Ekonomik Kasvetler Yaşayan Talebeler İçin 'Askıda Fotokopi' Uygulaması Başlatıldı

Ekonomik Kasvetler Yaşayan Talebeler İçin ‘Askıda Fotokopi’ Uygulaması Başlatıldı

Kasım 30, 2021 0

Türkiye’de uzun zamandır uygulanan bir takviyeleşme ağı bulunuyor. “Askıda ekmek” olarak adlandırılan bu sistem, bazı yurttaşların muhakkak rakamda ekmeğin parasını ödeyerek, bu ekmeklerin gereksinim sahipleri tarafından fiyatsız bir biçimde alınmasını sağlıyor. Rize‘de daha çok talebelerin kullandığı bir fotokopi merkezi ise bu takviyeleşme ağının kapsamını genişletmeye karar verdi. “Askıda fotokopi” uygulamasını yaşama geçiren Selim Kandemir adlı yurttaş, bu sayede eğitim yaşamını sürdürmeye çalışırken güçlük yaşayan talebelere soluk olacak gibi görünüyor.

Askıda fotokopi uygulaması, askıda ekmek ile aynı manaya sahip. Vaziyeti iyi olan yurttaşların yaptığı bağışlar, vaziyeti iyi talebeler tarafından fiyatsız ders anekdotu haline geliyor. “Bu firmada askıda fotokopi çekimi uygulanmaktadır.” ifadesini duvarına asan şirketçi, başlattığı projeden umutlu gibi görünüyor. Üstelik Rizeliler, bu uygulamaya ciddi anlamda destek vermeye başlamış gidişattalar.

Şu ana kadar, 2.464 yaprak için bağış toplandı

Askıda fotokopi

Başlattığı uygulama ile alakalı açıklamalarda bulunan Selim Kandemir, “1998 senesinden bu yana Rize’de talebelerimize baskı sektöründe hizmet veriyoruz. 23 yıldır her zaman talebelerimizin yanında olmaya çalıştık. Biz nasıl bugüne kadar talebelerimize destek olduysak bizimle çalışan alıcılarımızda talebelerimize destek noktasında, ekonomik vaziyeti olmayan talebelerimize fotokopi olarak destek vermek istedi. Biz de bu hadiseyi hakikatleştirdik. Bölgemizde fırınlarda askıda ekmek hadiseyi nasıl oluyorsa bizde fotokopide ekonomik vaziyeti iyi olmayan talebe kardeşlerimize bize gelerek fotokopi sürüklettikleri zaman fiyat almıyoruz. Askıdaki yaprak rakamından düşerek talebelere bir nevi destek oluyoruz.” dedi.

Rize

Onur Urelli adlı bir talebe de mevzuyla alakalı konuştu. Geçinmenin oldukça güç olduğunun altını çizen Urelli, bu uygulama sayesinde gereksinim sahibi talebelerin bir nebze de olsa rahat edebileceğini söyledi. Kendisinin bir talebe evinde kaldığını ve yaptıkları her alışverişin 500 TL etrafında olduğundan bahseden Onur Urelli, bu paraya geçinmeye çalışan talebeler olduğunu ve askıda fotokopi ile bu cins talebelere destek olunacağını belirtti.

Tags: Öğrenciler İçin 'Askıda Fotokopi' Uygulaması Başlatıldı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ