Çin'den Feyz Almışlar: Hindistan Hükümeti, Kripto Para Ünitelerine Yasak Getireceğini Duyurdu

Çin’den Feyz Almışlar: Hindistan Hükümeti, Kripto Para Ünitelerine Yasak Getireceğini Duyurdu

Aralık 2, 2021 0

Hindistan hükümeti, son zamanlarda kripto para ticaretinin tehlikelerini tartıştığı muhtelif buluşmalar tertip ediyor ve merkezi hükümet takviyeli bir dijital para ünitesini sınıyor. Son zamanlarda pek çok sebeple süratle büyüyen özel kripto para ünitelerinin yaratabileceği riskin altını çizen yetkililer, özel kripto para ünitelerini menedecek bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

Yetkililer, ülkedeki kripto para piyasasındaki süratli hareketlilik geri dönülemez hasarlara yol açmadan önüne geçmenin yollarını arıyor. Devlet görevlileri, ülkedeki kripto para ticaretinin tahlil edilmesiyle, bazı ödünler dışında “tüm özel kripto para ünitelerini” menedecek bir yasa tasarısı hazırladığını duyurdu. 

Hükümet yasa tasarısını hazırlıyor

kripto para

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve bazı milletvekilleri, kripto para piyasası ve aktüel büyümeleri tartışmak için birkaç buluşma yaptı. Son zamanlarda rastgele bir varlık sınıfına ya da borsaya yatırım yapan Hintli rakamında oldukça fazla çoğalış kollandı. Hindistan’ın yerel kripto para borsalarının harekât hacimleri ve kullanıcı tabanlarına göre araştırıldığında yüksek profilli yatırımcılardan rekor seviyede anapara topladığı ortaya çıktı.

Hintli bir bakan, Çin’in bazı kripto paraları menetmesinden sonra çalışmalara başlayarak, bir yasa hazırlanmasını önerdi. Bir Hayli devlet görevlisi de kripto para borsalarının doğası gereği kaygılandıklarını dile getirerek bir hudutlandırma getirilmesi mevzusunda destek ver. Hindistan Merkez Bankası başkanı Shaktikanta Das da ülkelerinin kripto para üniteleri mevzusunda ayrıntılı incelemelere lüzumu olduğunu belirtti. Kamusal alanda, ciddi ve akıllı münakaşalara tesadüfmediğini ve bunun zorunluluğunun altını çizdi.

Hindistan hükümetinin mevzu üzerine asıllaştırdığı buluşmada, harcayıcılara kripto para reklamlarının yurttaşları yanılttığı ve kripto ticaretinin hudutlandırılması gerektiği mevzusunda ortak karar verdi. Ülkede sadece kripto para teknolojisi ve uygulamalarını takip edebilmek için belirli başlı “bazı istinaslara” izin verileceği açıklandı. Hindistan Hükümeti’ne göre ‘Kripto Para Üniteyi ve Resmi Dijial Para Üniteyi Kanununun Tertip Edilmesi 2021’ isimli yasa tasarısı, ülkenin ticari güvenliğini artıracak ve resmi dijital paranın oluşturulması için “basitleştirici” olacak.

Tags: Hindistan Hükümeti, Kripto Para Birimlerini Yasaklayacak Categories: Kripto Para
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ