Bilim İnsanları, Oturup Kedi Videoları İzleyecek Gönüllüler Arıyor

Bilim İnsanları, Oturup Kedi Videoları İzleyecek Gönüllüler Arıyor

Eylül 25, 2021 0

Amerika Birleşik Devletlerinde California Davis Üniversitesi, Kanada’da ise British Columbia Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, ortak bir çalışma başlattılar. Bu çalışma kapsamında kedilerin tavırlarını daha iyi bir biçimde kavramayı hedefleyen bilim insanları, konutlarında 2 tane kedi besleyen insanlara kedi videoları izletecekler. Eksantrik araştırma, neticeleri açısından pek çok şeyi değiştirebilir gibi görünüyor.

Gönüllülük temeline sabreden araştırma kapsamında iki kedisi olan fertler, 10 değişik video izleyecekler. Kedilerin birbirleriyle ilişkilerini gösteren bu videolar, izlendikten sonra “son derece pozitiften fazla negatife” doğru oylanacak. Çalışma katılımcıları ayrıca, videolarda gördükleri kedi tavırları ile kendi kedilerinin tavırları arasında nasıl bir eşlik olduğunu açıklayacak. 

Kedi sahiplerinin yanıtları, uzmanlarca araştırılacak

Kedi

Ankete katılan insanların vereceği yanıtlar, uzmanlar tarafından tüm ayrıntılarıyla araştırılacak. Yapılacak tahliller neticesinde kedilerin sıhhati ve refahları için neler yapılabileceği hususları tanımlanmış olacak. “Araştırmamız, bir kedinin zekâsında neler olup bittiğini kavramak ve tavırlarını araştırmak, ne istediklerini veya nasıl sezdiklerini varsayım etmemizi sağlayabilir.” diyen bir bilim insanı, konutlarında kedi besleyenler için ehemmiyetli bilgiler açıklayabilecekler gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yaşayan, 18 yaşını doldurmuş ve iki tane kedisi olan bireylerin müracaat yapabilecekleri çalışma, büyük bir alaka görecek gibi görünüyor. Üstelik bilim insanları, emellerine erişebilirlerse konutlarında kedi besleyen milyonlarca birey için tertemiz bir yarıyıl başlayabilir.

Tags: Oturup Kedi Videoları İzleyecek Gönüllüler Aranıyor Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ