Eyfel Kulesi Büyüklüğünde Bir Asteroid Dünya’ya Yaklaşıyor

Mayıs 29, 2021 0

Uzayda yer alan yapıların büyük bir kısmını gök taşları oluşturuyor. Bu gök taşları vakit zaman gezegenimizin de yakınlarından geçerek hem heyecan yaratıyor hem de gözlemcilere çalışma yapma fırsatı sunuyor.

Bu cisimlerin en sonuncusu ise 2021 KT1 isimli bir asteroid oldu. 1 Haziran tarihinde gezegenimize en yakın pozisyonundan geçecek olan gök taşı, Fransa’nın başşehri Paris’in simgesi olan Eyfel Kulesi’nden biraz daha büyük olma potansiyeline sahip.

Kozmik ölçekte çok yakından geçecek

NASA, bu gök cismini potansiyel açıdan tehlikeli olarak sınıflandırıyor. Kozmik ölçekte baktığımızda çok yakınımızdan geçecek olan 2021 KT1, Dünya’ya en yakın pozisyonundayken yaklaşık 7,5 milyon kilometrelik bir arada yer alacak. Bu uzaklık kabaca Dünya ile Ay ortasındaki aralığın 19 katına tekabül ediyor.

Asteroidin suratının da epeyce yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. 2021 KT1, saatte 64 bin 300 kilometreden yüksek bir sürate sahip. Bu da bir tüfekten atılan bir mermiden yaklaşık 20 kat daha süratli olduğu manasına geliyor.

Her ne kadar bu asteroid gezegenimize çarpmayacak bir rotada olsa da NASA “potansiyel açıdan tehlikeli” olarak sınıflandırma yaptı. Bu sınıflandırmanın nedeni ise NASA’nın bu değerlendirmeyi asteroidlerin boyutlarına ve Dünya’ya olan aralıklarına nazaran yapması.

26 bin asteroidden biri

NASA şu anda etkin olarak yaklaşık 26 bin asteroidin takibini yapıyor. Bu asteroidlerin bin kadarının çapı 1 kilometrenin üzerinde. Ajansın Dünya’ya Yakın Cisim Çalışmaları merkezinden yapılan açıklamada, hiç kimsenin bir asteroid ya da kuyruklu yıldız düşmesi riskini başa takmaması gerektiği belirtildi.

Tekrar de uzun vadede gezegenimize bir göktaşının çarpması ihtimali büsbütün gözardı edilmiyor. NASA’nın DART (Çift Asteroid Yine Yönlendirme Testi) projesi kapsamında, gezegenimizi tehdit edebilecek rastgele bir gök taşının tehdit olmaktan çıkarılabilmesini sağlamak gayesiyle çalışmalar yapılıyor.

Tags: Asteroi̇d, Gök, Nasa, Yakın Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts