Elon Musk'ın Uydudan İnternet Firmayı Starlink'in Türkiye'ye Ne Zaman Geleceği Açıklandı

Elon Musk’ın Uydudan İnternet Firmayı Starlink’in Türkiye’ye Ne Zaman Geleceği Açıklandı

Aralık 1, 2021 0

Elon Musk’ın liderliğinde kurulan ve özellikle de uzay turizmi ile alakalı yaptığı çalışmalarla öğrenilen SpaceX’in en ehemmiyetli projelerinden bir tanesi de Starlink. Dünya yörüngesine yerleştirilen mini uydular ile küresel bir internet ağı kurmayı hedefleyen proje, bir zamandır beta testler kapsamında yaşamımızın içerisinde. Şimdiyse bu projeyle alakalı çok ehemmiyetli bir büyüme yaşandı.

SpaceX, Starlink uydularından internet ulaşımı sağlayan kitlerin ön siparişine bir zaman evvel başlamıştı. Hatta Türkiye’de de dileyen harcayıcılar, belli ölçülerde ödeme yapmak şartı ile ön siparişlerini verdiler. Türkiye’den Starlink internet kiti siparişi veren ilk adlardan bir tanesi de bizdik. Ancak kit, ne yazık ki ne bize ne de ön sipariş veren öbür harcayıcılara erişmedi. Firma şimdi, 2021’in sonu diye söz verdiği kitlerin gidişatıyla alakalı ehemmiyetli bir açıklama yaptı.

Kitler, 2022 senesinde teslim edilip, kullanılabilir olacak

Starlink

Starlink tarafından yapılan yazılı açıklamada, uydudan internet sağlayacak kitlerin yapımı için yoğun bir gayret sarfedildiği ancak yonga krizinin kendilerini de etkilediği ifade edildi. Teslimatlarda yaşanan gecikmeler için özür dileyen ve harcayıcıların ön ödeme iadesi alarak kitten bırakabileceğini söyleyen Starlink yetkilileri, açılan hesaplar üzerinden sipariş takibinin yapılabildiğini anımsattı. Ancak en ehemmiyetli açıklama, kitlerin ne zaman teslim edileceğiyle alakalıydı.

Görünen o ki mühendisler, yapımdaki aksama sürecinde boş durmadılar. Starlink internet kitlerinin geliştirildiğinden bahsedilen yazılı açıklamada, yeni nesil kitlerin yapım evresinde olduğunu ve 2022 senesinde dağıtımına başlanacağı ifade edildi. İşletmenin iddiasına göre yeni nesil kitler, evvelki nesil kitlere göre çok daha iyi performans sunuyor. Önümüzdeki sene içerisinde teslimat harekâtlarına başlayacak olan firma, aralarında Türkiye’nin de olduğu 45 yeni ülkede 2022 senesinde hizmet vermeye başlamış olacak.

Kit siparişi verip Starlink ile alakalı bilgilendirme yaptığımızı videomuzu alttan izleyebilirsiniz

Tags: Starlink'in Türkiye'ye Ne Zaman Geleceği Açıklandı Categories: İnternet
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ