Facebook’un Puanı Filistin Yanlılarının Kampanyasıyla Düştü

Mayıs 24, 2021 0

Geçtiğimiz günlerde İsrail ve Filistin ortasında yaşanan, yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan ve ateşkes imzalanmasıyla bir nebze sakinleşen gerginlik, toplumsal medya üzerinden devam ediyor. Filistin yanlısı bir kümeyse Facebook’un Filistinli hesaplara sansür uyguladığını münasebet göstererek uygulamaya karşı dev bir kampanya başlattı.

Toplumsal medya platformlarında başlatılan kampanya, Facebook’un Apple ve Google’ın uygulama mağazalarındaki uygulamasının puanını 1 yıldız vererek düşürmeyi amaçlıyordu. Yaklaşık 1 hafta evvel başlayan ve hala devam eden kampanyayla birlikte uygulamanın her iki sayfasındaki puan da hatrı sayılır formda düşüş yaşadı.

Facebook’un uygulama mağazalarındaki puanı önemli oranda düştü:

Kampanya başlamadan evvel Google Play Store’da 4,7 ortalama puana sahip olan Facebook uygulaması, bugün itibariyle 2,4 puana sahip. Birebir halde kampanya öncesinde App Store’da 4,8 puanla listelenen uygulama, bugün 2,4 puanla listeleniyor. Bununla birlikte kullanıcılar, uygulama sayfasında Facebook’u ırkçılıkla, İsrail’i savunmakla ve fikirlerin özgür bir halde aktarılmasını engellemekle suçluyor.

NBC News’in aktardığına nazaran Facebook, bu durumu öncelikli olarak kıymetlendiriyor. Aktarılan bilgiye nazaran bir Facebook yazılım mühendisi, şirket içindeki mesajlaşmada kullanıcıların Facebook’un durumu yönetme formundan rahatsız olduğunu tabir etti. Ayrıyeten Facebook’un 1 yıldız verilen incelemeleri kaldırmak için Apple’a başvurduğu, Apple’ınsa bu isteği geri çevirdiği söz edildi. Google’un bu talebe karşı karşılığıysa bilinmiyor.

Facebook ismine konuşan bir yetkili, NBC’ye yaptığı açıklamada kullanıcıları sansürlemediğini, fakat siyasetlerini ‘kimin yayınladığına yahut ferdî inancına bakılmaksızın herkese eşit formda uyguladığını’ söyledi. Yetkili, şirketin Arapça ve İbranice konuşanları içeren özel bir gruba sahip olduğunu, bu grubun ‘durumu yakından izlediğini, ziyanlı içeriği kaldırmaya odaklanırken birebir vakitte rastgele bir yaptırım kusurunu olabildiğince çabuk ele almaya odaklandığını‘ da ekledi.

Tags: facebook, Facebook’un, kampanya, uygulama Categories: Bilgisayar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts