Dinozorların Mukadderatını Paylaşmayacağız: NASA, Dünya'yı Gök Taşlarından Gözetecek Uzay Taşıtını Fırlattı [Video]

Dinozorların Mukadderatını Paylaşmayacağız: NASA, Dünya’yı Gök Taşlarından Gözetecek Uzay Taşıtını Fırlattı [Video]

Aralık 2, 2021 0

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, uzunca bir zamandır DART olarak adlandırdığı bir uzay vasıtayı üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Bu uzay vasıtayı, bugüne kadar tanışma olanağı tuttuklarımızdan çok değişikti. Çünkü NASA, DART ile Dünya’ya yanaşan bir gök taşını vurmayı ve Dünya’yı mümkün bir trajediden gözetmeyi hedefliyor. İşte o uzay taşıtıyla alakalı çalışmalar bitirildi ve DART, geçtiğimiz saatlerde uzaya fırlatıldı.

SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya sevk edilen DART’ın hangi gök taşına çarpacağı şimdiden tanımlanmış vaziyette. Yapılan açıklamalara göre Dünya için rastgele bir tehlike teşkil etmeyen Dimorphos, DART aracılığıyla deyimi caizse yok edilmeye çalışılacak. Yaşanacak çarpışmanın Dimorphos’u nasıl etkileyeceği, NASA için kritik bir ehemmiyet talep edecek. Eğer gök taşının yörüngesi değişirse, DART için tüketilen emek boşa gitmemiş olacak.

Yapılacak çalışmalar, Dünya’nın nasıl korunabileceğine ışık yakalayacak

DART

Dimorphos, kendisinden daha büyük olan Didymos adlı dev gök taşının yörüngesinde bulunuyor. Bu ayrıntı, NASA’nın merak ettiği tüm suallerin cevaplarını verme potansiyeline sahip. DART için oldukça alıngan bir biçimde çalışan simülasyonlar geliştiren mühendisler, yapılacak çalışmalar neticesince göktaşlarının birbirleriyle olan etkileşimleri ile DART’ın bu etkileşimi nasıl etkileyeceğini ölçecekler. Yapılacak hesaplamalar, Dünya’nın mümkün bir gök taşı trajedisinden nasıl korunacağını gözler önüne sermiş olacak.

NASA, mümkün bir facianın yasaklanmasını sağlayacak projesine dair fırlatma görüntülerini, resmi sosyal medya hesaplarından canlı yayınla paylaştı. Fırlatma sırasında hiçbir mesele yaşanmazken, bundan sonraki süreçte de rastgele bir problemle karşılaşılması beklenmiyor

DART’ın fırlatıldığı o anları alttaki videodan izleyebilirsiniz

Tags: Dünya'yı Gök Taşlarından Koruyacak Aracını Fırlattı, Nasa Categories: Uzay
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts