Dedeleri Piste Alalım: İnsanların ‘Yaşlılıkta Dahi’ Faal Kalacak Biçimde Evrimleştiği Ortaya Çıktı

Dedeleri Piste Alalım: İnsanların ‘Yaşlılıkta Dahi’ Faal Kalacak Biçimde Evrimleştiği Ortaya Çıktı

Aralık 4, 2021 0

Fiziksel etkinliğin, insan sıhhati için lüzumluluğu kavgasız bir mevzu ancak yaşlı insanlar mevzubahisi olduğunda bu basitçe unutulabiliyor. Yeni yayınlanan bir çalışma, insanların ihtiyarladıklarında fiziksel maharetlerinin eksilmesinin ana kaynağının biyolojik yapısı değil, ferdin kendiliğindene hareketlerini kısıtlaması olduğunu ortaya koydu.

Hareketsiz kalmanın kalp ve damar hastalıkları, tip 2 diyabet, Alzheimer ve pek çok kanser hastalığına tutulma tehlikesini çoğaldırdığı öğreniliyor. Ancak buna karşın yaşamın basitleşmesi, insanların fiziksel etkinliklerini eksiltmesine yol açtı. Yeni yayınlanan bu çalışma, insanların fiziksel etkinlik ile evrimleştiğini ve günümüzde buna dinlenen lüzumu vurguladı.

“İnsanlar faal kalmak için evrimleşti”

evrim

Milli Bilimler Yüksekokulu Deklarasyonlar Kitabı’nda, insanların ihtiyarladıklarında da faal kalmak için evrimleştiğini gösteren ‘Faal büyükanne ve büyükbaba tahmini’  başlıklı bir yazı yayınlandı. Evrimsel biyologlar tarafından yazılan yazıda, fiziksel etkinliğin sağlıklı ve uzun yaşama tesiri bir kere daha ispatlandı. Biyologlar, sadece son insan jenerasyonlarının ayaklarını uzatabildiklerini ve evrime geçim sağlamalarında bunun oldukça tesirli olduğunu iddia etti. Yakın zamana kadar insan ömrünün kısa olduğuna dair yaygın inanışın aksine, bebeklik ve çocuklukta yaşamda kalmayı başaran avcı toplayıcıların, üremeyi vazgeçtikten sonra takribî 20 sene daha yaşadığını gösterdi.

Analistler, tarih evvelinde insanların kısa yaşam zamanları olduğu ve yaşlı fertlerin oranla hareketsiz olduklarına dair mitleri çürüterek, değişik biyolojik süreçlere karşın fiziksel etkinliğin sağlık meselelerinin önüne geçeceğini belirtti. Çalışmanın baş yazarı evrimsel biyolog David E. Liberman, “Ehemmiyetli nokta şu ki, yaşamlarımız süresince evrimleştiğimizden bedenimizin iyi ihtiyarlaması için fiziksel etkinliğe lüzumu var. Geçmişte yaşamda kalmak için lüzumlu olarak günlük fiziksel etkinlik lüzumluydu, ancak bugün böyle bir lüzumluluğumuz kalmadı. Ancak bugün egzersiz yapmalıyız, sağlık için fiziksel etkinlik yapın” dedi.

İhtiyarlamamak, genç kalmak ya da yaşamda kalmak için değil, gelişim sürecini sağlıklı geçirmek için harekete lüzumumuz var. Dünya genelinde fiziksel etkinlik seviyeleri, insan emeğinin yerini alan vasıtalarla oldukça kısıtlandı. Analistler, yaşlı genç fark etmeksizin hareketlerimizin kısıtlandığı bu zamanlarda, atalarımızdan esin almamız ve tarih evvelinde bir gereklilik olan fiziksel etkinliği bugün, bu şuurla sürdürmemizin zorunluluğunu vurguladı.

Tags: İnsanların Aktif Kalmak İçin Evrimleştiği Kanıtlandı Categories: Bilim Haberleri
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ