Google, Fuchsia OS’u Birinci Sefer Bir Aygıt Üzerinde Kullandı

Mayıs 25, 2021 0

Google’ın uzun müddettir üzerinde çalıştığı yeni işletim sistemi Fuchsia OS, sonunda Google tarafından üretilen gerçek aygıtlarda kullanılmayabaşladı. Google, işletim sistemini birinci sefer 2018’de piyasaya sürülen birinci kuşak Nest Hub’da güncelleme olarak yayınladı. Bu aygıta sahip kullanıcılara bir güncellemeyle sunulan işletim sistemi, esasen Nest Hub’ın hiçbir fonksiyonunu değiştirmeyecek, lakin art planda çalışan işletim sistemi Linux tabanlı Cast OS yerine Fuchsia OS olacak.

Fuchsia OS’un artık gerçek bir eserle karşımıza çıkması, işletim sisteminin sonunda istenen seviyelere geldiğinin habercisi olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda çıkan bir haberde Samsung’un da yakın gelecekte Fuchsia OS’a geçeceği sav ediliyordu. İşletim sisteminin Nest Hub‘la birlikte kullanıcılara açılması da bunun çok da uzak bir tarihte olmayacağına işaret ediyor.

2016’dan beri pek çok test aygıtında denenen Fuchsia OS, ortadan geçen 5 yılda kademeli olarak geliştirildi ve sonunda Nest Hub ile birlikte resmen piyasaya sürülmüş oldu.

Fuchsia OS, öteki işletim sistemlerinin yerini almaya hazırlanıyor

Nest Hub için yayınlanan Fuchsia OS güncellemesinin bugünkü sürümü, Google’ın Fuchsia’yı herkesin kullanabileceği bir işletim sistemi olarak sunmasına yönelik en büyük adımı olarak nitelendiriyor. Gerçek kullanıcılarla test edilmeye başlanan işletim sistemi, Nest Hub’ın kullandığı Cast OS’un yerine geçerek birinci büyük adımını atmış oldu. Google’ın şimdilik tüm Cast OS tabanlı aygıtları Fuchsia’yla değiştirip değiştirmeyeceği bilinmiyor, lakin bu işletim sisteminin geleceği çok daha büyük görünüyor.

Google’ın planlamalarına nazaran Fuchsia OS, masaüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara, hatta akıllı mesken donanımlarına kadar pek çok alanda hizmete açılacak. Android uygulamalarını çalıştıracak halde tasarlanan Fuchsia OS, Nest Hub ile de çok kıymetli bir adım atmış oldu.

Tags: google, İşleti̇m Si̇stemi̇, Nest Hub Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts