Her Dost Grubuna Bir Tane Gerekli: Ofansif İfadeler Dinlediğinde İhtar Veren Bir Suni Zekâ Geliştirildi

Her Dost Grubuna Bir Tane Gerekli: Ofansif İfadeler Dinlediğinde İhtar Veren Bir Suni Zekâ Geliştirildi

Aralık 4, 2021 0

İnsan ilişkilerini, insan haklarını ve denklikçi bir civarı bozan toksik tutumların belki de hepsi dilde başlıyor. Haberlerde görebileceğiniz cinsiyetçilik, homofobi ve ırkçılık gibi kaynakları olan çoğu cinayet ve taciz kabahatinin esasında, kullandığımız dillerde bunları besleyen ifadeler yer alıyor. Her gün daha fazla insan kullandıkları dil mevzusunda farkındalık sahibi oluyor. Ancak üniversite talebelerinin geliştirdiği bir makine, bu süreci süratlendirebilir.

Üniversite talebelerinin geliştirdiği mahsullerin sergilendiği ‘Evrensel Grad Show’da tanıtılan bir makine, yanındakileri uyararak siyasi doğruculuktan şaşmamalarını sağlıyor. Suni akılla çalışan ‘Themis’, ofansif ifadeleri tespit eterek ifadenin sahibine ‘haddini bildiriyor’.

Sözünü geri al

themis

Yakın zamanda Dubai Tasarım Haftası dahilinde tertip edilen ‘Evrensel Grad Show’, birbirinden eksantrik ve inovatif buluşlara sahne oldu. Bunlardan biri ise, ismini adalet ve kumpas tanrıçası Themis’deri alan suni zihin dayanaklı bir makine oldu. Bu makinenin misyonu, civardaki konuşmalardan ofansif ve mahzurlu ifadeleri seçerek ifadeyi sarf eden şahsı sesli bir biçimde uyarmak.

Lambaya eş bir şekle sahip Themis, üzerindeki sensörlerle konuşmaları faal olarak dinliyor. Suni zihin sayesinde siyasi olarak yanlış bir ifade kullanıldığında vakaya el atan makine, sesini yükselterek şahsa yaptığını kusurun farkına varmak için zaman veriyor. Konuşmacılar bu 2 dakikalık zaman içerisinde özür dileme ve yapılan yanlış hakkında düşünme, kavga fırsatı buluyor.

Makinenin geliştirilmesinin arkasındaki neden, cemiyette her ferdin dediklerinden mesul olacağı ve konuşurken empati yoluyla karar vereceği bir etraf oluşturmak. Bir zaman sınandıktan sonra makinenin mekteplerde, ayrıştırıcı ifadelerin gençler tarafından basitçe kullanılabileceği ve karşı tarafı etkileyebileceği bu eğitim etraflarında kullanılabileceği düşünülüyor.

Tags: Politik Doğruculuktan Şaşanı Uyarıyor, Yapay Zekalı Cihaz Categories: Yapay Zekâ
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ