Dünya Dışında Yaşamak Olası Olabilir: Bilim İnsanları, Mars'ı Yaşanabilir Hale Getirecek Bir Yöntem Önerdi

Dünya Dışında Yaşamak Olası Olabilir: Bilim İnsanları, Mars’ı Yaşanabilir Hale Getirecek Bir Yöntem Önerdi

Aralık 4, 2021 0

Şimdiye kadar yapılan ziyaretlerde Mars’ın yüzeyinden elde edilen bilgiler, gezegenin bir zamanlar daha sıcak ve sulak olduğunu gösteriyor. Fiziksel şartları ve yapısı sebebiyle Dünya’mıza eş özellikleri olan Mars’ta keşif çalışmaları süratle devam ediyor.

Bu çalışmalarda Kızıl Gezegen’in dört milyar sene evvelki yaradılış yarıyılında, Dünya’da olduğu gibi güçlü bir manyetik alana sahip olduğu dikkat topluyor. Başka bir gezegende yaşamanın yolunu arayan bilim insanları, Mars’ın manyetik alanını geliştirerek yaşanabilir hale getirmeyi önerdi.

Manyetik alan yaratmak için nükleer efor santrallerine gereksinim dinleniyor

mars

NASA’nın baş bilimcisi James Lauer Green’in de dahil olduğu bir takım, Mars’ın manyetik alanını harekete geçirerek insanları Mars’ın ölümcül tesirler vazgeçen atmosferinden gözetmeyi önerdi. Tahlilciler, bu sayede Mars’ta yaşam için ehemmiyetli bir adım atılacağını vurguladı. Ocak 2022’de Acta Astronautica mecmuasında yayınlanacak yazıya göre, “Mars’ta uzun vadeli bir insan yaşamı kurulabilmesi için gezegenin yine şekillendirilmesi” gerekiyor. Bilim insanlarına göre gezegenin Dünya’mıza eş hale gelebilmesi, sahip olduğu manyetik alanın korunması ve geliştirilmesiyle hakikatleşebilir.

Çalışmayı yürüten bilim insanlarının Mars’ı yaşanabilir bir hale getirmek için öncelikli maksadı, atmosfer tazyikini insanların ekstra bir elbiseye gereksinim dinlemeden yaşamda kalmasına izin veren Armstrong Limiti’nin üzerine çıkarmak olacak. Bu tazyik hududuna erişmediği vakitçe insanların akciğerlerindeki, gözlerindeki ya da tükürüklerindeki su ısınarak yok olur ve insanın burada yaşaması olası olmaz.

Tahlilciler Mars’ın demir çekirdeğini yine başlatmayı ve gezegenin etrafında suni bir akım oluşturarak manyetik alanı geliştirmeyi kastediyor. Ancak bu lüzumlu manyetik alanın yaratılması için asgari 10¹⁷ joule J ortamında bir efor kaynağına gereksinim dinleneceği düşünülüyor. Bu oran ise neredeyse 2020’de Dünya’daki tüm insanların efor tüketimine denk. Böyle bir efor muhtemelen sadece nükleer efor santralleriyle sağlanabilecek.

Tahlilciler Mars’ta yaşam için bir manyetik alanın %100 lüzumlu olduğunu söylemese de şu ana kadar yapılan çalışmaların ışığında manyetik alansız bir Mars yaşamının olası olmadığı düşünülüyor.

Tags: bilim insanları, Mars’ı Yaşanabilir Hale Getirebilir Categories: Uzay
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts