Bir Yerden Tanıdık Geliyor: İran'da Ulaşım Manisine Karşın 45 Milyon Telegram Kullanıcısı Bulunuyor

Bir Yerden Tanıdık Geliyor: İran’da Ulaşım Manisine Karşın 45 Milyon Telegram Kullanıcısı Bulunuyor

Eylül 25, 2021 0

İran İstatistik Merkezi, ülkede sosyal medya ve anlık iletileşme uygulamalarının kullanım oranlarına yer verdiği bir rapor yayımladı. Devam eden ulaşım manilerinin ve yasakların İran ulusunun muhtelif sosyal medya ve iletileşme uygulamalarını kullanmalarını yasaklayamadığını ortaya koyan rapor, devlet yardımlı yerli iletileşme uygulamalarının ise seçim edilmediğini gösterdi.

Rapora göre 15 yaş ve üstü İranlıların yüzde 65’inin en az bir sosyal ağa abone olduğu bilgisi paylaşıldı. Bu da takribî 55 milyon İranlının sosyal medyada etkin bir azalığı bulunduğu anlamına geliyor. Ayrıca sosyal medya azalıklarının son iki senede yüzde 22 çoğaldığı belirtiliyor.

Facebook, Twitter ve Telegram yasaklı, Instagram ve WhatsApp hür:

İran’da şu an için WhatsApp ve Instagram’a müteveccih bir ulaşım maniyi bulunmuyor. Sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 68’i WhatsApp kullanırken, Instagram için bu oranın yüzde 88 olduğu bilgisi de raporda yer alıyor.

Uzun zamandır ‘milli güvenlik’ nedeniyle ulaşım maniyi bulunan Telegram ise bu yasaklara ve ulaşım manisine karşın ülkede en çok kullanılan anlık iletileşme uygulamalarından biri. 45 milyon kullanıcı tarafından seçim edilen Telegram’da rapora göre günde vasati 15 milyar ileti atılıyor.

2017 senesinde ekonomik meseleler nedeniyle başlayan ve rejim karşıtı harekete dönüşen protestolar sonrası Nisan 2018’de ulaşım maniyi getirilen Telegram’ı kullanıcılar VPN desteği ile kullanıyor. Ülkede aynı zamanda Facebook ve Twitter’da yasaklı uygulamalar arasında bulunuyor.

Yabancı iletileşme uygulamalarının tekelleşmesinin önüne geçebilmek için devlet tarafından desteklenen Soroush, Eitaa, Igap gibi yerli uygulamalar ise İran ulusu tarafından seçim edilmiyor.

Tags: İran'da 45 Milyon Telegram Kullanıcısı Bulunuyor Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ