Güzel Geldin Chris Kemp: Astra Space, Dördüncü Sınamasında Yörüngeye Erişti

Güzel Geldin Chris Kemp: Astra Space, Dördüncü Sınamasında Yörüngeye Erişti

Aralık 1, 2021 0

Kaliforniya merkezli bir havacılık ve uzay firmayı Astra Space, yine bir test uçuşu asıllaştırdı. Chris Kemp’in kurucusu olduğu uzat firmayı Astra Space’in LV0007 seri numaralı Roket 3.3’ü, 20 Kasım’da reelleşen bir fırlatmadan dakikalar sonra yörüngeye girmeyi muvaffak oldu.

Astra’nın roketi, Amerika Birleşik Devletleri Uzay Güçleri’nin Korunma İnovasyon Üniteyi aracılığıyla tertip edilen bir kontrat ile Uzay Test Programı için yük taşıdı. 20 Kasım’da reelleşen bu teşebbüs işletmenin dördüncü sınamasıydı.

Astra Space dördüncü sınamada zaferli oldu

astra space

Astra Space’in daha evvel 2020’nin Mart, Eylül ve Aralık aylarında ve Ağustos 2021’de fırlatma teşebbüsleri teknik aksaklıklardan dolayı zafersiz olmuştu. Muhtelif sebeplerden dolayı tasarlandığı gibi ilerlemeyen uçuşlardan sonra işletmenin zaferli uçuşu 20 Kasım’da hakikatleşti.

Yörüngeye zaferle erişen uzay firmaları arasında yerini alan Astra Space’in ilk zaferli uçuşu, Amerika Birleşik Devletleri ordusu için bir test yükü taşıyan Fırlatma Taşıtı 0007’nin LV0007 Cumartesi günü saat 01.16’da Alaska’nın Kodiak Adası’ndaki Pacific Spaceport Kompleksi’nden havalanmasıyla hakikatleşti. Tasarlandığı gibi ilerleyen uçuşta Roket 3.3, 9 dakika sonra Dünya’dan 500 km yükseklikteki yörüngeye yerleşti.

Astra Space’in test uçuşu:

Yörüngeye erişmeyi başaran Astra Space firmayı, özel bir roketle yörüngeye erişmeyi başaran uzay firmaları Virgin Orbit, SpaceX ve Rocket Lab’ın arasına katıldı. İşletmenin 20 Kasım’da asıllaştırdığı uçuşun tanıtımı eş zamanlı olarak NASASpaceflight isimli YouTube kanalından yayınlandı.

Astra Space’in CEO’su Chris Kemp, zafersizliklerden sonra yılmadan çalışmanın ve tekerrür tekerrür sınamanın galibiyete yol açtığını vurguladı. İşletmenin kurucusu Kemp uçuşun tanıtımı sırasındaki canlı yayında “Takımımız bu mevzuda uzun seneler çok çalıştı. Daha yeni başlıyoruz, imal çalışmalarına devam ettiğimiz 8, 9 ve 10 numaralı roket serimiz var” dedi. Astra Space İdareyicileri, bir sonraki taşıt olan LV0008’i bu sene bitmeden piyasaya sürmeyi tasarladıklarını açıkladı.

Tags: Astra Space'in Roketi Yörüngeye Yerleşti Categories: Uzay
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ