Facebook'un Apple Watch'a Rakip Olacak Saati Ortaya Çıktı

Facebook’un Apple Watch’a Rakip Olacak Saati Ortaya Çıktı

Aralık 1, 2021 0

Facebook tarafından 2022’de piyasaya çıkarılacağı düşünülen, ancak henüz onaylanmayan uslu saatinin ilk görüntüsü sızdırıldı. Firmanın uslu saat tasarımına ait olduğu düşünülen resimde, bu saatin işlevlerine dair bazı ipuçları var. Görüntüdeki makine belki hiçbir zaman piyasaya sürülmeyecek ancak firmanın proje çalışmalarının ilk delili oldu.

Uslu saatin görüntüsü, Facebook’un Ray-Ban ile iş birliğiyle üretilen yeni uslu gözlükleri hakimiyet etmek kullanılan bir uygulamada View, yazılımcı Steve Moser tarafından bulundu. Resmin dağılması üzerine bir Facebook lafçısı yorum yapmayı yalanladı.

Facebook’un uslu saatine ilk bakış:

facebook

Yakında çıkması beklenen saate dair ilk raporlar bu senenin ortalarında, Haziran ayında çıkmıştı. Rapore göre arkada iki kamera olması önerildi. Ancak bu kameraları kullanmak için saatin kordonunun açılması gerekiyordu. Bloomberg haber ajansından yayınlanan resme göre, saatin ekranının altında bir kamera bulunuyor. Minik bir çentik içine yerleştirilmiş bu kamera ile tıpkı uslu telefonlerdaki gibi canlı yayınlar, videolu sohbetler yapılabilir ya da selfie çekilebilir. Bu özelliği düşünüldüğünde saatin kendisinde, 4G ya da 5G mobil internet iletişimi ya da Wi-Fi tabanlı bir teknik sistemin var olabileceği düşülüyor. Şimdiye kadar üretilmiş uslu saatler, kullanıcıyı göreöğrenecek bir kameraya sahip değil bu surattan Facebook’un, ürettiği uslu saat ile rakiplerine nasıl bir fark atacağına dair fikir veriyor. Saatin tasarımına bakıldığında Apple Watch serilerine eş, kenarları yuvarlatılmış kare bir tasarıma sahip ekranı dikkat topluyor. Ayrıca kalp atış sürati sensörü bulunacak saatin, aynı zamanda fitness saati olarak da kullanılacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde dev firma Facebook’un, Meta olarak yine markalaşması oldukça yankı uyandırdı. Firmanın bünyesinde Instagram, Whatsapp ve Oculus gibi kuruluşlar bulunsa dason zamanlarda piyasada yarattığı güvensizlik dikkat topluyor. Bu nedenle uslu saat yapımı, Facebook’un genç kitleye hitap ederek, piyasaya tutunma teşebbüsü olarak düşünülebilir. Ayrıca Facebook’un uslu saat üretmeye başlamasının, İPhone işletim sistemleri ve App Store siyasetleri mevzusunda ihtilaflarıyla gündeme gelen Facebook ve Apple’ın rekabetini çoğaldıracağı düşünülüyor.

Tags: Facebook'un Akıllı Saatine Dair İlk Görüntü Sızdırıldı Categories: Giyilebilir Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ