Eylül Ayında Türkiye'de En Çok Satılan Araba ve SUV Modelleri Açıklandı

Eylül Ayında Türkiye’de En Çok Satılan Araba ve SUV Modelleri Açıklandı

Ekim 15, 2021 0

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden aldığı bilgileri derleyen Gazeteci Emre Özpeynirci, otomotiv sektöründe eylül ayında neler olduğunu açıkladı. Twitter üzerinden açıklamalar yapan Özpeynirci, SUV segmentinin bu sene ikinci kere sedanı geride vazgeçtiğini, dizel vasıta satışlarının neredeyse durmak üzere olduğunu ve eylül ayında en çok satılan taşıtlar listesinde farklılıklar olduğunu ifade etti. Dilerseniz hemen, otomotiv sektöründe geçen ay neler olmuş hep beraber bakalım.

Özpeynirci’nin bilgilerine göre eylül ayında otomotiv satışları, özellikle de tedarik meseleleri sebebiyle geriledi. Hatta bu gerileme, yüzde 40 seviyelerine kadar erişti. Dizel motorlu vasıtaların eylül ayı içerisindeki satış payının yüzde 15’e kadar gerilerken, bu oran Ocak-Eylül ayları aralığındaki yarıyıl için yüzde 20 olarak kayıtlara geçti. Başka Bir Deyişle 2021 seneyi süresince satılan her 5 taşıttan sadece 1 tanesi dizeldi. Bu noktada dikkat toplayan temel detay ise hibrit ve elektrik motorlu otomobiller. Eylülde satılan vasıtaların yüzde 10’u, tamamen elektrikli ya da hibrit sisteme sahipti.

Eylülde de en çok satılan vasıta Fiat Egea oldu

Fiat Egea

ODD’nin bilgilerinden yapılan derlemeye göre eylül ayında en çok satılan model, 3.646 adetle Fiat Egea‘ydı. Bu taşıtı 2.301 adet satışla Dacia Duster, 2.268 adet satışla Renault Megane, 2.073 adet satışla Fiat Egea Cross ve 1.931 adet satışla da Toyota Corolla takip etti. Listenin devamında sırasıyla Honda Civic, Hyundai i20, Renault Clio, Hyundai Tucson ve Volkswagen Polo yer alıyor. Özpeynirci eylül ayında Duster’ın 2. sıraya Egea Cross’un ise 4. sıraya yükseldiğini, Renault Clio’nun ise 8. sraya gerilediğinin altını çizdi.

Eylül ayında SUV vasıtaların satış oranları, yüzde 40’a erişti. Böylece sektör, temmuzdan sonra bir kere daha SUV’un liderliğini yaşamış oldu. Bu segmentte en çok seçim edilen vasıta ise Dacia Duster‘dı. Eylül ayında 2.301 adet satan Duster’ı takip eden taşıtlar Fiat Egea Cross, Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai, Hyundai Tucson, Peugeot 2008, Peugeot 3008, Volkswagen T-ROC, Kia Sportage ve Opel Crossland‘di.

ODD

Tags: En Çok Satılan Otomobil ve SUV Modelleri - Eylül 2021 Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ