Google kendi telefonu ile iPhone kalitesini Android’e getiriyor!

Mayıs 25, 2021 0

Uzun yıllar boyunca iPhone kullanıcılarının Android’e karşı en büyük argümanı daima stabilite oldu. Sahiden de iOS işletim sistemi binlerce telefon yerine sadece birkaç telefona nazaran yapıldığı için ve bu işletim sistemi ile telefonun donanımı büsbütün tıpkı firma, yani Apple tarafından yapıldığı için iPhone’ların daha stabil çalıştığı, daha uzun yıllar boyunca yazılımsal olarak süratli kaldığı ve daha az sistem kaynağı tükettiği bir gerçek.

Lakin son yıllarda, bilhassa donanımların çok süratli gelişmesi ve Android’in de baya bir yol katetmesi ile artık Android telefonlar stabilite ve sorunsuzluk olarak iOS’u yakalamış durumda. Tabi ki hala daha Android’in binlerce farklı aygıt ve yüzlerce farklı donanım konfigürasyonu tarafından kullanılması kimi sorunlara yol açıyor. Bilhassa her ay 10 tane aygıt çıkaran Çinli firmalarda Android o kadar da stabil çalışmayabiliyor. Yahut bir Android güncellemesi geldiğinde tüm aygıtlar güncellemeyi birebir anda almıyorlar. Birtakımı neredeyse 1 yıl sonra alabiliyor.


Google Pixel 6 Pro

Google Pixel Telefon Serisi

Yeniden de Android’in imalcisi olan Google’ın elinde hayli güçlü bir silah bulunuyor: Google Pixel akıllı telefonlar. Büsbütün Google tarafından geliştirilen ve tıpkı iPhone’lar üzere kendine has donanımlar ve epey sade olmasına karşın Google Camera üzere programlarla gelen özelleştirilmiş Android işletim sistemi sayesinde Google Pixel telefonlar en düzgün Android tecrübesini sunmayı amaçlıyor. Ayrıyeten Android güncellemelerini de birinci Google Pixel telefonlar alıyor.

Google Camera

Birinci çıktığı vakitteki Pixel‘den iki yıl sonra 2018’de çıkan Pixel 3‘e kadar Pixel telefonların işletim sistemindeki akıcılığın ve sorunsuzluğun yanında çok özel bir tarafı daha vardı. Bu aygıtların yalnızca bir tane art kamerası olmasına karşın o yıllarda popülerleşmeye başlayan çift ve üç kameralı telefonlara göre çok daha üstün fotoğraflara imza atıyorlardı. Bunda en büyük muvaffakiyet tabi ki özelleştirilmiş Google Camera uygulamasındaydı. 2019 yılında Pixel 4 ile birlikte çift kameraya geçiş yapan Google, rakiplerinin de kamera yazılımlarının gelişmesi ile bir arada kameradaki üstünlüğünü yitirmeye başladı.

Geçtiğimiz yıl farklı bir karara imza atan Google güya Pixel 5‘i öylesine çıkarmış üzereydi. Ne evvelki yıllar üzere telefonun çok özel ve öne çıkan bir istikameti vardı. Ne de amiral gemisi işlemci kullanıyordu. Hatta bir geleneği bozarak daha büyük Pixel 5 XL yahut daha güçsüz Pixel 5a versiyonları bile çıkmadan tek versiyon olarak kaldı.

Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro

Geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere nazaran artık bu durum değişecek ve Google Pixel telefonlar bomba üzere geri dönecek. Hem de donanımsal ve yazılımsal düzeyde daha özelleştirilmiş formda. Yani iPhone’ların gerçek rakibi olarak piyasaya çıkacaklar. Çıkacak yeni telefonların isimleri ise Google Pixel 6 ve Google Pixel 6 Pro.

120 Hz AMOLED ekran

Şimdilik telefonlar resmi olarak açıklanmadığı için elimizdeki sızıntılar ile yetinmek zorundayız. Tabi ki bu sızıntılar aslında telefonların hem imgelerini hem de birçok özelliğini ortaya çıkarmış durumda. Daha üstün versiyon olan Google Pixel 6 Pro‘da iki kenardan kavisli 6.67 inç boyutunda 120 Hz yenileme suratına sahip bir QHD+ AMOLED ekran bulunacak. Pixel 6‘da ise 6.4 inç boyutunda 120 Hz yenileme suratında ve kavissiz yani düz bir Full HD+ AMOLED ekran yer alacak.


Google Pixel 6

Pixel 6 Pro‘nun ardında bir ana kamera, bir ultra geniş açı kamera ve bir de yüksek zoom kapasitesine sahip bir periskop kamera yer alacak. Bu Pixel telefonlarda yer alacak birinci periskop kamera olduğu için epey heyecan verici zira daha evvelden bahsedildiği üzere Pixel telefonlar özelleştirilmiş kamera yazılımları ile öne çıkıyorlar. Pixel 6‘da ise biri ana kamera oburu ise büyük ihtimalle ultra geniş açı kamera halinde iki art kamera yer alacak.

Her ikisinde de stereo hoparlörlerin yer alacağı Pixel 6 serisinde artık 3.5 mm kulaklık girişi bulunmayacak. Bataryalar konusunda tam bir bilgi olmasa da beklentiler Pixel 6 Pro’nun 5000 mAh ve Pixel 6’nın ise 4000 yahut 4500 mAh batarya kullanacağı istikametinde. Pixel 6 Pro ayrıyeten kablosuz şarjı destekleyecek.

Özelleştirilmiş Whitechapel işlemciler

Son sızıntılar ile birlikte telefonun kalbinde yer alacak olan işlemciler de belirli oldu. Kendi özelleştirilmiş Whitechapel isimli işlemcileri kullanacak olan Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’daki bu işlemciler yaklaşık olarak Snapdragon 870 gücünde olacak. Yani Google burada Snapdragon 888 üzere en üst seviyeyi hedeflemeyecek ama daha evvelki deneyimler gösteriyor ki Pixel telefonlar daha alt düzey işlemcilerle daha üst düzey performans vermeyi başarıyor. Yani performans olarak Pixel 6 serisinin Snapdragon 870 ile 888 ortasında bir yerde olacağını varsayabiliriz. Ayrıyeten Google bu yeni 5 nm mimarisindeki yonga setleri ile epey yüksek bir yapay zeka (AI) performansının peşinde. Tahminen de bu yeni canavarlar Android telefonlar içindeki en yüksek AI performansını gösterebilir. Son olarak oyun performansının da yüksek yük altında dahi asla sekteye uğramadığı gelen raporlar içerisinde.

Bugüne kadar maalesef Türkiye’de görmediğimiz Google Pixel telefonlar bir yıllık bir ortadan sonra nihayet güçlü olarak alanlara geri dönüyor. Umarız Pixel 6 ile birlikte bu aygıtları artık ülkemizde de resmi olarak görebiliriz.

Tags: Android, google, İle, Kamera, telefon Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts