Cyberpunk 2077 Neden Tarihin En Büyük Oyun Krizi Oldu?

Ocak 22, 2021 0


2020 yılının en çok beklenen ve konuşulan oyunu olan Cyberpunk 2077, içerdiği yanılgılarla ve bilhassa makûs konsol performansıyla adeta yerden yere vurulmuştu. Oyunun imalcisi CD PROJEKT RED’den ise yanıt gecikmedi ve Cyberpunk 2077 grubu, oyunculardan bir görüntü ile özür diledi. Bu görüntü ile birlikte Cyberpunk 2077’nin önümüzdeki günlerde alacağı güncellemeler ve oyunun yol haritası da bizlerle paylaşıldı.

Kamera karşısına geçen CD PROJEKT RED’in kurucu ortaklarından Marcin Iwinski, tüm cürmü ferdî olarak üzerine aldı ve oyuncuların grubunu suçlamamasını istedi. Steam’de şu an oyuncu kitlesinin %79’unu kaybeden Cyberpunk 2077’nin bu derece yanlışlı ve berbat performanslı çıkmasına neler sebep oldu? Hazırsanız daima bir arada Marcin Iwinski’nin ve CDPR çalışanlarının açıklamalarıyla birlikte yakından bakalım.

CD PROJEKT RED’in kurucusu, Cyberpunk projesinin en zirve ismi Marcin Iwinski prestij isterken çalışanları farklı şeyler söylüyor:

Cyberpunk 2077’nin çıkışı, oyun dünyasının son zamanlardaki en olaylı periyotlarından biri oldu. Oyunun konsollardaki makûs performansı nedeniyle Sony, PlayStation Store’dan Cyberpunk 2077’yi kaldırdı; Microsoft ise Xbox kopyalarına ikazlar eklemek zorunda kaldı. Marcin Iwinski ise şirketin prestijini korumak ismine birden fazla sefer kamera karşısına geçip oyunculardan, eleştirmenlerden ve yatırımcılardan özür diledi, yeni yol haritalarını paylaştı. Bu açıklamadan sonra oyunun çıkışından bu yana %30 bedel kaybeden CDPR payları, tekrar %6’lık oranda kıymet kazanmaya başladı.

Lakin Cyberpunk 2077 projesinde çalışan 20’ye yakın oyun geliştiricisi ile anonim olarak yapılan röportajlar, oyunun geliştirme sürecinin argüman edilenin tersine makûs planlandığını ve teknik yetersizliklerin göz arkası edildiğini ortaya çıkardı. Tüm bunların üzerine eklenen uzun çalışma saatleri, şirketin oyunun kendisinden çok reklama para harcaması ve imkânsıza yakın olan teslim tarihi, geliştirme sürecinin güzelce raydan çıkmasına sebep oldu.

CD PROJEKT RED, 2021’nin büyük bir kısmını Cyberpunk 2077’yi düzeltmeye adayacak:

İddia edebildiğiniz üzere 2021 yılı, CDPR çalışanlarının hayal ettiği üzere geçmiyor. Başarılı bir oyun yayınlama devrinin akabinde biraz olsun rahat etmek isteyen çalışanları daha da güçlü bir yıl bekliyor. Marcin Iwinski’nin açıklamalarına nazaran şirket, The Witcher dâhil öteki tüm projelerini bırakıp önümüzdeki aylar boyunca kendini Cyberpunk 2077’nin meselelerini çözmeye ve prestijini kurtarmaya adayacak. Yeni yol haritasında yer alan birinci büyük güncelleme ise Şubat ayının sonlarına yanlışsız gelecek.

Bu durumda Cyberpunk 2077 kozmosunun genişletilmesi ve yeni büyük DLC’lerin yayınlanması hayli bir vakit alacak üzere duruyor. Her ne kadar CDPR oyuncuların gönlünü almak için fiyatsız bir DLC yayınlayacak olsa da bunun küçük bir ek paket olması bekleniyor. CDPR, Polonya’nın en büyük şirketlerinden biri olsa da oyun dünyasındaki Electronic Arts, Ubisoft ve gibisi rakiplerine nazaran daha az oyun çıkaran bir stüdyo. Bu nedenle Cyberpunk 2077’nin şu anki durumu, şirkette ağır yaralar açmış durumda.

CD PROJEKT RED, ekonomik olarak şu an ne durumda?

Her ne kadar oyun Sony tarafından geri çekilmiş ve oyunculara geri ödemeler yapılmış olsa da Cyberpunk 2077, yayınlandığı birinci 10 günde 13 milyon kopya satmayı başardı. Tanesi ortalama 60 dolardan satılan 13 milyon kopya şirkete biraz da olsa kâr ettirse de bu elde edilen kâr oyunun düzeltilme sürecinde harcanacak üzere duruyor.

Cyberpunk 2077 geliştirme sürecinde neler yanlış gitti? Iwinski’ye nazaran optimizasyon sorunu hafife alındı:

Marcin Iwinski yaptığı açıklamalarda eski jenerasyon konsollarda Cyberpunk 2077’nin neden bu kadar makus performans gösterdiğine dâir noktalara değiniyor. Iwinski’ye nazaran şirket, geliştirme sürecinin başından beri kendilerine zorluk çıkaran optimizasyon problemini hafife aldı. Tekrar de Iwinski’nin söylediklerine nazaran oyunun çıkış yapmadan evvelki testlerinde, eski jenerasyon konsollarda bu derece büyük kusurlar gözlemlenmiyordu.

Ancak Cyberpunk 2077’nin geliştiricileri ise bunun tam aksini sav ediyor. CDPR çalışanlarına nazaran oyunun çıkışından evvelki testlerde epeyce büyük kusurlar ile hâlihazırda karşılaşılıyordu fakat ne yazık ki çalışanların bu yanlışları düzeltmek için kâfi vakti yoktu. Tıpkı vakitte şirket geliştiricilere oyunun çıkması için baskı yapıyordu. Bu nedenle birçok yanılgı düzeltilmeden olduğu üzere bırakılmak zorunda kaldı.

Hafife alınan bir öteki sorun: Teknik aksaklıklar

Cyberpunk 2077, birinci duyurulduğu tarihten itibaren hırslı bir oyun olarak kendini gösterdi. Ama hırs ne yazık ki her vakit kâfi olmuyor. Cyberpunk 2077 üzere devasa ve birçok şeyi bir ortada yapmaya çalışan oyunun geliştirme süreci, CD PROJEKT RED’in hiç de alışık olmadığı bir şeydi. Her ne kadar CDPR, The Witcher 3 üzere bir oyunu yapmış olsa da Cyberpunk 2077’nin temel oynanış biçimi; daha gelişmiş teknolojileri ve büsbütün sıfırdan yaratılan yeni bir oyun motorunu gerektiriyordu.

En kolayından Cyberpunk 2077, TPS yerine FPS bir oyun olacaktı. Bu nedenle grup Witcher’ın oyun motorunu kullanamıyordu. Bu nedenle CDPR daha fazla geliştirici işe almak ve daha evvel deneyim sahibi olmadıkları teknolojilere yatırım yapmak durumunda kaldı. Yeni oyun motorunun da oyunla birlikte geliştirilmeye çalışılması, Cyberpunk 2077’nin geliştirme sürecini hayli bir baltalamış oldu.

Her ne kadar geliştirici grup evvel oyun motorunun yapılıp akabinde oyunun geliştirilmesini önerse de oyunun mümkün olduğunda erken çıkmasını isteyen yöneticiler bu öneriyi dikkate almadı. Bu nedenle geliştirme sürecinde ortaya çıkacak teknik aksaklıkları bir nevi hafife almış oldular. Hatta şirketin esaslı ses tasarımcılarından olan Adrian Jakubiak bu sorunu lisana getirdiğinde yönetici grubundan bir isim; “Oyunu geliştirirken bir formda yolda sıkıntıları çözeriz” diyerek bu öneriyi somut olarak geçiştirmiş oldu.

Cyberpunk 2077’nin geliştirme süreci duyurulduktan 4 yıl sonra, 2016 yılında başladı:

Cyberpunk 2077 her ne kadar 2012 yılında duyurulmuş olsa da oyunun geliştirme süreci 2016 yılına kadar başlamadı. Yani geliştirici takımın bu kadar devasa ve hırslı bir oyunu büsbütün hazır hâle getirmek için yalnızca 4 yıl üzere kısa bir müddetleri vardı. Ayrıyeten daha evvel belirttiğimiz üzere oyunla birebir anda geliştirilen yeni oyun motoru da bu mühletin verimsiz kullanılmasına neden olan en büyük meselelerden biri oldu. Tüm bunların yanı sıra CDPR 2016 yılında oyunun geliştirme sürecini yalnızca başlatmadı, tıpkı vakitte projeye aşina olanlara nazaran CDPR 2016 yılında Cyberpunk 2077’ye büyük bir “reset” attı.

2016 yılında stüdyonun başında olan Adam Badowski, Cyberpunk 2077 projesinin de başına geçti ve oyunun temel oynanış perspektifi dâhil birçok değerli elementi Adam Badowski tarafından değiştirildi. Her ne kadar çalışanlar itiraz etse de sonunda Badowski’nin dediği oldu ve şirkette uzun müddettir çalışan birtakım üst seviye geliştiriciler, şirketi bu süreç sonunda terk etti. Oyunun FPS olarak yapılmasına karar verildikten sonra yeni oyun motoru da bu periyotlarda geliştirilmeye başlandı.

E3 2018’de gösterilen Cyberpunk 2077 oynanış görüntüsü büsbütün geçersizdi:

CD PROJEKT RED’in oyunun geliştirme sürecinden çok reklama para harcadığını söylemiştik. Bunun en büyük örneklerinden biri de 2018 yılındaki E3 fuarında yayınlanan Cyberpunk 2077 oynanış görüntüsü oluyor. CDPR çalışanlarına nazaran bu oynanış görüntüsü büsbütün düzmeceydi ve gerçek oyunun geliştirilmesine harcanabilecek aylar ve para onun yerine bu geçersiz görüntü için harcanmıştı. Her ne kadar Iwinski şirkette ekstra iş saatlerinin zarurî olmadığını söylese de çalışanlarla yapılan röportajlara nazaran geliştirici takım, o periyotta günde 13-14 saate varan vardiyalarda çalışmaya zorlanıyordu.

O periyotta projede çalışan Adrian Jakubiak, günde 13 saat çalıştığını ve bu kuvvetli vardiya saatleri yüzünden birçok arkadaşının ailelerinin dağıldığını ve işi bırakmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Adrian Jakubiak da evlendikten sonra şirketten ayrılmak zorunda kaldığını belirtiyor. Tüm bunların yanı sıra geliştiriciler yetiştirmeyeceklerini bildikleri bir tarih için zorlanıyor ve baskı altında kalıyorlardı. Bu da geliştirme sürecini olumsuz etkileyen başka büyük bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

CD PROJEKT RED, uzun geliştirme sürecini ve yüzlerce ekstra çalışanı efektif yönetemedi:

2019 yılındaki E3 fuarında beklenen haber geldi ve Cyberpunk 2077 16 Nisan 2020 tarihine ertelendi. Ancak çalışanlar yeniden de ekstra 1 yılın kâfi olmayacağını biliyordu. Hâlihazırda başlarını bile kaşıyacak vakit bulamayan çalışanlar oyunun en erken 2022 yılında çıkacağını öngörüyordu. Bu noktada CDPR, oyunculara kelam verdikleri kimi oynanış özelliklerini çıkartma ve Night City’nin kimi kısımlarını küçültme kararı aldı. Lakin bu kararlar da oyunun düzgün geliştirilmesinde kâfi olmadı.

CDPR, The Witcher 3’ün geliştirme sürecinde 240 kişilik bir grupla çalışıyordu. Cyberpunk 2077’de ise bu grubun çalışan sayısı 500’ün üzerindeydi. Lakin bu kadar fazla çalışanı yönetmeye alışkın olmayan CDPR, tek bir merkezden bu kadar fazla çalışanı yönetemedi ve oyunun geliştirme süreci tam bir kaos hâline geldi.

Cyberpunk 2077, aslında 7 yıllık konsollarda bile çalışamayacak kadar karmaşık bir oyundu:

2019 yılının sonunda ve 2020 Mart ayında Cyberpunk 2077 iki kez daha ertelense de şirket çalışanlara oyunun daha fazla ertelenmeyeceğini ve yeni kuşak konsollar ile bir arada 2020 sonunda oyunun çıkması gerektiğini söyledi. Tahminen koronavirüs salgını patlak vermeseydi çalışanlar güç da olsa bunu başarabilirdi. Lakin koronavirüs salgını ile birlikte çalışanlar, oyunu meskenden tamamlamak zorunda kaldı. Bu süreçte oyunun 7 yıllık eski konsollarda çalışmak için fazla karmaşık olduğunu fark eden mühendisler bu sorunu idareye taşıdı. Ancak The Witcher 3 ile yakaladıkları başarıyı gösteren şirket yöneticiler, “The Witcher 3 bu konsollarda çalışıyorsa Cyberpunk 2077 de çalışır merak etmeyin” diyerek mevzuyu geçiştirdiler.

Şirketin bu mevzuyu geçiştirmesindeki asıl emel ise yeni kuşak konsolları yakalamak istemeleriydi. Çalışanlara nazaran şirket, eski konsollarda iyi-kötü çalışan bir oyun çıkartmak, birkaç ay sonra da yeni konsollara fiyatsız geçiş hakkı vermek istiyordu. Bu nedenle Cyberpunk 2077’nin eski konsollardaki optimizasyon sorunu, diğer bir reklam kampanyasının kurbanı oldu.

PlayStation Store’a büsbütün veda etmiş olabilir:

Ekim 2020’ye geldiğimizde CDPR yöneticileri oyunun büsbütün hazır olduğunu ve baskıya gideceğini duyurmuştu. Ama bu devirde yine birçok yanılgı tespit edildi ve zati yorulmuş olan programcılar, 3 hafta boyunca gece gündüz demeden yanılgı ayıklamaya devam ettiler. Yeniden de bu çalışma kâfi olmadı, zira Cyberpunk 2077, düzeltmesi aylar sürecek yanılgılara ve eksik kısımlara sahipti.

10 Aralık tarihinde oyun yayınlandığında da geliştiriciler haklı çıkmış oldu. Cyberpunk 2077 hazır değildi, birçok eksik kısım ve kusur vardı. Bunun sonucunda oyun, oyuncular ve eleştirmen tarafından haklı olarak yerden yere vuruldu. Cyberpunk 2077’de çalışan geliştiricilere nazaran birçok kusur ve grafiksel meseleler yamalarla çözülebilir. Lakin oyunun tekrar PlayStation Store’a eklenip eklenmeyeceği kesin değil.

Cyberpunk 2077’nin şu anki hedefi ise hayranlarını geri kazanmak. No Man’s Sky, Destiny ve daha birçok oyunun hayli makûs başlangıç yapıp daha sonradan çok büyük övgüler kazandığını gördük. Cyberpunk 2077 için de tıpkı durum yaşanabilir. Ancak bu kadar büyük beklentiler ile uzun yıllar beklenen Cyberpunk 2077 için önümüzdeki periyotta işler hiç de kolay olmayacakmış üzere duruyor.

Tags: Çalışan, Cdpr, Cyberpunk 2077, konsol, Oyunu Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
maltepe escort ataşehir escort kartal escort pendik escort mecidiyeköy escort pendik escort ümraniye escort ataşehir escort şerifali escort ataşehir escort göztepe escort kadıköy escort ümraniye escort anadolu yakası escort kadıköy escort göztepe escort pendik escort kartal escort kurtköy escort kartal escort maltepe escort tuzla escort tuzla öğrenci escort avrupa yakası escort bakırköy escort ataköy escort avcılar escort beylikdüzü escort maltepe escort maltepe 18 yaş escort maltepe 100 tl escort kartal escort erenköy escort maltepe escort 100 tl escort anal yapan escort çin escort fransız escort ataşehir escort göztepe escort maltepe escort kartal escort pendik escort escort bayan ataşehir escort çekmeköy escort istanbul escort acıbadem escort çekmeköy escort kurtköy escort maltepe escort pendik escort kadıköy eskort bostancı escort göztepe escort göztepe escort pendik eskort kurtköy escort kadıköy escort bostancı escort göztepe escort kurtköy escort pendik escort kartal escort çeşme escort urla escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort sınırsız escort keçiören escort eryaman escort batıkent escort samsun escort terme escort atakum escort bostancı escort kadıköy escort akyarlar escort göltürkbükü escort gümbet escort dragos escort aydınlı escort kurtköy escort pendik escort