FIFA, Ofsayt Müzakerelerini Tarihe Gömecek Teknolojisinin İsmini ve Nasıl Çalışacağını Açıkladı

FIFA, Ofsayt Müzakerelerini Tarihe Gömecek Teknolojisinin İsmini ve Nasıl Çalışacağını Açıkladı

Aralık 4, 2021 0

Futbol, bugüne kadar ‘faul mü değil mi, gol mü değil mi veya ofsayt mı değil mi?’ gibi suallerin neredeyse her maçta bir kere tartışıldığı bir spordu. Fakat teknolojinin takviyesiyle pozisyon tekerrürünü anında gösterebilen VAR gibi sistemler yaşama geçirildi ve futboldaki bu çatışma büyük oranda sona erdi. Yeniden de ofsayt kavgaları sürmeye devam etti.

Bugünse FIFA Beynelmilel Futbol Federasyonları Birliği, yeni bir bülten yaptı. Birlik, oyuncuların maç sırasında uzuvlarını takip edecek ve bir oyuncunun ofsayt pozisyonunda olup olmadığını idrak edebilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını duyurdu. “Yarı otomatik ofsayt teknolojisi” olarak adlandırılan bu teknoloji, stadyumun çatısına bir kameranın montajıyla başlıyor.

Her saniye 29 noktadan 50 kere bilgi bir araya gelebiliyor:

fifa

Stadyuma yerleştirilen kamera, oyuncuların uzuvlarını idrak ederek pozisyonlarını videodan ayrıştırıyor. Sadece uzuvların temsil edildiği video kaydı, doğrudan maç yetkililerinin idare odalarına sevk ediliyor ve böylece ofsayt, hakikat zamanlı olarak tespit edilebiliyor. Yapılan açıklamalara göre stadyuma yerleştirilen 10-12 adet kamera, her bir oyuncu için 29 değişik bilgi noktasından saniyede 50 kere bilgi toplayabiliyor.

Günümüzde kullanılan VAR teknolojisi, ofsayt pozisyonlarına da büyük gevşeme getirmiş olsa da hali hazırda bazı vaziyetlerde oyuncuların ofsaytta olup olmadıklarını kavramak için noksan kalabiliyor. Ayrıca maç sırasında verilen kararı değerlendirmek için VAR sisteminden çıkacak kararı beklemek de izleyenleri sıkabiliyor.

FIFA’nın yeni ofsayt teknolojisi, FIFA Arap Kupası’nda test edilecek. Sistem, burada galibiyetli olduğunda önümüzdeki sene Dünya Kupası’nda kullanılacak.

Tags: FIFA Ofsayt Teknolojisinin Nasıl Çalışacağını Açıkladı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ