Huawei’den 3 nm Kirin 9010 sürprizi

Mayıs 24, 2021 0

İşlemci geliştirmelerine son süratte devam eden Huawei, yeni bir eser üzerinde çalışıyor. Raporlara nazaran Huawei, şimdilik Kirin 9010 olarak bilinen 3 nm bir işlemci geliştiriyor. Çinli şirketin ileri teknoloji akıllı telefon ve tabletlerinde kullanılması beklenen Kirin 9010, şimdi planlama basamağında.

ABD ile ortası açılan Huawei, bilhassa Avrupa ve ABD pazarında büyük darbe alsa da vazgeçmeyecek üzere duruyor.

TSMC; 3 nm mimarisi ile üretilen işlemciler için, geçtiğimiz ay, 2023 yılını işaret etti. Fakat firmanın planlarını bozan gelişmeler yaşandı. 3 nm’ye geçiş beklenen sıkıntı olabilir.

Huawei, 3 nm Kirin 9010 işlemcisini geliştiriyor

Amerika Birleşik Devletleri ile ortası açılan Huawei, TSMC ile iş yapamaz hale geldi. Bu sebeple, Çinli akıllı telefon üreticisi bilhassa işlemci üretiminde büyük bir darbe aldı. Vakit zaman AMD ile iştirak kurulacak dense de ortaya somut bir eser çıkarılamadı. Lakin Huawei, tüm bunlara karşın çalışmalarına devam ediyor.

Huawei Technologies, 22 Nisan’da Kirin işlemcilerin ticari marka tescili için başvurdu. Buna nazaran Kirin işlemciler, memleketler arası sınıflandırmada 9 bilimsel aygıt kategorisine girdi. Bu, Çinli teknoloji devinin piyasaya geri dönme umudunu kaybetmediğini gösteriyor. Raporlara nazaran, Huawei tarafından geliştirilen 3 nm işlemci şimdi birinci basamakta. Büyük ihtimalle 2022 yılında seri üretime girecek eserin tasarımı ise bu yılın sonuna kadar hazır olacak.

Bu süreçte Huawei’nin elini en fazla güçlendirecek durum, TSMC ile mutabakat yapmak olacaktır. Huawei bir muahedeye varmayı başarırsa Kirin 9010, 2022 yılında büyük ihtimalle seri üretime hazır olur.

ABD’nin koyduğu ambargo, Huawei’yi büyük ölçüde etkiledi. Çinli teknoloji şirketi bu süreçtesağlık hizmetleri, kömür madenciliği, domuz yetiştiriciliği ve otonom araçlar üzere pazarlara yönelmeye başladı.

Huawei’nin önümüzdeki aylarda daha fazla üst seviye aygıt piyasaya sürmek için 5 nm işlemcileri hazırladığı düşünülüyor. 3 nm Kirin işlemcisini görene kadar, 5 nm işlemciler pazarda Huawei’yi temsil edecek.

Tags: 3 Nm, Huawei, İle, işlemci, Ki̇ri̇n Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts