Facebook, İlk Artırılmış Asıllık Gözlüğünün Ayrıntılarını Paylaştı: Sanal Hayat, Sıradan Görünen Bir Gözlükle Asıl Oluyor

Facebook, İlk Artırılmış Asıllık Gözlüğünün Ayrıntılarını Paylaştı: Sanal Hayat, Sıradan Görünen Bir Gözlükle Asıl Oluyor

Aralık 2, 2021 0

Bu akşam tarihin en coşkulu ve en korkutucu teknolojisi metaverse’ü tanıtan Facebook, sanal hayatı ve asıl hayatı bir araya getiren bu teknolojiden yararlanmamızı sağlayacak gözlüklerini de tanıttı. Daha evvel RayBan ile uslu gözlük çıkarmış olsa da bu gözlükler, artırılmış asıllık marifetlerine sahip değildi.

Bugünkü faallikte Mark Zuckerberg, gelecekte metaverse’ü dünyamıza taşıyacak yeni gözlük projesinin ayrıntılarını açıkladı. Facebook’un ilk artırılmış asıllık gözlüğü olacak olan bu gözlüklerin henüz resmi bir adı bulunmuyor. Zuckerberg, gözlüklerden ‘Project Nazare’ adıyla bahsetti ve neler vadettiğini anlattı.

Yeni gözlükler henüz geliştirilme düzeyinde:

facebook gözlük

Facebook’un artırılmış asıllık gözlüğü, görselde gördüğünüz üzere dijital olan her şeyi dünyamıza, gözlerimizin önüne taşıyabilecek. İletileşmeyi gözlüklerimizle yapabilecek, bu gözlüklerle dünyamıza sanal elementler taşıyabileceğiz. Zati metaverse’şan asıl olmasını sağlayacak gözlükler de bütün olarak bu gözlükler.

Gözlüklerin en büyük özelliğiyse gerçekten bir gözlük olmaları. Bu gözlükler, tıpkı standart gözlükler gibi bir çerçeveye ve takribî 5 milimetre kalınlığında bir sırçaya sahip olacak. Facebook, günümüz teknolojisinin vadettiği tüm imkânı kullanarak metaverse için lüzumlu olan güçlü teçhizatı bu gözlükler içine yerleştirecek.

Gözlüklerin nasıl bir teçhizata sahip olacaklarıysa baştan savma anlatıldı. Facebook takımının senelerdir üzerinde çalıştığı bu teknolojiler arasında hologram ekranları, projektörler, pil, özel üretilmiş bir yonga, kamera, hoparlör, çevrenizdeki dünyayı idrak edecek sensörler gibi teknolojilerden oluşuyor. Zuckerberg, bu mevzuda ehemmiyetli miktarda büyüdüklerini açıkladı.

Tags: facebook, İlk Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünü Paylaştı Categories: Giyilebilir Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts