Güney Afrikalı Hekimler, Omicron Varyantının Bulgularını Açıkladı

Güney Afrikalı Hekimler, Omicron Varyantının Bulgularını Açıkladı

Aralık 4, 2021 0

Güney Afrika’da tespit edilen ve kısa zaman içinde muhtelif ülkelerde de görüldüğü açıklanan Nu varyantı, geçtiğimiz gün resmi ismine kavuşmuştu. Delta varyantına göre daha bulaşıcı ve daha riskli olduğu düşünülen varyanta ’Omicron’ adı verilmişti. Dünyayı yine korkutan varyantın bulguları hakkında bugün Güney Afrika’da yaşayan hekimlerden yeni açıklamalar geldi.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı basın buluşmasında konuşan Unben Pillay, henüz varyantın erken günlerinde olduğumuzu, şu hastalarda hastalığın hafif geçtiğini ifade etti. Bu varyanta sahip hastalarda kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme ve bedende çok fazla ağrı yaşandığını dile getirerek aşılı hastaların hastalığı daha iyi geçirdiğini ekledi.

Sağlık Kurumuna kaldırılanların çoğu aşısız

güney afrika

Haftasonu açıklama yapan Dr. Angelique Coetzee, Omicron varyantında fazla halsizlik gibi genelde olağandışı semptomların görüldüğünü belirtti. Fakat öteki varyantlardan aşina olduğumuzun aksine hadiselerin hiçbirinde tat ve koku kaybının olmadığını ifade etti. Güney Afrika Milli Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde görevli Dr. Wassila Jassat da yaptığı açıklamada “Tshwane kentinde tespit edilen Omicron olaylarından sağlık kurumuna kaldırılanların %87’si aşı olmayanlar” ifadesini kullandı.

Hastalarda demografik metamorfoz var:

Soweto kentindeki sağlık kurumunun yoğun bakım biriminin başkanı Rudo Mathivha, yaptığı açıklamasında COVID-19 hastalarında demografik bir metamorfoz gördüklerini, 20’ler ve 30’larının sonundaki insanların daha ağır olarak sağlık kurumuna geldiğini ve yoğun bakıma girdiğini söyledi. Mathivha, bunların %65’inin aşısız olduğunu, geri kalanlarınsa tek doz aşılı olduğunu belirtti. Bu demografik değişikliğin nedenlerinden birinin ülkedeki gençlerde aşı oranlarının düşük olması olabileceğine ilave etti.

Tags: Omicron Varyantının Belirtileri Açıklandı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ