CS:GO'da Gördüğünüz Silahlar, Hakikat Dünyada İşte Böyle Çalışıyor [Video]

CS:GO’da Gördüğünüz Silahlar, Hakikat Dünyada İşte Böyle Çalışıyor [Video]

Aralık 4, 2021 0

Video reyin sektörünün en ehemmiyetli oyunlarından bir tanesi, hiç şüphesiz Counter-Strike. İlk defa 2000 senesinde tanışma olanağı tuttuğumuz birinci şahıs nişancı cinsindeki reyin, seneler süresince milyonlarca oyuncuyu peşinden sürükledi. Pek çok şahıs, silahlarla da ilk defa bu reyin ile tanıştı. Bugün eline silah almamış pek çok şahsın silahlarla alakalı bilgi sahibi olmasının en ehemmiyetli etmenlerinden bir tanesi Counter-Strike desek, yanlış bir tümce kurmuş olmayız.

Şimdi sizlerle, Counter-Strike serisinin son oyunu olan Counter-Strike: Evrensel Offensive‘deki silahlara derinlemesine bir bakış atacağız. Oyundaki tüm silahlar üzerine konuşacak, bu silahların hakikat dünyada nasıl çalıştığına hep beraber tanıklık edeceğiz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan, o silahlara yakından bakalım.

Counter-Strike: Evrensel Offensive’deki silahlar, hakikat yaşamda nasıl çalışıyor?

CS:GO silahlar

Dünyanın en popüler birinci şahıs nişancı cinsindeki oyunlarının başında gelen Counter-Strike: Evrensel Offensive CS:GO, hemen her çeşitte silaha sahip. Bu bağlamda; silahlardan ağır makineli tüfeklere kadar hemen her silah, oyunda etkin olarak kullanılabiliyor. Şimdi evvel silahlara, sonra da değişik kategorilerdeki silahlara tek tek bakalım.

Silahlar:

Desert Eagle

CS:GO’daki en popüler silahlardan bir tanesi, hipotez edebileceğiniz üzere Desert Eagle‘dır. Oyunda da hakikat yaşamda da ölümcül sonuçları olan silah, farklı kalibrelerde kurşun kullanılabilecek biçimde dizayn edilir. 

Baretta

Silah kategorisindeki silahların çalışma prensibi, genel olarak aynıdır. Bunu videoları izleyerek de rahatlıkla anlayabilirsiniz. Kurşunun patlamasına da yeni kurşunun yuvaya yerleştirilmesine de yarayan sistem, Desert Eagle ile Baretta arasında neredeyse aynı. Değişik silahlarda da eş bir gidişat göreceksiniz.

Five-SeveN

CS:GO’da pek çok oyuncunun gözdeleri arasında yer alan Five-SeveN, sahip olduğu yüksek doğruluk oranı ve nispeten düşük geri tepmesi ile öğrenilir. 20 kurşun alabilen silah, çatışma sırasında avantaj sağlar. 

Glock-18

Klasik bir silah gibi görünse dahi üçlü atış yapabilme özelliğine sahip olan Glock-18, terörist ekibe round kazandırabilir.

R8 Revolver

Altıpatlar olarak da öğrenilen R8 Revolver, çalışma prensibi açısından değişik silahlara oldukça benziyor. Bu silahı özel kılan şey, 6 kurşun alabilen haznenin dışarıda duruyor oluşu.

Tec-9

Yarı otomatik silah cinsinde olan Tec-9, sahip olduğu yüksek atış sürati ve geniş kurşun depolama kapasitesi ile öğrenilir. CZ75-Auto ile eş manada çalışır.

USP-S

USP-S’i değişik silahlardan ayıran husus, susturucu ile kullanılabiliyor oluşu. P2000 isimli silah ile aynı sisteme sahip olan silah, ses çıkarmak istemeyen tetikçilerin seçimidir.

Ağır silahlar:

M249

M249, aralarında Türkiye’nin de pek çok NATO ülkesinin etkin olarak kullandığı ağır silahların başında kazanç. Boşken dahi 7 kgdan daha ağır gidişatta olan silah, kullanılan 5.56×45 mm’lik kurşun ile düşmanı yok eder. Silahın bütün otomatik oluşu ve dakikada 850 atış yapabilecek kadar seri olması, M249’u silah sektöründe her zaman özel bir yere konumlandırmıştır. Silahın en güçlü rakibi, İsrail üretimi Negev’dir.

XM1014

CS:GO’da birden çok pompalı tüfek bulunuyor olsa da bunların en çağdaşı, hiç şüphesiz XM1014. Tesirli bir pompalı tüfek olarak öğrenilen XM1014, seri arış yapabiliyor oluşu ile özellikle de yakın mesafede tesirlidir.

Hafif aygıtlı tüfekler:

MAC-10

MAC-10 aslında bütün anlamıyla bir hafif aygıtlı tüfek değil. Pek çok kesim için otomatik silah olarak öğrenilen MAC-10, Uzi olarak öğrenilen hafif aygıtlı tüfeğin bir eşi konumundadır.

MP5

Sadece CS:GO’da değil, neredeyse her nişancı oyununda karşımıza çıkan MP-5, en popüler hafif aygıtlı tüfekler arasında yer almaktadır. Tekli, çiftli, üçlü ya da bütün otomatik modlara sahip olan silah, 150 metrelik erim içerisinde oldukça iyi iş çıkarmaktadır. 

MP7

Boşken sadece 2 kg ağırlık bedeline sahip olan MP7, MP serisindeki değişik hafif aygıtlı tüfeklerle eş bir yapıya sahiptir. Alman üretimi silah, NATO ülkelerinin çoğunda kullanılıyor.

P90

P90’ın pek çok silahtan ufalayan özelliği, yatay olarak yerleştirilen bir şarjöre sahip olmasıdır. 45 kurşun kapasitesine sahip olan şarjör, tetik basılı kaldığında boşalana kadar sanki tarama yapar. Oyunda kullanıldığında noob olarak nitelendiriliyor olsanız da P90, dünyanın pek çok yerinde en çok seçim edilen savunma silahlarından bir tanesidir.

PP-19 Bizon

PP-19 Bizon için kurulacak en iyi tümce, bu silahın P90’ın kardeşi olduğudur. Rus üretimi silah, düşük geri tepme oranı ve büyük şarjörü ile avantaj sağlar.

UMP-45

Hafif aygıtlı tüfek kategorisinin en iyilerinden bir tanesi olarak öğrenilen UMP’nin 9 mm’lik, .45 ACP’lik ve .40 S&W kurşunlarla kullanılabilen versiyonları bulunmaktadır. Oyundaki versiyon .45 ACP kurşun kullandığından, silah da böyle isimlendirilir.

Geldik en coşkulu kısma: Saldırı tüfekleri

AK-47

Keleş ya da Kaleşnikof olarak da öğrenilen AK-47, CS:GO’nun en popüler saldırı tüfeklerinden bir tanesi. Tesirli olduğu kadar kullanımı güç bir yapıya sahip olan AK-47, ne yazık ki ülkemize karşı da kullanılmaktadır…

AUG

1970’li senelerden beri yaşamımızın içerisinde olan AUG, dünya genelindeki en popüler saldırı tüfeklerinden bir tanesi. NATO ülkelerinin seçimi olan AUG, Türkiye’de daha çok Bordo Bereli ve Polis Özel Harekat tarafından kullanılmaktadır.

FAMAS

5.56’lık kurşunlar ile seri atış yapabilen FAMAS, Fransa‘da yaygındır. Silahın farklı versiyonları da bulunmaktadır.

Galil AR

Galil AR’ın en ehemmiyetli özelliği, hiç şüphesiz özelleştirilebilir yapısıdır. Esasında bir saldırı tüfeği olsa da keskin nişancılar tarafından dahi kullanılabilen silah, 5.56 ya da 7.62’lik kurşunlar kullanır.

M4

CS:GO’da M4A1-S ve M4A4 biçiminde karşımıza çıkan taarruz tüfekleri, hakikat yaşamda da oldukça yaygın olarak kullanılan silahlar arasında yer alır.

SG 553

SG 553, CS:GO’da terörist ekibinin kullandığı en tesirli saldırı tüfeklerinden bir tanesi. 30 kurşunluk şarjörünü saniyeler içerisinde boşaltabilecek kadar tesirli olan silah, dakikada 700’den fazla atış yapabilir.

Keskin nişancı tüfekleri:

AWP

-40 santigrat derece gibi olumsuz hava şartlarında dahi sorunsuz bir biçimde kullanılabilen keskin nişancı tüfeği, dünyanın her yerinde etkin olarak kullanılabilmektedir. 7.62 mm’lik kurşunlar kullanan tüfek, 800 metrelik erimde muhteşem sonuçlar vermektedir.

G3SG1

G3SG1, dünyanın en popüler tüfeklerinden bir tanesi olan G3’ün özelleştirilmiş bir versiyonu olarak öğrenilir. Askerliğini yapan her Türk gencinin eline kesinlikle aldığı silah, artık pek seçim edilmemektedir. Türkiye, G3 yerine yerli imal MPT-76‘yı kullanmak için çalışmalarını sürdürüyor.

SCAR-L

SCAR-L için söylenebilecek pek de bir şeyimiz yok. CS:GO oyuncularının bu silahtan neler sürüklediğini tümce alem öğrenir…

SSG 08

5,5 kg etrafında ağırlığa sahip olan SSG 08, nispeten yeni olan bir keskin nişancı tüfeği. Türkiye’de Polis Özel Harekat takımlarının etkin olarak kullandığı silah, ayarlanabilir oluşu ile dikkat toplar.

Tags: CS:GO'da Gördüğünüz Silahlar, Gerçek Dünyada Böyle Çalışıyor Categories: Oyun
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ