Dünyada 5 Ekim'de Kutlanan Hocalar Günü Türkiye'de Neden 24 Kasım'da Kutlanıyor?

Dünyada 5 Ekim’de Kutlanan Hocalar Günü Türkiye’de Neden 24 Kasım’da Kutlanıyor?

Aralık 3, 2021 0

Hocalar Günü, hocalık işini icra edenleri şereflendirmek için muhtelif faalliklerin tertip edildiği bir kutlama günüdür bildiğiniz üzere. Bizde 24 Kasım’da kutlanırken pek çok ülkede 1994’ten beri her sene 5 Ekim’de kutlanmaktadır.

Zira 5 Ekim günü, 1966 senesinde Paris’te asıllaşan “Hocaların Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Hocaların Statüsü Nasihati”nin rey birliği ile kabul edilişinin sene dönümüdür. Peki bizim ülkemizi değişik kılan nedir?

Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen olduğu 24 Kasım günü, Kenan Evren tarafından Hocalar Günü olarak duyuru edilmiştir.

öğretmenler günü neden 24 kasım'da

Atatürk Seneyi duyuru edilen 1981 senesinde 12 Eylül Askerî Yöneti tarafından başlatılmış bir uygulamadır. Darbeden 1 sene sonra duyuru edilmiştir. 24 Kasım’ı Hocalar Günü duyuru eden yarıyılın Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, ilk 24 Kasım kutlama iletisinde hocalara şöyle seslenmişti: “Sevgili Hocalar, 24 Kasımlar yalnızca Hocalar Günü olarak anılmasın, bu gün aynı zamanda en büyük hoca Atatürk’ün ideallerinin reelleşmesi günü de olsun. Ayrıca bu gün; birlik, beraberlik ve tamlık içinde yarının Türk çocuklarının Atatürk’ün özlediği biçimde yetiştirildiklerinin de yemin günü olsun. Bu vesile ile hepinize mutlu ve aydınlık yarınlar diler, sevgiler sunarım.”

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Halk Okulları’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür.

millet mektebi

Bakanlar Heyeti, Mustafa Kemal Atatürk’e “Halk Okulları Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı buluşmada vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Halk Okulları Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmîleşmişti.

Atatürk’ün 100. doğum sene dönümü olan 1981 senesinde onun “başöğretmen” oluşunun sene dönümlerinin ülke çapında Hocalar Günü olarak kutlanmasına karar verildi.

atatürk 24 kasım

26 Şubat 1981’de Resmî Gazete’de yayımlanan “Hocalar Günü Kutlama İdaremeliği” ile Hocalar Günü’nün emelleri, kutlama kurullarının görev, yetki ve mesullükleri ve kutlama gününe ait temeller tanımlandı.

Kendi kültürel ve tarihî özelliklerine, mektep tatil günlerine göre muhtelif ülkelerde değişik tarihler Hocalar Günü olarak tanımlanmıştır. Misalin 12 Arap ülkesinde Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen her sene 28 Şubat günü Hocalar Günü olarak kutlanmaktadır. Avustralya’da Ekim ayının son cuma gününde, Çekya’da 28 Mart’ta, Hindistan’da 5 Eylül’de, İran’da 2 Mayıs’ta, Malezya’da 16 Mayıs’ta, Peru’da 6 Temmuz’da, Slovakya’da 28 Mart’ta kutlanıyor.

Tags: Bizde Neden 24 Kasım'da?, Öğretmenler Günü Dünyada 5 Ekim'de Categories: Eğitim
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ