Instagram Algoritmasını Değiştirdiğini Açıkladı

Mayıs 31, 2021 0

Gazze’de yaşanan çatışmalar sırasında Instagram, Filistin yanlısı içerikleri engellemiş ve sansür uygulamıştı. Gelen yansılar üzerine de bunun bir yanlışlık olduğunu öne sürerek reaksiyonlardan kurtulmaya çalışmış fakat başarısız olmuştu.

Gelen ağır reaksiyonların bir sonucu olarak toplumsal medya platformu, algoritmasında değişiklikler yaptığını açıkladı. Yapılan açıklamada artık bütün içeriklere eşit derecede değer verileceği vurgusu da öne çıktı.

Instagram yansılara kulak verdi

Mayıs ayı başlarında İsrail ve Filistin ortasında yaşanan çatışmalarda, Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinli siviller başta olmak üzere pek çok kişi seslerini duyurmak için toplumsal medyaya yönelmişti. Toplumsal medya platformlarında ise hem Filistinlilerin paylaşımları hem de savaşı kınayan gönderiler silinmiş, engellenmiş ya da art plana atılmıştı.

Instagram’dan yapılan açıklamada, yine paylaşılan öykülerin beklenen erişimi sağlamadığı ve istenen bir tecrübe olmadığını belirtildi. Bu nedenle de şu ana kadar özgün içeriklerin daha çok öne çıkarıldığını lakin bugünden sonra hem yepyeni hem de yine paylaşılan içeriklere eşit derece ehemmiyet verileceğini açıkladı.

Platform yaptığı açıklamada değişikliğin tek sebebinin Filistin yanlısı içeriklerde olmadığını söz etti. Yapılan açıklamada “Şu an kullanılan algoritma, insanların muhakkak hususlar yahut bakış açıları hakkındaki kıssaları bastırdığımıza inanmalarına neden oldu. Sahiden açık olmak istiyoruz; durum bu türlü değil.” sözleri kullanıldı.

‘Şiddete teşvik’ olarak algılamıştı

Facebook’un algoritmaları, Filistinli kullanıcıların sık kullandığı şehit ve direniş üzere sözleri şiddete teşvik olarak algılarken, Mescid-i Aksa’yı da ezkaza bir terör örgütü ile ilişkilendirdi ve bu mevzudaki gönderileri kaldırdı.

Özür dileyen Facebook, “Uygulamamızda birkaç sorun olduğunu biliyoruz. Değerli olaylara dikkat çekemeyeceklerini hisseden yahut bunun kasıtlı olarak seslerini bastırmak için yapıldığını düşünen herkesten özür dileriz. Niyetimiz asla bu değildi. Belli bir topluluğu yahut bakış açısını asla susturmak istemiyoruz.” dedi.

Tags: Fi̇li̇sti̇n Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ