Elon Musk’tan Bitcoin Madencileri Hakkında Açıklama

Mayıs 24, 2021 0

Çin Merkez Bankası, geçtiğimiz haftalarda kripto paralar hakkında ziyadesiyle değerli bir hareket yapmıştı. Merkez Bankası Lider Yardımcısı Li Bo, kripto varlıkların bir yatırım seçeneği olduğunu söyleyerek Çin’in kripto paralar için getirilecek düzenleyici siyasetler üzerinde çalışmakta olduğunu söz etmişti. Bu açıklamanın akabinde geçen birkaç hafta sonra ülkedeki Bitcoin süreçlerine ve madenciliğine kısıtlamalar getirildi.

Bu kısıtlama ve öncesinde Elon Musk’ın Bitcoin’e olan suçlamalarıyla birlikte Bitcoin, sağlam bir düşüş yaşadı. Bitcoin madenciliğinin harcadığı güç ölçüsüyse madenciliğin yasaklanmasıyla birlikte tekrar merak ve tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz dakikalarda piyasayı kelamlarıyla etkileyebilen Elon Musk, Bitcoin’in geleceği için umut verici bir haber paylaştı.

Elon Musk’ın paylaşımı:

Elon Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle görüştüm. Mevcut ve planlanan yenilenebilir güç kullanımını yaymayı ve dünya çapındaki madencilerden de bunu istemeyi taahhüt ettiler. Potansiyel olarak umut verici.” sözlerini kullandı.

Bu ne manaya geliyor?

Geçtiğimiz hafta Cambridge Üniversitesi, Bitcoin madenciliğinin dünya genelinde harcadığı devasa boyuttaki enerjiyi gözler önüne sermişti. Bitcoin madenciliği için harcanan toplam güç, Norveç’in çabucak üzerinde, Bangladeş’in 2 katı, İsviçre’nin 3 katı, Google’ın 11 katı ve Facebook’un 28 katıydı. Her yıl 143 terawatt/saat elektriğe gereksinim duyan madencilik operasyonlarının genel elektrik tüketimi, tüm dünyadaki bilgi merkezlerinin harcadığı elektrik tüketimindense 62 terawatt/saat geride.

İşte bu durum, Bitcoin madenciliğinden yüksek ölçülerde karbon emisyonu oluşması manasına geliyor. Yani Bitcoin madenciliği, global ısınmada da faal bir rol oynuyor. Dünyadaki dev ülkelerin global ısınmaya karşı savaştığı şu periyotta ülkeler, kendilerine karbon emisyon gayeleri koyuyorlar. Örneğin Çin, 2060 yılına kadar karbon emisyonundan büsbütün kurtulmak istiyor. Hatta 8 Nisan’da BBC tarafından yayınlanan bu haberde Bitcoin madenciliğinin Çin’in bu gayesini tehdit ettiği söz edilmişti.

Çin, Dünya’daki Bitcoin madenciliğinin %75’ini üstlenen bir ülke. Münasebetiyle Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamış olmasının nedenleri ortasında ülkenin hedeflediği karbon emisyon oranları da yer alıyor. Elon Musk’ın bu açıklamasıysa Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir güce odaklanılabileceğini gösteriyor. Şayet bu gerçekleşirse ve yaygınlaşırsa, tüm dünyadaki Bitcoin madenciliği önündeki manilerden birinin kalkmasını, tahminen de madencilik faaliyetlerinin daha da artmasını görebiliriz.

“Bitcoin Madencilik Konseyi” kuruluyor:

Elon Musk’ın Tweet’inin akabinde MicroStrategy CEO’su ve kurucusu Michael Saylor, ziyadesiyle değerli bir açıklama paylaştı. Saylor, “Dün Elon Musk ve Kuzey Amerika’nın önde gelen Bitcoin madencileri ortasında bir toplantıya konut sahipliği yapmaktan memnuniyet duydum. Madenciler, güç kullanım şeffaflığını ve dünya çapında sürdürülebilirlik teşebbüslerini hızlandırmak için Bitcoin Madencilik Kurulu’nu kurmayı kabul ettiler.” tabirlerini kullandı.

Tags: bitcoin, Bi̇tcoi̇n Madenci̇li̇ği̇, dünya, Elon Musk, Enerji Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts