Facebook, Yaptığınız Her Şeyi Görecek, Dinleyecek ve Anımsayacak Bir Suni Zihin Üzerinde Çalışıyor

Facebook, Yaptığınız Her Şeyi Görecek, Dinleyecek ve Anımsayacak Bir Suni Zihin Üzerinde Çalışıyor

Kasım 30, 2021 0

Sosyal medya ve dijital interaktif civarlar, hiçbir zaman yalnızca cümbüş, müddet geçirme, sosyalleşme gibi ihtimaller sağlayan bir civar olmadı. Bunun ötesinde, bilgiler bu vesileyle bir araya gelerek ticari faaliyetler başta olmak üzere iznimiz dışında muhtelif faaliyetler için kullanıldı. Teknoloji ve medya işletmeleri, gelecek için daha aşırısını isteyerek bu doğrultuda çalışmalar yapıyor.

Facebook’un sanal ve artırılmış reellik alanında hayata geçirdiği Facebook Reality Labs kapsamında geliştirilen Ray-Ban Stories gözlükler geçtiğimiz günlerde satışa sunulmaya başlanmıştı. Facebook açıklamasında, ürünnam hayatı pratikleştireceği ve tüm anları kaydolarak hayatı unutulmaz kılabileceğini taahhüt ediyor fakat firmanın şahsi bilgilerin güvenliği mevzusunda kaybettiği güven nedeniyle ürün bazı alakalıları sıkıntılı etti. Facebook’un üzerinde çalıştığı Ego4D projesi de bu sıkıntılılıkları artıracak gibi görünüyor.

“Türünnam ilk misali”

Facebook AI YouTube kanalında yayınlanan bir videoda Ego4D projesi tanıtıldı. Projenin ve mevzubahisi ürünlerin emeli şahısların yevmiye hayatlarını daha kolay hale getirmek. Misalin, anahtarımı nerede unuttum, bu lafı kim söylemişti ya da bunu daha evvel ne biçimde yapmıştım gibi suallere yanıt veriliyor ve yevmiye hayat içerisinde karşılaşılan anların daha ayrıntılı tahlili yapılmasına imkân sağlanıyor. 

Ego4D projesi bir dataset olarak da karşımıza çıkıyor. Facebook’un, toplamak için 13 üniversite ile çalıştığı bu dataset, şimdiye kadar oluşturulanların en büyüğü olarak yer alıyor. Facebook AI araştırma bilimcisi Kristen Grauman datasetin hem ölçek hem de spektrum açısından türünnam ilk misali olduğunu söyledi. Bu büyümeler şahsi bilgiler güzergahından korkuturken, bir yandan da gelecek için heyecanlandırıyor.

Tags: Facebook Her Şeyi Bilen Bir Yapay Zeka Üstünde Çalışıyor Categories: Yapay Zekâ
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ