Bu Sefer Kesin Ayaklanacaklar: Birleşik Kraliyet de Suni Zihnin Mucit Olamayacağına Karar Verdi

Bu Sefer Kesin Ayaklanacaklar: Birleşik Kraliyet de Suni Zihnin Mucit Olamayacağına Karar Verdi

Ekim 15, 2021 0

Kodlar aracılığıyla kaydolunan komutlarla görevleri yerine getiren suni akıl sistemleri gün geçtikçe yaşamımızın her noktasına dahil oluyor. Günümüzde özellikle otomotiv, video oyunları ve finans/ekonomi alanlarında oldukça sık kullanılıyor. Son günlerde ise suni akıl ile geliştirilen robotların mucit olma hakkı tartışılıyor.

Dr. Stephen Thaler tarafından geliştirilen DABUS isimli suni akıl, sistemi muhteşem teçhizatı sayesinde bir hayli fikir ve buluşlar öne sürebiliyor. Dr. Thaler, DABUS ismine kezlerce tescil alma müracaatında bulunmuş ve yalanlanmıştı. İngiltere duruşması da suni zihnin yazılım ile geliştirildiği için insan haklarından yoksun olduğuna, bu surattan da tescil sahibi olamayacağına karar verdi.

Dr. Thaler temyizde de yalanlandı:

yapay zeka

Avustralya Federal Duruşması’nin son verdiği karara göre DABUS, mucit olarak görülecek ancak tescilin sahibi DABUS’un geliştiricisi Dr. Stephen Thaler olarak kabul edilecekti. Dr. Thaler, tescillerini kendi ismiyle yollamayı yalanlayınca Birleşik Kraliyet Tescil ve Fikri Mülkiyet Büroyu Thaler’ı kayıt sürecinden çıkardı. Thaler, Tescil Bürolarını duruşmaya verdi, davayı kaybetti. Reddi kabul etmeyen Thaler, temyize müracaat etti ve yeniden kaybetti. Temyiz’deki Yargıç Elisabeth Laing suni zihnin yalnızca temel şahıs haklarına sahip olabileceğini, tescil alma legal bir hak olduğu için sadece bir bireye verilebileceğini ifade etti.

Son zamanlarda suni akıl haklarıyla alakalı konuşmalar sık sık gündeme geliyor ve kuşkusuz ki gelmeye devam edecek. Suni akıl müzakerelerinin ne noktalara gideceğini oturup göreceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri yalanlamış, Avustralya onaylamıştı:

Haftalardır devam eden suni zihnin mucit olup olamayacağı münakaşası, Avustralya’nın onayıyla bir gaza gelmişti. Fakat birkaç hafta sonra Amerika Birleşik Devletleri, aynı müracaatı mucitin kanundaki tanımı bahanesiyle yalanlamıştı.

Tags: Birleşik Krallık, Yapay Zekayı Mucit Olarak Görmeyecek Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ