Intel, Apple’ın İşlemcilerine Laf Atmaya Devam Ediyor

Mayıs 31, 2021 0

Dünyanın en büyük bilgisayar fuarlarından bir tanesi olan Computex 2021, Intel’in değerli duyurularıyla başladı. Şirket, fuar kapsamında kendi ürettiği işlemcilerle çalışan bilgisayarların oyun performansının, Mac’lerin tamamındandaha uygun olduğunu söyledi. Aslında M1 işlemciden sonra Apple ile Intel’in ortası bozulmuş durumdayken bu türlü bir açıklamanın gelmesi, dikkatlerden kaçmadı.

Intel’in Computex 2021 kapsamındaki Apple’a yönelik tek açıklaması bu değildi. Şirket, bugün dünyanın en tanınan oyunlarının önemli bir kısmının Mac bilgisayarlarda oynanamadığını hatırlattı. Intel’in öne çıkardığı oyunlar ortasında PUBG, GTA 5, Apex Legends, Cyberpunk 2077, Valorant ve Valheim üzere üretimler bulunuyordu.

Intel, Apple’ın yanı sıra AMD’ye de çattı

Intel, oluşturduğu bir slayt gösterisinde sadece Apple’ı değil, AMD’yi de amaç aldı. Piyasadaki tanınan oyunlarla ilgili üstteki grafiği oluşturan şirket, AMD Radeon Pro 5600M’i kullanan bilgisayarları da kıyasladı. Şirket, tüm bu dataların karşısına en yeni işlemcilerinden olan Core i5-11400H ile NVIDIA GeForce RTX 3060’lı bilgisayarları getirdi.

Apple’ın kendi bilgisayarlarını kendi işlemcileriyle donatması, Intel’i önemli manada zora soktu. Çünkü şirketin en büyük müşterilerinden bir tanesi Apple’dı ve bu cins bir atak, Intel’in gelirlerini azalttı. Hal bu türlü olunca da Intel, vakit zaman Apple ve macOS sistemlerini aşağılamaya çalıştığı reklam kampanyaları gerçekleştirdi. İşte bunların en yenisi de Computex 2021 fuarı oldu. Lakin Apple, Intel’in bu tutumunu pek de önemsemiyor ve yoluna bakmaya devam ediyor. Apple tarafından yapılan açıklamalara nazaran 2022’de piyasaya sürülen her Mac, M serisi işlemcilerle donatılmış olacak.

Tags: Apple, bilgisayar Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts