EA’in Ultimate Team’den Ne Kadar Kazandığı Ortaya Çıktı

Mayıs 28, 2021 0

Bilhassa spor oyunlarının en önde gelen isimlerinden olan geliştirici şirket Electronic Arts, her yıl milyonlarca dolar kazandığı Ultimate Team uygulamasından bu yıl devasa bir gelir elde etti. Şirket, 2021 mali yılında Ultimate Team’den 1,62 milyar dolarlık çıkar sağladı.

Bu yarar, Ultimate Team’in 1 yılda sağladığı en yüksek çıkar oldu. Şirketin yüksek popülariteye sahip 3 spor oyunu üzerinden kullanılan Ultimate Team’in bu yılki geliri, 2015 yılındaki gelirini neredeyse üçe katladı.

Oyunculara oyun üzerinden para kazanarak daha âlâ atletler alma imkanı sunan Ultimate Team konsepti, EA’in FIFA, Madden ve NFL oyunlarında kullanılıyor. EA’in açıklamalarına göreyse yılın başından beri elde edilen gelirin büyük bir kısmını FUT, yani FIFA Ultimate Team oluşturuyor.

EA’in 6 yıllık Ultimate Team gelir tablosu:

Oyun içinde sunulan fiyatlı eserleriyle bilinen EA’in bu uygulamasının sattığı eserlerinin geliri, her yıl kayda bedel oranda artıyor. 2015 yılında 587 milyon dolara ulaşan Ultimate Team geliri, 2018’de birinci kere 1 milyar dolar sonunu aştı. 2019 yılında 1,37 milyar doları bulan gelir, geçen sene ise 1,49 milyar dolarla yılı tamamladı.

Ultimate Team, bu yılki toplam geliri 5,6 milyar dolar olan EA’in en büyük gelir kaynaklarından biri olarak biliniyor. ‘Kazanmak için satın al’ siyaseti gütmekle suçlanan uygulama, kimi otoritelerce kumar olarak bile bedellendiriliyor. Örneğin İngiltere’de Ultimate Team’in kısıtlanmasına yönelik bir dava hâlâ sürmekte. Davanın 2022 yılında sonuç vermesi bekleniyor.

Tags: Geli̇r, oyun Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts