Haczedilen Kripto Paraların Satılabileceğine Karar Verildi

Mayıs 25, 2021 0

Türkiye’de kripto paraların bir yatırım oyunu değil, iktisadın bir kesimi olarak tanınmasını sağlayacak yeni bir olay gerçekleşti. Türkiye’de birinci sefer bir mahkeme, haciz uygulanan kripto paraların satışının yapılabileceğine karar verdi.

Kararı veren mahkeme, münasebet olarak kripto paraların bir çeşit dijital döviz ya da sanal para olduğunu münasebet gösterdi. Bu karar, kripto paraların haczedilebilmesini sağlayan kararla birlikte kripto para piyasasının Türkiye’deki yerini sağlamlaştırmış oldu.

Kripto cüzdanlar, banka hesapları üzere haczedilebilecek

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde birinci kez bir kripto para cüzdanının haczi gerçekleşti. Cüzdandaki paraya el konduktan sonra hesaba bloke getirildi. İcra Hukuk Mahkemesi ise yakın vakitte yeni bir prensip imza atarak haczedilen kripto paraların satılabileceğine karar verdi. Lakin bu süreçte nasıl bir yol izleneceğine dair ana kurallar şimdi düzenlenmedi.

İstanbul’da bir alacaklı, kendisine borcu olan bireyden parasını alabilmek için icra müdürlüğüne gitmiş ve borçlu kişinin kripto para cüzdanının haczedilmesini talep etmişti. Talep kabul edildi ve yaklaşık 60 bin liralık cüzdan haczedildi. Bu karara itiraz eden borçlu kişi, haczedilen paraların satışının yapılamayacağını savundu.

Borçlu tarafın avukatı, yapılan itirazla ilgili açıklamalarında “Satış talebine istinaden İcra Hukuk Mahkemesi’ne itirazda bulunduk. Bu itirazımızı da hem Merkez Bankası’nın çıkardığı yönetmeliğe hem de bu varlıkların gayri maddi varlık olarak tanımlandığından tam olarak tüzel nitelendirmesi belirli olmadığından ötürü satışının mümkün olmayacağını, satışın yapılabileceğine kanaat getirilirse de devlet tarafından çıkartılacak bir düzenlemeye kadar bekletilmesi tarafında talebimiz oldu.” sözlerini kullandı. Lakin mahkeme, kripto paraların ekonomik bedel tabir etmesine dayanarak itirazı reddetti. Sonuç olarak bu paraların ülkemizdeki yerini tanımlayan büyük bir gelişme yaşanmış oldu.

Tags: Cüzdan, İti̇raz, Karar, para Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts