulması daha uzun sürüyor.

Bu nedenle yavaşlık sorunu yaşanabiliyor. Bilgisayarı yavaşlayan kullanıcıların, kesinlikle depolamayı denetim etmesi gerekiyor. Tahlil olarak ise kullanılmayan ve artık gereksinim olmayan programları kaldırmayı deneyebilirsiniz.

  • Tozlanma

Bilgisayarlar da başka elektronikler üzere elektrik tüketerek çalışır. Tüketilen güç ortaya ısının çıkmasına neden olurken, kesimlerin bozulmaması için soğutma sistemleri devreye girer. Fakat vakit içinde bilgisayarın içinde biriken toz, hava kanallarının tıkanmasına ve soğutma kesimlerinin düzgün çalışmamasına neden olur. Yavaşlık şikayetlerinin nedenlerinden biri olan bu durum, kolay bir paklık ile çözülebilir.

  • Yanlış yazılım kullanımı

Teknoloji ilerledikçe işin yazılım kısmı da gelişiyor. Lakin tıpkı akıllı telefonlarda olduğu üzere bilgisayarlarda da yazılımlar daha çağdaş teknolojilere uygun geliştiriliyor. Windows 10 üzere daha yeni donanımlar için yapılan işletim sistemleri, eski donanımlarda gitgide daha makus performans sergiliyor. Ne yazık ki bu sorunu yaşayan kullanıcıların ya yeni donanıma geçmesi ya da eski yazılımı kullanması dışında tahlili bulunmuyor.

Tags: Bi̇lgi̇sayarlar, İçi̇n, Neden, Sorun, Yazılım Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts