Doğrusunu Unutacaksınız: İsmi Google'da En Çok Yanlış Yazılan Markalar Muhakkak Oldu

Doğrusunu Unutacaksınız: İsmi Google’da En Çok Yanlış Yazılan Markalar Muhakkak Oldu

Aralık 1, 2021 0

Dünyada öyle markalar var ki ismini dinlemeden iki gün geçmiyor. Bu markaların telaffuzlarını bilmek o kadar mesele olmasa da doğru yazılışlarını bilmek azıcık zaman alabiliyor. Çünkü hepsi değişik ülkede oluşturulup isimleri de değişik dillerden alınmış markalar ve natürel ki herkesin her dilin kelime yapısını öğrenmesi olası değil.

İlk kısmı okurken illa ki yazılışını hep karıştırdığını bir marka usunuza gelmiştir. Peki dünyanın kalanının en çok hangi adlarla başı tasada? Statista tarafından paylaşılan bilgiler, dünyanın en çok yanlış aratılan markalarını ve insanların çoğunlukla o isimleri nasıl yazdığını ortaya koyuyor.

İsmi en çok yanlış yazılan markalar:

statisca

Money.co.uk’un araştırma departmanı, dünyanın en çok yanlış yazılan adlarını istatistiğe döktü. Google’dan alınan bilgilerle yürütülen araştırma bu adların ayda kaç defa yanlış yazıldıklarını ve hangi biçimlerde yazıldıklarını da ortaya koydu. Oluşturulan grafiğin en tepesinde ise Güney Koreli otomotiv işletmeyi Hyundai yer aldı. Ayda 605 bin kere yanlış aranan adın en yaygın varyasyonları “Hundai” ve “Hiundai” oldu.

İkinci sırada ise İtalyan araba üreticisi Lamborghini yer aldı. İsmi ayda 365 bin kere yanlış yazılan işletme, hakikat isminden sonra en çok “Lamborgini” ve “Lambogini” isimleriyle anıldı. Yeniden bir İtalyan araba üreticisi olan Ferrari’nin ismi ise ayda 123 bin defa “Ferari” olarak aratıldı.

Dördüncü sırada ismini neredeyse her rap şarkısında dinlediğimiz konyak markası Hennessy yer aldı. Ayda takribî 95 bin kere yanlış aratılan markanın en yaygın yanlış kullanımları, “Henesy, Hennesy, Henessy” biçiminde oldu. Bira markası Heineken ise ayda 90 bin defa “Heinken” diye aratıldı.

Altıncı sırada çoğunlukla tıraş bıçağı imaliyle öğrenilen Amerika Birleşik Devletleri’li marka Gillette yer aldı. Gillette, ayda 82 bin kere aynı Hennessy gibi ikili harflerin tek yazılmasıyla arandı. Listede yer alan son araba markası ise ayda 78 bin kere “Suzki, Susuki” gibi adlarla aranan Japon marka Suzuki oldu.

Google’da en çok yanlış yazılarak aratılan sekizinci marka ise Amerika Birleşik Devletleri’nin köklü dondurma markası Häagen-Dazs oldu. Listenin en donakaltmayan abonesi olan Häagen-Dazs, ayda 59 bin kere “Haagen Daz, Haagen Dasz, Haagen Das, Haagen Daaz” gibi adlarla anıldı.

Tags: Adı Google'da En Çok Yanlış Yazılan Markalar Belli Oldu Categories: İnternet
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ